• Tidak ada hasil yang ditemukan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5

N/A
N/A
Aisyah Mohamad Safei

Academic year: 2024

Membagikan "RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 "

Copied!
14
0
0

Teks penuh

(1)

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 5

Minggu Tarikh Hari

Kelas Masa Kehadiran

Tema Tajuk

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

2.1 Sistem Rangka Manusia 2.1.1 Memerihalkan fungsi rangka utama manusia.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat:

1. Memerihalkan fungsi rangka utama manusia.

Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:

1. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 fungsi rangka utama manusia.

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti

Pemula

Sistem Rangka Manusia (Buku Teks: Halaman 20 - 21) 1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.

2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.

Aktiviti Utama

3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran 4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran menyatakan fungsi

rangka utama manusia.

 Apakah yang dapat kamu lihat pada imbasan sinar-X itu?

 Nyatakan kepentingannya kepada manusia.

 Jelaskan fungsi setiap rangka utama manusia

5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.

Aktiviti Penutup

6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.

7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian Buku kerja,

Refleksi Catatan

1 Isnin

Sains Hayat 2. Manusia

sebilangan besar

Pentaksiran Secara Bertulis Buku aktiviti

Choose an item.

Choose an item.

Choose an item.

(2)

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 5

Minggu Tarikh Hari

Kelas Masa Kehadiran

Tema Tajuk

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

2.1 Sistem Rangka Manusia 2.1.2 Mengenal pasti tulang dan kedudukan sendi dalam sistem rangka manusia.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat:

1. Mengenal pasti tulang dan kedudukan sendi dalam sistem rangka manusia.

Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:

1. Mengenal pasti tulang dan menyatakan sekurang-kurangnya 2 kedudukan sendi dalam sistem rangka manusia..

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti

Pemula

Kedudukan Sendi (Buku Teks: Halaman 22)

1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.

2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.

Aktiviti Utama

3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran 4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran mengenal pasti tulang

dan menyatakan kedudukan sendi dalam sistem rangka manusia.

 Memerhatikan model rangka manusia.

 Berpandukan rajah rangka manusia ini, sebutkan dan tunjukkan kedudukan sendi pada bahagian badan.

5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan

Aktiviti Penutup

6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.

7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian Buku kerja,

Refleksi Catatan

1 Isnin

Sains Hayat 2. Manusia

sebilangan besar

Pentaksiran Secara Bertulis Buku aktiviti

Choose an item.

Choose an item.

Choose an item.

(3)

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 5

Minggu Tarikh Hari

Kelas Masa Kehadiran

Tema Tajuk

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

2.1 Sistem Rangka Manusia 2.1.3 Menyatakan fungsi sendi dalam sistem rangka manusia.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat:

1. Menyatakan sekurang-kuragnya 2 fungsi sendi dalam sistem rangka manusia Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:

1. Menyatakan sekurang-kuragnya 2 fungsi sendi dalam sistem rangka manusia Rangka Pengajaran dan Pembelajaran

Aktiviti Pemula

Fungsi Sendi (Buku Teks: Halaman 23 - 24)

1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.

2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran

Aktiviti Utama

3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran 4. Murid menjalankan aktiviti main peranan menyatakan fungsi sendi

dalam sistem rangka manusia.

 Berdasarkan pergerakan tulang pada sendi yang ditunjukkan, nyatakan fungsi sendi.

 Tekan dan kenal pasti tulang-tulang pada tangan kamu. Pada pendapat kamu, mengapakah terdapat banyak tulang pada bahagian jari dan tapak tangan?

5. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan

Aktiviti Penutup

6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.

7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian Buku kerja, borang pemerhatian

Refleksi Catatan

1 Isnin

Sains Hayat 2. Manusia

sebilangan besar

Pentaksiran Secara Bertulis Buku aktiviti

Choose an item.

Choose an item.

Choose an item.

(4)

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 5

Minggu Tarikh Hari

Kelas Masa Kehadiran

Tema Tajuk

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

2.1 Sistem Rangka Manusia 2.1.4 Menaakul kepentingan sistem rangka kepada tubuh manusia.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat:

1. Menaakul kepentingan sistem rangka kepada tubuh manusia.

Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:

1. Menyatakan kepentingan sistem rangka kepada tubuh manusia.

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran

Aktiviti Pemula

Kepentingan Sistem Rangka Manusia (Buku Teks: Halaman 25 - 26)

1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.

2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran

Aktiviti Utama

3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran 4. Murid menjalankan aktiviti main peranan menyatakan kepentingan

sistem rangka kepada tubuh manusia.

 Apakah yang akan terjadi pada tubuh kita jika tiada sistem rangka?

