• Tidak ada hasil yang ditemukan

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) UNTUK SIMULASI MENGAJAR

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Membagikan "RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) UNTUK SIMULASI MENGAJAR"

Copied!
11
0
0

Teks penuh

(1)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) UNTUK SIMULASI MENGAJAR

Satuan Pendidikan : SMP Negeri 3 Rembang Kelas / Semester : VIII / 1

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Materi Pokok : Atur – atur (pesan) Alokasi Waktu : 10 menit

A. Kompetensi Dasar

No. Kompetensi Dasar Pengetahuan Indikator Pencapaian Kompetensi 1. 3.4 Memahami isi teks dialog berisi

pesan

3.4.1 Menentukan sturktur teks untuk atur-atur.

3.4.2 Menentukan unggah – ungguh dalam menyampaikan atur – atur

2. 4.4 Menyampaikan atur – atur (pesan) secara lisan.

4.4.1 Membuat teks atur – atur

4.4.2 Menyampaikan atur – atur (pesan) sesuai unggah – ungguh

B. Tujuan Pembelajaran

1. Melalui pembelajaran discovery learning, peserta didik dapat menentukan struktur teks atur – atur

2. Melalui pembelajaran discovery learning, peserta didik dapat menyampaikan atur – atur (pesan) yang sesuai dengan unggah – ungguh basa dan struktur teks atur - atur Fokus karakter : jujur , tanggung jawab, kreatif, santun

C. Materi Pembelajaran 1. Struktur teks atur – atur 2. Unggah – ungguh atur - atur D. Media dan bahan

1. Media: Video,PPT, LCD, lipatan kertas undian 2. Sumber Belajar:

a. Buku Paket Marsudi Basa lan Sastra Jawa kelas VIII b. Bausastra Jawa karangan S. Prawiro Atmodjo

c. https://wikimuslimin.blogspot.com : Atur – atur ulem Bahasa Jawa secara singkat dan benar

E. Metode Pembelajaran

1. Metode: tanya jawab, diskusi, penugasan, bermain peran 2. Model: Discovery Learning

(2)

F. Kegiatan Pembelajaran

Pendahuluan 1. Guru menyampaikan salam kepada peserta didik dan mengajak peserta didik untuk berdoa.

2. Guru menanyakan kabar dan mengecek kehadiran peserta didik.

3. Guru menanyakan kepada siswa apakah sudah

melaksanakan instruksi guru yang disampaikan melalui WA grup

4. Guru menjelaskan tujuan pembelajaran, manfaat pembelajaran, aktivitas pembelajaran, dan penilaian pembelajaran atur – atur

5.

2 menit

Inti 1. Peserta didik menyimak video atur - atur

2. Peserta didik mengidentifikasi struktur teks atur – atur 3. Peserta didik mengidentifikasi unggah – ungguh dalam

menyampaikan atur - atur

4. Peserta didik membentuk kelompok menjadi 7 dan mengambil undian isi atur - atur

5. Peserta didik berdiskusi membuat atur – atur

6. Peserta didik bermain peran dengan teman sekelompok untuk mempraktekkan cara menyampaikan atur – atur

7. Peserta didik bersama guru dari kelompok lain memberikan komentar mengenai konstruksi kalimat yang telah

dipraktekkan

6 menit

Penutup 1. Guru memberi umpan balik terhadap proses dan hasil belajar 2. Guru meminta peserta didik untuk merefleksi pembelajaran

dengan cara menuliskan hal-hal yang sudah mereka pahami, hal-hal yang belum mereka pahami, dan kesannya terhadap pembelajaran hari ini.

3. Guru menginformasikan materi pokok pertemuan berikutnya.

4. Guru menutup pembelajaran dan memberikan salam

2 menit

G. Penilaian (Asesmen)

1. Penilaian Sikap

No Aspek Yang Dinilai Teknik Bentuk Instrumen Contoh

Instrumen 1 Sikap Spiritual

a. Berdoa (di awal pelajaran)

b. Bersyukur saat berhasil melaksanakan tugas (di akhir pelajaran)

Observasi Observasi

Lembar Observasi Lembar Observasi

Terlampir Terlampir

2 Sikap Sosial

a. Jujur

b. Tanggung Jawab

c. Kreatif

d. Santun

Observasi Observasi Observasi Observasi

Lembar Observasi Lembar Observasi

Lembar Observasi Lembar Observasi

Terlampir Terlampir Terlampir Terlampir

(3)

2. Penilaian pengetahuan

No Teknik Bentuk Instrumen Contoh Instrumen

1 Penugasan Soal uraian Terlampir

3. Penilaian keterampilan

No Teknik Bentuk Instrumen Contoh Instrumen

1 Praktik Soal uraian Terlampir

Rembang, April 2022 Mengetahui,

Kepala Sekolah Guru Mata Pelajaran

Menik Mustikatun, S.Pd Dwi Fitri Paramita, S.Pd.

