• Tidak ada hasil yang ditemukan

RPP B.JAWA KLS 9 KI 3.2

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2017

Membagikan "RPP B.JAWA KLS 9 KI 3.2"

Copied!
18
0
0

Teks penuh

(1)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

1. Menghargai dan menghayati ajaran agama yang dianutnya.

2. Menghargai dan menghayati perilaku jujur, disiplin, tanggungjawab, peduli (toleransi, gotong royong), santun, percaya diri, dalam berinteraksi secara efektif dengan

lingkungan sosial dan alam dalam jangkauan pergaulan dan keberadaannya. 3. Memahami dan menerapkan pengetahuan (faktual, konseptual, dan prosedural)

berdasarkan rasa ingin tahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya terkait fenomena dan kejadian tampak mata.

4. Mengolah, menyaji, dan menalar dalam ranah konkret (menggunakan, mengurai, merangkai, memodifikasi, dan membuat) dan ranah abstrak (menulis, membaca, menghitung, menggambar, dan mengarang) sesuai dengan yang dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama dalam sudut pandang/teori.

B.

Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi

Kompetensi Dasar Indikator

1.1 Menghargai dan mensyukuri keberada an bahasa daerah seba-gai anugerah Tuhan Yang Maha Esa untuk meningkatan

pengetahuan dan kete-rampilan ber-bahasa daerah, serta untuk melestarikan dan mengem-bangkan buda-ya daerah untuk didayagunakan sebagai upaya pembinaan dan pengembangan kebudayaan Nasional.

1.3 Menghargai dan mensyukuri keberadaan bahasa daerah sebagai anugerah Tuhan yang Maha Esa sebagai sarana memahami informasi lisan dan tulis.

1.3 Menghargai dan mensyukuri keberadaan bahasa daerah sebagai anugerah Tuhan yang Maha Esa sebagai sarana

1.1.1 Berdoa sebelum dan sesudah melaksanakan kegiatan belajar 1.1.2 Menggunakan bahasa daerah dalam

rangka melestarikan dan mengem bangkan budaya daerah.

1.3.1 Menggali informasi dan berkomunikasi mengunakan bahasa daerah.

(2)

menyajikan informasi lisan dan tulis.

2.1 Memiliki perilaku jujur dalam menceritakan sudut pandang moral yang eksplisit.

2.2 Memiliki perilaku peduli, cinta tanah air, dan semangat kebangsaan atas karya budaya yang penuh makna.

2.3 Memiliki perilaku jujur dan

percaya diri dalam

mengungkapkan kembali tujuan dan metode serta hasil kegiatan.

3.2 Memahami struktur teks, unsur kebahasaan, dan pesan moral dari teks drama tradisional (wayang/ topèng hâlângḍ / kethoprak /ludruk).

4.2 Melakukan kegiatan bermain peran drama

2.1.1 Jujur dalam menceritakan sesuatu

2.2.1 Apresiatif terhadap karya sastra dan budaya daerah

2.3.1 Menggunakan bahasa Daerah sebagai sarana memahami informasi lisan

3.2.1 Menjelaskan struktur teks drama tradisional

3.2.2 Menjelaskan ciri-ciri bahasa dalam teks drama tradisional

3.2.3 Menjelaskan pesan moral drama tradisional

4.2.1 Menulis skenario drama tradisional. 4.2.2 Bermain peran drama tradisional 4.2.3 Menanggapi permainan drama

tradisional.

C.

Tujuan Pembelajaran Pertemuan

I

1. Setelah diberi penjelasan tentang pengertian teks drama tradisional, secara mandiri peserta didik dapat mengidentifikasi struktur teks drama tradisional secara lisan dan tulis.

(3)

Pertemuan II

1. Setelah diberi materi tentang teks drama tradisional,secara mandiri peserta didik dapat menjelaskan pesan moral yang terkandung drama tradisional secara lisan dan tulis.