 Apakah yang akan terjadi kepada bentuk tubuh jika manusia tidak mempunyai sistem rangka?

 Apakah yang akan terjadi kepada otak jika tidak dilindungi oleh sistem rangka?

 Apakah yang akan terjadi kepada organ dalaman jika manusia tidak mempunyai sistem rangka?

 Mengapakah sistem rangka penting kepada tubuh manusia?

5. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.

1 Isnin

Sains Hayat 2. Manusia

sebilangan besar

(5)

Aktiviti Penutup

6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.

7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini.

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian Buku kerja,

Refleksi Catatan

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 5

Minggu Tarikh Hari

Kelas Masa Kehadiran

Tema Tajuk

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

2.1 Sistem Rangka Manusia 2.1.1 Memerihalkan fungsi rangka utama manusia.

2.1.2 Mengenal pasti tulang dan kedudukan sendi dalam sistem rangka manusia.

2.1.3 Menyatakan fungsi sendi dalam sistem rangka manusia.

2.1.4 Menaakul kepentingan sistem rangka kepada tubuh manusia.

2.1.5 Menjelaskan pemerhatian tentang sistem rangka manusia melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat:

1. Memerihalkan fungsi rangka utama manusia.

2. Mengenal pasti tulang dan kedudukan sendi dalam sistem rangka manusia.

3. Menyatakan fungsi sendi dalam sistem rangka manusia.

4. Menaakul kepentingan sistem rangka kepada tubuh manusia.

5. Menjelaskan pemerhatian tentang sistem rangka manusia melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.

Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:

1. Menjelaskan sekurang-kurangnya 2 fungsi semua rangka utama manusia.

Pentaksiran Secara Bertulis Buku aktiviti

Choose an item.

Choose an item.

Choose an item.

1 Isnin

Sains Hayat 2. Manusia

sebilangan besar

(6)

2. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 fungsi sendi dalam sistem rangka manusia.

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti

Pemula

Aktiviti Ria: Model Rangka Manusia (Buku Teks: Halaman 27) 1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.

2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran

Aktiviti Utama

3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran 4. Murid menjalankan Aktiviti Ria: Model Rangka Manusia secara

berkumpulan dengan bimbingan guru.

 Cari gambar sistem rangka utama manusia melalui Internet.

Cetak dan guntingkan gambar bahagian rangka manusia tersebut.

 Secara bergilir, sambungkan setiap gambar bahagian tulang dengan menggunakan plastisin yang mewakili sendi.

 Lekatkan gambar rangka utama manusia di atas kad manila.

Kemudian, labelkan fungsi setiap rangka utama dengan menggunakan nota berpelekat.

 Ketua kumpulan akan membentangkan hasil kerja kumpulan.

Ahli kumpulan akan bergerak untuk melihat hasil kerja kumpulan lain.

(a) Jelaskan fungsi semua rangka utama manusia.

(b) Nyatakan fungsi sendi dalam sistem rangka manusia.

5. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.

Aktiviti Penutup

6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.

7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian Buku kerja, borang pemerhatian

Refleksi Catatan

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 5

Minggu Tarikh Hari

Kelas Masa Kehadiran

Tema Tajuk

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

2.2 Sistem Peredaran Darah Manusia 2.2.1 Memerihalkan fungsi bahagian utama yang terlibat dalam sistem peredaran darah manusia.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat:

1. Memerihalkan fungsi bahagian utama yang terlibat dalam sistem peredaran darah manusia.

Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:

1. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 fungsi bahagian utama yang terlibat dalam sistem peredaran darah manusia.

Pentaksiran Secara Bertulis Buku aktiviti

Choose an item.

Choose an item.

Choose an item.

1 Isnin

Sains Hayat 2. Manusia

sebilangan besar

(7)

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti

Pemula

Sistem Peredaran Darah Manusia (Buku Teks: Halaman 28) 1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.

2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran

Aktiviti Utama

3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran 4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran dengan bimbingan

guru.

 Menyatakan fungsi bahagian utama yang terlibat dalam sistem peredaran darah manusia

5. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan

Aktiviti Penutup

6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.

7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian Buku kerja, borang pemerhatian

Refleksi Catatan

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 5

Minggu Tarikh Hari

Kelas Masa Kehadiran

Tema Tajuk

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

2.2 Sistem Peredaran Darah Manusia 2.2.2 Melakar laluan peredaran darah yang lebih oksigen dan laluan peredaran darah yang lebih karbon dioksida dalam tubuh manusia.

Objektif Pembelajaran

Pentaksiran Secara Bertulis Buku aktiviti

Choose an item.

Choose an item.

Choose an item.