NIP. 19680515 200501 2 010 NIP. 19830712 200903 2010

(4)

LAMPIRAN I :

PENILAIAN SIKAP

Jurnal Perkembangan Sikap Sosial dan Spiritual Nama Sekolah : SMP Negeri 3 Rembang Kelas/Semester : VIII/1

No Nama Siswa

Catatan Perilaku Butir Sikap

1 2

(5)

LAMPIRAN 2 :

PENILAIAN PENGETAHUAN

KISI-KISI

NO KOMPETENSI DASAR

MATERI INDIKATOR

SOAL

BENTUK LEVEL

KOGNITIF

NO SOAL 1. 3.4 Memahami

isi teks dialog berisi pesan

1. Konstruksi tekas atur – atur

2. Unggah – ungguh atur - atur

1. Disajikan video dan teks atur – atur siswa dapat menentukan struktur teks atur – atur dengan benar.

2. Siswa dapat menyebutkan unggah – ungguh / sikap yang benar ketika

menyampaikan atur - atur

Uraian

Uraian

Level 2

Level 2

1

2

BUTIR SOAL

Teks atur – atur

Nanda : “Assalammu’alaikum warohamtullahi wabarikatuh”

Pak Djoko : “Waalaikum salam. Iki sapa ya?”

Nanda : “Anu pak, tepangaken kula Nanda putranipun Pak Agus RT 2. “ Pak Djoko : “O.. iya..iya, pak Agus Wartanto ta? Ana apa Le?”

Nanda : “Inggih pak, kepareng matur bilih bapak badhe kagungan kersa kirim donga kangge nyewunipun simbah benjing dinten Kamis sonten jam sekawan. Pramila pak Djoko katuran rawuh saprelu dados modin ingkang paring donganipun.”

Pak Djoko : “O...., ngono.... Ya mengko aturke bapak yen Pak Djoko insyaallah bisa rawuh paring donga.”

Nanda : “Inggih pak, mangke kula aturaken Bapak.”

Pak Djoko : “Iya”

Nanda : “Menawi mekaten, sampun cekap kula matur pak. Kepareng badhe nyuwun pamit.”

Pak Djoko : “Iya, ati – ati le”

Nanda : “Inggih pak, matur nuwun”

Pak Djoko : “Padha – padha.”

Nanda : “Wassalamu’alaikum warohmatullahi wabarokatuh”

(6)

Gladhen

1. Adhedhasar teks atur – atur ing dhuwur, kepiye utur – urutane teks atur – atur kang bener!

Wangsulan :

a. ...

b. ...

c. ...

d. ...

e. ...

2. Sebutna unggah – ungguh kang bener nalika atur – atur!

a. ...

b. ...

c. ...

d. ...

e. ...

KUNCI JAWABAN

1. Urut – urutan atur – atur kang bener a. Salam pambuka

b. Pitepangan c. Ngaturake isi d. Atur pamitan e. Salam panutup

2. Unggah – ungguh atur – atur

a. Panganggone sing pantes lan resik b. Milih wektu kang pas

c. Ora kena mlebu ngomah utawa lungguh sakdurunge diaturi sing ditamoni

d. Nganggo unggah – ungguh basa kang trep (ganggo basa krama yen sing diaturi luwih sepuh lan basa ngoko yen sing diaturi sakpantaran utawa luwih enom)

e. Pamitan kanthi sopan yen wis rampung anggonmu atur - atur

RUBRIK PENILAIAN

No Aspek Penilaian Rubrik Nilai

1

2

Unsur – unsur struktur atur – atur

Unggah – ungguh atur - atur

a. memenuhi 5 unsur b. memenuhi 4 unsur c. memenuhi 3 unsur d. memenuhi 2 unsur e. memenuhi 1 unsur f. tidak memenuhi semua

a. memenuhi 5 unsur b. memenuhi 4 unsur c. memenuhi 3 unsur d. memenuhi 2 unsur e. memenuhi 1 unsur f. tidak memenuhi semua

5 4 3 2 1 0 5 4 3 2 1 0

PEDOMAN PENSKORAN :

Jumlah nilai x 10

(7)

LAMPIRAN 3

PENILAIAN KETERAMPILAN

KISI-KISI

NO KOMPETENSI DASAR

MATERI INDIKATOR

SOAL

BENTUK LEVEL

KOGNITIF

NO SOAL 1 4.4 Menyampai

kan atur – atur (pesan) secara lisan.

