RANCANGAN PELAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL / PENDIDIKAN SENI VISUAL
Kelas 4 Merah Masa 8:20 am – 9:20 am [ 60 minit ] Tarikh / Hari 07.01.2014 / Isnin
Bidang 1 : Menggambar
Tema dan Tajuk Alam Semula jadi – Lukisan Pemandangan Di Sawah Padi
Standard Pembelajaran
1.1 Persepsi Estetik 1.1.1 Unsur seni
1.1.1.1 Garisan – silang pangkah. 1.1.1.2 Ruang – ruang dalam 1.1.1.3 Bentuk – ilusi
1.1.1.4 Warna – primer atau sekunder atau tertier
1.1.1.5 Jalinan - tampak 1.1.2 Prinsip Rekaan
1.1.2.1 Penegasan – hal benda 1.1.2.2 Kepelbagaian – hal benda 1.1.2.3 Kesatuan – komposisi objek
1.2 Aplikasi Seni 1.2.1 Jenis Media 1.2.1.1 Alat 1.2.1.2 Bahan 1.2.2 Proses dan teknik 1.2.2.1 Teknik Silang Pangkah
1.3 Ekspresi Kreatif 1.3.1 1.3.2 1.3.3
1.4 Apresiasi Seni 1.4.1 1.4.2 1.4.3
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Mengenal, memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat lukisan menggunakan teknik silang pangkah.
2. Menghasilkan pemandangan di sawah padi daripada teknik silang pangkah. 3. Membuat apresiasi berpandukan seni visual yang telah dipelajari.
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
1.
Guru menunjukkan cara menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni. (EK1)2.
Guru menunjukkan cara menghasilkan lukisan dengan mengaplikasikan teknik silang pangkah. (EK4)3.
Murid menghasilkan lukisan pemandangan di sawah padi menggunakan teknik silang pangkah. (EK1) (EK2) (EK3)4.
Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan. (EK5) Elemen MerentasKurikulum (EMK) Kreativiti dan inovasi, keusahawanan EK1, EK2, EK3, dan EK5, TMK dan Nilai Murni
Bahan Bantu Belajar
Contoh : karya lukisan pemandangan di sawah padi Media
Alat : oil pastel atau pensil warna Bahan : Kertas lukisan
Penilaian Pengajaran
Dan Pembelajaran Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat lukisan pemandangan di sawah padi berdasarkan empat standard kandungan.
Refleksi