1 Isnin

Sains Hayat 2. Manusia

(8)

Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat:

1. Melakar laluan peredaran darah yang lebih oksigen dan laluan peredaran darah yang lebih karbon dioksida dalam tubuh manusia.

Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:

1. Melakar laluan peredaran darah yang lebih oksigen dan laluan peredaran darah yang lebih karbon dioksida dalam tubuh manusia.

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti

Pemula

Laluan Peredaran Darah Manusia (Buku Teks: Halaman 30) 1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.

2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran

Aktiviti Utama

3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran Aktiviti Ria: Melakar Laluan Peredaran Darah (Buku Teks:

Halaman 32)

4. Murid menjalankan Aktiviti Ria: Melakar Laluan Peredaran Darah secara berkumpulan dengan bimbingan guru.

 Cari gambar peparu, jantung dan tubuh manusia melalui Internet. Cetak dan guntingkan gambar-gambar tersebut.

 Tampalkan kesemua gambar pada kad manila. Secara bergilir, tampalkan penyedut minuman berwarna merah untuk mewakili laluan darah lebih oksigen dari peparu ke jantung dan laluan darah lebih oksigen yang dipam dari jantung ke tubuh manusia.

 Kemudian, tampalkan penyedut minuman berwarna biru untuk mewakili laluan darah lebih karbon dioksida yang dihasilkan oleh tubuh ke jantung dan laluan darah lebih karbon dioksida yang dipam oleh jantung ke peparu.

 Lukiskan bentuk anak panah pada kertas berwarna dan guntingkan. Tampalkan anak panah di atas penyedut minuman untuk mewakili aliran darah.

 Bentangkan hasil kerja di hadapan kelas.

Jelaskan:

(a) laluan bagi darah lebih oksigen.

(b) laluan bagi darah lebih karbon dioksida.

5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.

Aktiviti Penutup

6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.

7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini.

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian Buku kerja, borang pemerhatian

Refleksi Catatan

sebilangan besar

Pentaksiran Secara Bertulis Buku aktiviti

Choose an item.

Choose an item.

Choose an item.

(9)

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 5

Minggu Tarikh Hari

Kelas Masa Kehadiran

Tema Tajuk

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

2.2 Sistem Peredaran Darah Manusia 2.2.3 Merumuskan kepentingan sistem peredaran darah kepada tubuh manusia.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat:

1. Merumuskan kepentingan sistem peredaran darah kepada tubuh manusia Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:

1. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 kepentingan sistem peredaran darah kepada tubuh manusia.

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran

Aktiviti Pemula

Kepentingan Sistem Peredaran Darah (Buku Teks: Halaman 33)

1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.

2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran

Aktiviti Utama

3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran 4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran dengan bimbingan

guru.

 Menyatakan kepentingan sistem peredaran darah kepada tubuh manusia

5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.

Aktiviti Penutup

6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.

7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian Buku kerja, borang pemerhatian

Refleksi Catatan

1 Isnin

Sains Hayat 2. Manusia

sebilangan besar

Pentaksiran Secara Bertulis Buku aktiviti

Choose an item.

Choose an item.

Choose an item.

(10)

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 5

Minggu Tarikh Hari

Kelas Masa Kehadiran

Tema Tajuk

Standard Kandungan Standard Pembelajaran 2.3 Perkaitan antara Sistem dalam Tubuh

Manusia

2.3.1 Menjelaskan melalui contoh perkaitan antara sistem dalam tubuh manusia.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat:

1. Menjelaskan melalui contoh perkaitan antara sistem dalam tubuh manusia.

Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:

1. Menyatakan melalui contoh sekurang-kurangnya 2 perkaitan antara sistem dalam tubuh manusia.

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran

Aktiviti Pemula

Perkaitan Antara Sistem Di Dalam Tubuh Manusia (Buku Teks:

Halaman 34 - 37)

1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.

2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran

Aktiviti Utama

3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran 4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran dengan bimbingan

guru.

 Menyatakan melalui contoh perkaitan antara sistem dalam tubuh manusia.

5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan..

Aktiviti Penutup

6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.

7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini.

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian Buku kerja

Refleksi Catatan

1 Isnin

Sains Hayat 2. Manusia

sebilangan besar

Pentaksiran Secara Bertulis Buku aktiviti

Choose an item.

Choose an item.

Choose an item.

(11)

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 5

Minggu Tarikh Hari

Kelas Masa Kehadiran

Tema Tajuk

Standard Kandungan Standard Pembelajaran 2.3 Perkaitan antara Sistem dalam Tubuh

Manusia

2.3.2 Menaakul kepentingan penjagaan semua sistem dalam tubuh manusia supaya berfungsi dengan sempurna.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat:

1. Menaakul kepentingan penjagaan semua sistem dalam tubuh manusia supaya berfungsi dengan sempurna.

Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:

1. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 kepentingan penjagaan semua sistem dalam tubuh manusia supaya berfungsi dengan sempurna..