3. Konstruksi teks atur – atur

4. Unggah – ungguh atur - atur

1. Disajikan struktur teks atur – atur, siswa dapat menyusun teks atur – atur dengan benar 2. Siswa dapat

mempraktekkan atur – atur dengan benar

Uraian

Uraian

Level 4

Level 4

1

2

BUTIR SOAL

1. Gawea atur – atur awujud pacelathon kanthi isi manut undhian sing kok tampa!

2. Praktekna karo kancamu sakkelompok atur – atur sing wis kokgawe!

Praktekna kayadene awakmu mertamu tenanan, ana sing dadi tukang atur – atur, ana kang dadi pamengku dalem.

Pilihan 1

Awakmu diutus bapak ngaturi priksa pak Nuha yen sesuk arep ana rapat RT ing omahmu, jam 19.30 WIB.

Pilihan 2

Awakmu diutus ibu ngaturi priksa Budhe Anjar yen dina Kemis tanggal 21 April 2022 arep ana arisan Dasa Wisma ing omahmu, jam 16.00 WIB.

Pilihan 3

Awakmu diutus Pak Anwar ngaturi priksa Pak Haris supaya rawuh ing akikahan putrane besuk dina Minggu tanggal 24 April 2022 jam 09.00 WIB

Pilihan 4

Awakmu diutus Pakdhe Yusak ngaturi priksa tangga - tangga supaya rawuh nyekseni akad nikah putrane besuk dina Jemuwah tanggal 22 April jam 10.00 WIB ing daleme

(8)

RUBRIK PENILAIAN

No Aspek penilaian Rubrik Nilai

1

2

Atur – atur memenuhi unsur konstruksi :

a. Salam pambuka b. Pitepangan c. Ngaturake isi d. Atur pamitan e. Salam panutup

Dalam mempraktekkan atur – atur memenuhi unggah – ungguh :

a. Panganggone sing pantes lan resik b. Milih wektu kang pas

c. Ora kena mlebu ngomah utawa lungguh sakdurunge diaturi sing ditamoni

d. Nganggo unggah – ungguh basa kang trep (ganggo basa krama yen sing diaturi luwih sepuh lan basa ngoko yen sing diaturi sakpantaran utawa luwih enom)

e. Pamitan kanthi sopan yen wis rampung anggonmu atur - atur

a. Atur – atur memenuhi 5 unsur b. Atur – atur memenuhi 4 unsur c. Atur – atur memenuhi 3 unsur d. Atur – atur memenuhi 2 unsur e. Atur – atur memenuhi 1 unsur f. Atur – atur memenuhi 0 unsur

a. Atur – atur memenuhi 5 unsur b. Atur – atur memenuhi 4 unsur c. Atur – atur memenuhi 3 unsur d. Atur – atur memenuhi 2 unsur e. Atur – atur memenuhi 1 unsur f. Atur – atur memenuhi 0 unsur

10 8 6 4 2 0

10 8 6 4 2 0

PEDOMAN PENSKORAN : Pilihan 6

Awakmu diutus Bapak ngaturi priksa Simbah supaya rawuh ing pengajian Nuzulul Qur’an mengko bengi bar tarawih ing mesjid Baitul Nur

Pilihan 5

Awakmu diutus Simbah ngaturi Om Wawan supaya ngeterke simbah Priksa ana klinik

“Saras” mengko sore sakwise Maghrib saprelu kontrol jantung.

Pilihan 7

Awakmu diutus Mbah Kakung ngaturi priksa pak Wayan supaya sesuk ewang – ewang ndandani sanyo rusak saiki uga.

Jumlah nilai x 5

(9)
(10)

LAMPIRAN 4

MATERI PELAJARAN

ATUR – ATUR

1. Tegese atur – atur

Tembung atur miturut Bausastra Jawa (1998:23) anggitane S. Prawiro Atmodjo yaiku apa kang dikandhakake, unjuk (tembung krama inggil).