2. Setelah diberi materi tentang teks drama tradisional,secara mandiri peserta didik dapat menulis skenario drama tradisional secara tertulis.

Pertemuan III

Setelah diberi materi tentang teks drama tradisional , secara mandiri peserta didik dapat bermain peran drama tradisional sesuai karakter dalam teks dengan benar.

Pertemuan IV

Setelah diberi materi tentang teks drama tradisional, secara mandiri peserta didik dapat mengomentari atau menanggapi permainan drama tradisional yang diperankan oleh temannya.

D. Materi Pembelajaran

Materi Pokok

1. Teks drama tradisional (wayang/ topèng hâlângḍ / kethoprak /ludruk). 2. Struktur teks drama tradisional

3. Ciri bahasa dalam teks drama tradisional 4. Pesan moral dalam teks drama tradisional 5. Teknik menulis skenario drama tradisional.

6. Bermain peran dalam pementasan drama tradisional 1. Contoh Teks Drama Tradisional

Materi Pembelajaran

(Buku “Lantip Basa Jawa Kelas IX SMP, Wulangan 2)

Damarwulan

Prolog

(4)

Adegan 1

Wus pirang-pirang wulan paprangan ing antarane kraton Majapait klawan kadipaten Blambangan. Sang Adipati Minak Jingga kang kawentar sekti mandraguna lan kagungan sanjata pamungkas Gada Wesi Kuning kasebut datan bisa ditandhingi dening para prajurit lan manggalayuda saka kraton Majapait. Wus akeh para prajurit lan manggalayuda saka Majapait gugur ing glanggang payudan. Suwening suwe para prajurit saka Majapait rumangsa kasoran lan ora kuwawa ngadhepi kasektene Adipati Minak Jingga.

Prajurit Blambangan : “Heee.... Wong-wong Majapait, majua kene, adhepana aku wong Blambangan, aja umpetan wae kaya wong wadon!” Prajurit Majapait : (mlebu ing pentas) “Heee.... Prajurit Blambangan, aja gumedhe

kowe, iki aku wong Majapait. Aku ora bakal mundur ngadhepi kowe kabeh.”

Prajurit Blambangan : “Oh, ora wedi kowe?” Prajurit Majapait : “Apa sing tek wedeni?”

Prajurit Blambangan : “Nek kaya ngana, tampanana pedangku iki!’ Prajurit Majapait : “Ayo, takladeni, sepira kedigdayanmu!”

(Adegan prang antarane prajurit Majapait lan Blambangan, kang dipungkasi kanthi sedane Manggalayuda Majapait).

Sawise manggalayudane seda, prajurit Majapait kapeksa mundur saka palagan, banjur nglapurake marang Ratu Ayu Kencana Wungu (RAKW).

Adegan 2

Sawetara iku ing kraton Majapait, Ratu Ayu Kencana Wungu lagi ngadani pasewakan agung karo para punggawa kraton lan nayakaning praja, ngrembug kahanan paprangan ngadhepi kadipaten Blambangan.

RAKW : “Kakang Patih Logender.”

Patih Logender : “Sendika dhawuh, Kanjeng Ratu.”

RAKW : “Kepriye wartane para prajurit sing lagi pada prang mungsuh Blambangan, menang apa kalah, Kakang Patih?”

Patih Logender : “Nyuwun pangapunten Kanjeng Ratu, dumugi sapunika, dereng wonten warta malih saking palagan. Ananging,

pawartos saderengipun adamel kita prihatos. Prajurit Majapait kathah ingkang pralaya gugur ing paprangan.”

RAKW : “Oooh.... Kaya mangkono kahanane, Kakang Patih? Wadhuh.... Gek kepriye yen kahanane terus-terusan mangkono Kakang...?”

(Dumadakan ana sawijining prajurit mlebu kanthi awak kang rojah-rajeh) Prajurit 1 : “Aduh, ketiwasan Kanjeng Ratu, ketiwasan.”

RAKW : “Ana apa prajurit? Apa sing arep kokaturake, coba matura sing cetha!”