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran

Aktiviti Pemula

Kepentingan Penjagaan Semua Sistem Di Dalam Tubuh Manusia (Buku Teks: Halaman 38 - 39)

1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.

2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran

Aktiviti Utama

3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran 4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran dengan bimbingan

guru.

 Menyatakan kepentingan penjagaan semua sistem dalam tubuh manusia supaya berfungsi dengan sempurna

5. Mengapakah penjagaan sistem di dalam tubuh manusia penting?

Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.

Aktiviti Penutup

6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.

7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini

1 Isnin

Sains Hayat 2. Manusia

sebilangan besar

(12)

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian Buku kerja, borang pemerhatian

Refleksi Catatan

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 5

Minggu Tarikh Hari

Kelas Masa Kehadiran

Tema Tajuk

Standard Kandungan Standard Pembelajaran 2.3 Perkaitan antara Sistem dalam Tubuh

Manusia

2.3.2 Menaakul kepentingan penjagaan semua sistem dalam tubuh manusia supaya berfungsi dengan sempurna.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat:

1. Menjana idea cara memelihara sistem dalam tubuh manusia bagi menjamin kehidupan yang sihat

Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:

1. Menjana idea dan menyatakan sekurang-kurangnya 2 cara memelihara sistem dalam tubuh manusia bagi menjamin kehidupan yang sihat.

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran

Aktiviti Pemula

Memelihara Sistem Di Dalam Tubuh Manusia (Buku Teks:

Halaman 40 - 41)

1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.

2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran

Aktiviti

Utama 3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran 4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran.dengan bimbingan

guru.

 Menjana idea dan menyatakan cara memelihara sistem dalam

Pentaksiran Secara Bertulis Buku aktiviti

Choose an item.

Choose an item.

Choose an item.

1 Isnin

Sains Hayat 2. Manusia

sebilangan besar

(13)

tubuh manusia bagi menjamin kehidupan yang sihat

5. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.

Aktiviti Penutup

6. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.

7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian Buku kerja, borang pemerhatian

Refleksi Catatan

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 5

Minggu Tarikh Hari

Kelas Masa Kehadiran

Tema Tajuk

Standard Kandungan Standard Pembelajaran 2.3 Perkaitan antara Sistem dalam Tubuh

Manusia

2.3.1 Menjelaskan melalui contoh perkaitan antara sistem dalam tubuh manusia.

2.3.4 Menjelaskan pemerhatian tentang perkaitan antara sistem dalam tubuh manusia

melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat:

1. Menjelaskan melalui contoh perkaitan antara sistem dalam tubuh manusia.

2. Menjelaskan pemerhatian tentang perkaitan antara sistem dalam tubuh manusia

Pentaksiran Secara Bertulis Buku aktiviti

Choose an item.

Choose an item.

Choose an item.

1 Isnin

Sains Hayat 2. Manusia

sebilangan besar

(14)

melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.

Kriteria Kejayaan

Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:

1. Menjelaskan melalui contoh perkaitan antara sistem dalam tubuh manusia.

Rangka Pengajaran dan Pembelajaran

Aktiviti Pemula

Aktiviti Ria: Senarai Semak Perkaitan Sistem Di Dalam Tubuh Manusia (Buku Teks: Halaman 42)

1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang gambar dan tajuk.

2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran

Aktiviti Utama

3. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran 4. Murid menjalankan Aktiviti Ria: Senarai Semak Perkaitan

Sistem Di Dalam Tubuh Manusia dengan bimbingan guru.

5. Berpandukan senarai semak yang diberikan, pilih satu sistem di dalam tubuh manusia.

 Bincangkan satu situasi yang menjejaskan sistem tersebut serta kaitannya dengan sistem lain di dalam tubuh.

 Tandakan “X” pada sistem tubuh yang akan terjejas akibat situasi yang telah dibincangkan. Contohnya, bagi situasi peparu gagal berfungsi, sistem tubuh yang terjejas akan ditandakan dengan “X”

 Tampalkan hasil kerja kamu di dinding. Wakil kumpulan akan membentangkan hasil perbincangan kepada kumpulan yang lain.

6. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.. (Asah Minda: Buku Teks: Halaman 46 – 48) Aktiviti

Penutup

7. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.

8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan pembelajaran hari ini

Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian Buku kerja, borang pemerhatian

Refleksi Catatan

Pentaksiran Secara Bertulis Buku aktiviti

Choose an item.

Choose an item.

Choose an item.

Referensi