Atur – atur tegese unjuk – unjuk utawa paweweh marang pandhuwuran.

Ing bebrayan, atur – atur tegese nhaturi supaya wong liya teka utawa rawuh ing salah sawijining adicara kayadene kenduren, pengaosan, arisan, rapat, lan sapiturute.

Wacana atur – atur bisa awujud ukara, paragraf, utawa pacelathon.

Atur – atur bisa nangg basa krama, ngoko alus, utawa ngoko. Kuwi au manut sapa sing diaturi

a. Atur – atur basa krama

Cak – cakane nalika sing diaturi yuswane luwih sepuh (wong tuwa) b. Atur – atur basa ngoko alus

Cak – cakane nalika sing diaturi yuswane luwih sepuh (wong tuwa) ananging wis raket utawa akrab

c. Atur - atur basa ngoko

Cak – cakane nalika sing diaturi umure sepantaran utawa luwih enom 2. Urut – urutane (struktur) teks atur – atur

a. Salam b. Pitepangan

Pitepangan yaiku kanthi nyebutake jeneng sing ngaturi c. Isi / wos

Medharake maksud lam aancas atur – atur. Anggone medharake kuanthi urut, disebutke sapa sing kagungan kersa, apa adicarane, ana ngendi adicara bakal kaleksanan, kapan dianakake adicara kuwi

d. Atur pamit

Sawise medharake maksud lan ancas banjur pamitan karo pamengku dalem e. Salam

3. Unggah – ungguhe atur – atur

a. Panganggone sing pantes lan resik b. Milih wektu kang pas

c. Ora kena mlebu ngomah utawa lungguh sakdurunge diaturi sing ditamoni

d. Nganggo unggah – ungguh basa kang trep (ganggo basa krama yen sing diaturi luwih sepuh lan basa ngoko yen sing diaturi sakpantaran utawa luwih enom)

e. Pamitan kanthi sopan yen wis rampung anggonmu atur - atur

(11)

Tuladha atur – atur :

Kepareng matur dumateng ngarsanipun Bapak/Ibu, anamung mbok bilih wonten lepatipun atur kula ing sak mangke nyuwun pangapunten.

Sowan kulawonten ing mriki ingkang sepisan niat silaturohmi saha tuwi kawilujengan kasungenganipun Bapak sak keluarga.

Ingkang kaping kalehipun kula dipunutus Bapak Harjito mbok bilih mboten wonten pambengan, mbenjang sonten wanci jam/pukul/tabuh sekawan sonten Bapak kasuwun rawuh wonten dalemipun Bapak Harjito saprelu kasuwunan berkah lenggah kenduri, kagem tasyakuran nengeri / pernikahan putranipun.

Mekaten atur kula, menwi wonten kiranging trapsila nyuwun pangapunten.

Andi : “Kula nuwun…!”

Pak Rt : “Mangga. Eh, Mas Andi. Ayo, Mas pinarak njero kene!”

Andi : “Matur nuwun, pak. Wonten mriki kemawon, pak. Rebat cekap kok, pak.”

Pak Rt : “Kok kaya penting banget. Ana apa ta, mas?”

Andi : “Inggih, pak. Kula dipundhawuhi bapak ngaturi atur-atur.”

Pak Rt : “Atur-atur? Lho, bapakmu arep kagungan kersa apa?”

Andi : “Inggih, pak. Bapak badhe sukuran kangge mas Agus amargi sampun dipunwisuda.”

Pak Rt : “O, wis lulus, ta? Hebat ya?”

Andi : “Inggih, pak, matur nuwun.”

Pak Rt : “Lha kapan sukurane, mas?”

Andi : “ Benjang sonten, pak. Jam setengah wolu dalu. Menawi bapak dhangan saha lejar penggalih, bapak dipunaturi rawuh wonten ing griyanipun bapak saperlu sukuran wisudanipun mas Agus.”

Pak Rt : “Iya mas, matur nuwun. Aturna bapakmu, insya Allah mengko aku teka mrana.”

Andi : “Inggih pak, matur nuwun. Rebat cekap pak, nyuwun pamit. Menika taksih kathah ingkang dereng dipunaturi. Pareng.”

Pak Rt : “Iya, mas. Matur nuwun ya.”

Andi : “Inggih, pak. Pareng.”

Pak Rt : “Mangga-mangga, Mas Andi.”

Referensi