(5)

RAKW : “Apa, Kakang Kebo Winarang seda? Wadhuh, piye iki Kakang Patih?”

Patih Logender : “Nyuwun pangapunten Kanjeng. Menggah kula, saenipun Kanjeng Ratu ngawontenaken sayembara, sinten ingkang saged numpes Menak Jingga, sakmangke Kanjeng Ratu paringi bebana!”

RAKW : “Ya, wis. Aku sarujuk karo sliramu Kakang Patih. Wis, saiki enggal dibiwarakake sayembara iki marang kabeh kawula Majapait! Sapa kang bisa ngalahake Minak Jingga, yen priya arep takdadekake garwaku, yen wanita takdadekake

sedulurku.”

Patih Logender : “Sendika Kanjeng Ratu! Yen kados menika, kula nyuwun pamit.”

RAKW : “Ya, wis kana!”

Adegan 3

Patih Logender kairing rong prajurit mbiwarakake sayembara.

Patih Logender : “Wara-wara. Heee, para kawula Majapait, Kanjeng Ratu Kencana Wungu nganakake sayembara. Sapa wae kang bisa ngalahake Adipati Minak Jingga, yen priya arep didadekake garwa Kanjeng Ratu, yen wanita arep didadekake sedulur. Mula, ayo padha melu sayembara iki!”

Warga : “Nyuwun pangapunten Gusti, kula boten sagah ndherek, kula boten kiyat nandhingi kadigdayanipun Minak Jingga.”

Patih Logender : “Ya, wis kana, macul kae kowe nang sawah. Ayo-ayo, sapa sing arep ndherek enggala ngomong!”

Damarwulan : “Nyuwun pangapunten Gusti, kula badhe tumut sayembara. Kula sagah ngadhepi Minak Jingga.”

Patih Logender : “Lho, kowe rak pekathikku Damarwulan ta? Damarwulan : “Leres Gusti.”

Patih Logender : “Kowe saguh ngalahake Minak Jingga?” Damarwulan : “Nggih Gusti, menawi dipunkeparengaken.”

Patih Logender : “Mesthi wae dikeparengake! Arep nggawa prajurit pira kowe, Damarwulan?”

Damarwulan : “Boten usah kathah-kathah Gusti, cekap sedasa kemawon.” Patih Logender : “Ya, wis kana enggal mangkata!”

Damarwulan : “Sendika Gusti. Prajurit.... Ayo melu aku!” Prajurit : “Sendika!”

(Damarwulan budhal kairing 10 prajurit menyang kraton Blambangan)

Adegan 4

Sawetara kuwi, ing kraton Blambangan, Minak Jingga lagi ana pasewakan karo para punggawane. Sakabehe padha sumringah amarga kasil mrejaya senapati kraton Majapait lan gawe kabeh prajurite mundur.

(6)

Minak Jingga : “Aku seneng, aku seneng Dayun. Senapati Majapait siji mbaka siji wis mati.”

Dayun : “Bener Lurahe. Prajurit Majapait pada mlayu salang tunjang.” Minak Jingga : “Ha..ha..ha.. Sedhela maneh, Majapait dadi reh-rehanku. Apa

tegese Dayun?”

Dayun : “Tegese Lurahe bakal dhaup karo Ratu Kencana Wungu.” Minak Jingga : “Ha... ha... ha.... Pinter kowe Dayun. Ya, wis, saiki mangsane

kanggo ngaso karo seneng-seneng.”

(Dumadakan ana jemparing kang isine layang mlebu ing papan pasewakane Minak Jingga. Minak Jingga sigra maca kanthi ora sabar)

Minak Jingga : (maca layang) Heee.... Minak Jingga keparat, aku senapati Majapahit. Nek kowe wong lanang temen, ayo metu. Adhepana aku siji klawan siji. Nek wani, takenteni kowe neng alun-alun Blambangan. Nek wedi, manuta kowe takrangket lan takpasrahake marang Kanjeng Ratu Ayu Kencana Wungu ing Majapait.

(Mandheg sedhela nuduhake manawa murka)

Minak Jingga : “Keparat, wani-wanine wong Majapait nglurug neng Blambangan. Aja ngira Minak Jingga wedi marang wong Majapait. Dayun...! Cepakna sanjataku, tak adhepane dhewe wong Majapait sing gumedhe wani nantang aku iki!”

Dayun : “Sendika Lurahe.”

(Minak Jingga metu karo nggawa Gada Wesi Kuning kairing dening Dayun).

Adegan 5

(Ing alon-alon Damarwulan wis katon sumadya ngadhepi Minak Jingga kanthi nyekel pedhang)

Minak Jingga : “Heee, keparat, apa kowe senapati Majapait sing wis wani-wani nantang Adipati Minak Jingga?”

Damarwulan : “ Bener banget. Aku Damarwulan, senapati Majapait sing arep nugel gulumu lan nggawa wangkemu menyang Majapait.” Minak Jingga : “(Ngguyu ngakak, cekakakan) “Gumedhe kowe Damarwulan,

apa sing kokandelake kanggo ngadhepi aku. Apa kowe ora wedi, wis pira senapati Majapait sing mati nang tanganku?” Damarwulan : “ Apa sing tekwedeni saka kowe?”

Minak Jingga : “Oh, nekat kowe ya.”

Damarwulan : “ Wis ra usah kakehen omong, iki, tampanana sanjataku.” (Kekarone banjur prang, sawise rada suwe pungkasane Damarwulan kalah. Dheweke semaput, amarga dikira mati banjur Damarwulan dijarake gumlethak ing alun-alun. Dumadakan ana wong tuwa teka nyedhaki Damarwulan).

Wong tuwa : “Putuku Damarwulan, tangia, Ngger! aku simbah buyutmu. Nek kowe kepengin ngalahake Minak Jingga, cedhekana wae garwa selire kang aran Waita lan Puyengan. Jalukana tulung njupuk senjatane Minak Jingga kang awujud gada wesi kuning. Mung iku sing bisa kanggo ngalahake Minak Jingga.” (Sawise ngono wong tuwa kuwi mau banjur ilang)

(7)

tulung marang wong sakloron mau.” (dheweke banjur sigra ngleksanakake welinge simbah buyute)

Adegan 6

(ing panggung katon swasana ing kaputren kadipaten Blambangan ana wanita loro aran Waita lan Puyengan lagi jejadhuman ngandhakake panggresahe lan uneg-uneg atine) Waita : “Dhiajeng Puyengan, awake dhewe iki dadi garwane

Kakangmas Minak Jingga wis sawetara suwe. Ananging, sasuwene iki awake dhewe kaya ora tau dianggep garwa.” Puyengan : “Ya, kaya ngene iki nasibe yen dadi garwa selir, Kakangmbok.” Waita : “Manawa ana wong sing gelem nulungi aku metu saka kene,

aku bakal nuruti apa panjaluke.” Puyengan : “Aku uga sarujuk, Kakangmbok.”

(Dumadakan, nalika wanita sakloron ngomong mangkono, Damarwulan mlebu karo dhehem-dhehem.)

Puyengan : “(Katon kaget) Lho.... Kakangmbok, iku sapa?”

Waita : “Dhiajeng meneng wae, taktakonane! Heee.... Kisanak, awakmu iki sapa? Kok wani-wanine mlebu ing kaputren Blambangan ora pamit?”

Damarwulan : “Sabar, sabar, sabar, Gusti Putri. Kula punika Damar Wulan. Kula mireng Gusti Putri ngendika, sok sintena ingkang saged mbiyantu Gusti miyos saking mriki, badhe dituruti menapa panyuwunanipun. Kula sagah mbiyantu, Gusti.”

Waita : “Lha terus, apa panjalukmu?”

Damarwulan : “Kula nyuwun tulung Gusti mendhetaken Gada Wesi Kuning kagunganipun Minak Jingga kangge kula.”

Waita : “Wadhuh, lha mengko nek Kakang Minak Jinggo ngerti piye?” Damarwulan : “Mengko aku sing ngadhepi.”

Waita : “Ya, wis. Yen ngono kisanak enteni wae, tak jupukake Gada Wesi Kuninge. Ayo Dhiajeng Puyengan.”

Puyengan : “Ayo Kakangmbok.”

(Waita lan Puyengan lunga njupuk Gada Wesi Kuning, sawetara Damarwulan ngenteni lungguh lan ngomong dhewe. Ora sawetara suwe Waita lan Puyengan mbalik karo nggawa Gada Wesi Kuning.)

Waita : “Kisanak, apa iki gada sing kokjaluk?”

Damarwulan : “Nggih leres. Menika ingkang kula suwun. Nggih matur nuwun. Gusti kekalih nengga kemawon wonten mriki. Kula pamit rumiyin.”

(Damarwulan banjur lunga kairing Waita lan Puyengan. Damarwulan munggah panggung karo nantang Minak Jingga ngajak prang maneh.)

Damarwulan : “Heee.... Minak Jingga, metua kowe! Adhepana aku,

Damarwulan, senapati Majapait! Saiki aku ora bakal mundur ngadhepi kowe.”

Minak Jingga : (Metu karo praupane katon abang merga nesu, kairing Dayun abdi kinasihe.)“Oh, jebul kowe Damarwulan, isih urip kowe?” Damarwulan : “Ya, kaya sing kokdeleng dhewe, aku isih bagas waras.” Minak Jingga : “Terus apa karepmu?”

Damarwulan : “Saiki kowe manuta, tak rangket tak gawa menyang Majapait.” Minak Jingga : “Ha...ha...ha... Ngimpi kowe Damarwulan, duwe nyawa pira

kowe wani nantang aku maneh?”

Damarwulan : “Ora usah kakehen omong, saiki tampanana aji-ajiku iki. Ciaat....!

(8)

(Damarwulan lan Minak Jingga prang tandhing. Pungkasane Minak Jingga gugur ketaman Gada Wesi Kuninge dhewe).

Epilog

Wekasaning crita Damarwulan kasil ngalahake Adipati Minak Jingga saka Blambangan. Damarwulan uga kasil ngatasi prakara Layang Seta lan layang Kumitir kang nedya ngrampas bebana kang wus dijanjekake Ratu Ayu Kencana Wungu. Wiwit saka kuwi wis ora ana gegeran maneh ing antarane Majapait lan Blambangan. Minangka bebanane, Damarwulan dhaup karo Ratu Ayu Kencana Wungu lan sinengkakake ing ngaluhur dadi nata ing kraton Majapait kanthi gelar Prabu Brawijaya. Prabu Brawijaya lan Ratu Ayu Kencana urip mukti wibawa atut runtut lan ngembani kraton Majapait kanthi adil wicaksana. Kraton Majapait dadi kraton kang gemah ripah loh jinawi tata tentrem kerta raharja.

Sumber: http://fozankbm.blogspot.com 2. Struktur Teks Drama Tradisional

Bageyan-bageyan teks drama tradisional yaiku:

1. Orientasi : para paraga dikenalake watake, uga pandhapuke ing drama

2. Komplikasi: para paraga diadhepake ing prakara (konflik) dhewe-dhewe nganti klimaks.

3. Resolusi: para paraga wis nemokake cara kanggo ngrampungake prakarane (peleraian).

4. Koda: pesen utawa nilai-nilai moral kang disampekake marang para pamiarsa.

Struktur teks drama tradisional, yen kapilah ing bagan, kaya ing ngisor iki.

3. Ciri bahasa teks drama tradisional

Ciri-ciri basa drama tradisional ing lakon Damarwulan kayata:

1. Drama tradisional Damarwulan settinge ing kraton, mula basa sing digunakake kalebu basa kedhatonan utawa basa ing tlatah kraton.

Tuladha:

Sendika dhawuh, Kanjeng Ratu.

Drama

Komplikasi

(9)

Ukara kasebut basa sing digunakake patih marang ratune bisa uga abdi marang bendarane.

Nyuwun pangapunten Gusti, kula boten sagah ndherek, kula boten kiyat nandingi kadigdayanipun Minak Jingga.

Ukara ing dhuwur ana tembung Gusti, senajan gusti ing kene dudu ateges ratu, ananging nuduhake manawa wong sing diarani gusti duwe kalungguhan luwih dhuwur.

2. Drama tradisional Damarwulan minangka drama tradisional saka tlatah Jawa Timur mula ana basa sing nuduhake dialek Jawa Timur.

Tuladha:

Awakmu iki sapa, wani-wanine mlebu ing keputren Blambangan ora pamit?

Ing sajroning ukara ing dhuwur ana tembung awakmu, temibung awakmu kalebu dialek Jawa Timur amarga basa Jawa bakune yaiku tembung kowe.

4. Pesan moral teks drama tradisional

Peserta didik diminta untuk menemukan pesan moral yang terkandung dalam teks drama tradisional Damarwulan.

Golekana lan andharna pesen moral kang kinadhut ing sajroning teks drama tradisional kanthi irah-irahan “Damarwulan” ing dhuwur !

5. Teknik menulis skenario teks drama tradisional

Bab-bab sing kudu digatekake nalika nulis teks drama tradisional

1. Temtokna sawijining tema.

2. Temtokna crita apa kang bakal kokdadekake drama.

3. Milih paraga lan watak kang selaras karo paraga lan watak ing crita 4. Nemtokake alur, papan carita.

5. Gawe adegan lan dialog saka paraga.

6. Sawise teks drama wis dadi banjur talitinen maneh, lan manawa ana sing kurang trep bisa diowahi sadurunge ditampilake.

6. Teknik bermain peran drama tradisional

Bab-bab kang kudu digatekake sadurunge maragake sawijining paraga ing drama yaiku:

1. Nggatekake blocking nalika ing panggung. 2. Nggatekake swara (vokal):

a. swara kudu bisa dirungokake pamiarsa b. tembung-tembunge kudu cetha

c. ora monoton

3. Nggatekake artikulasi, tembung-tembung kang diunekake kudu cetha, saengga pamiarsa bisa ngerti maksude.

4. Nggatekake intonasi yaiku tekanan-tekanan kang diwenehake ing tembung utawa dialog.

(10)

E.

Pendekatan, Model, dan Metode Pembelajaran

 Pendekatan: Saintifik dan Kontekstual

 Model: Discovery learning, Project Based Learning

 Metode: Ceramah, Kerja Kelompok, Diskusi, Pemberian Tugas  Teknik: Observasi, Penugasan

F. Media, Alat, dan Sumber Pembelajaran

1. Media

a. Tayangan rekaman tentang drama tradisional b. Tayangan materi power point

2. Alat

a. LCD, Lap top

b. Teks tentang drama tradisional c. Lembar Kerja peserta didik 3. Sumber Belajar

a. Sukendro, Dhita Puspitasari dan Wahyu Susanti, Triana. 2014. Lantip Basa Jawa: Kanggo SMP lan MTs Kelas IX. Bandung: Duta.

b. LKS

G.

Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran

Pertemuan Langkah-langkah Kegiatan Alokasi

waktu Pertemuan

ke- 1

Pendahuluan

1. Perserta didik merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi peserta didik dan kelas. 2. Perserta didik merespon pertanyaan dari guru tentang

keterkaitan pengetahuan sebelumnya dengan materi yang akan dipelajari.

3. Untuk memberikan motivasi peserta didik dalam pembelajaran tentang materi teks drama tradisional, guru menampilkan satu teks drama tradisional berjudul “Damarwulan”.

4. Perserta didik disiapkan untuk mengikuti pelajaran tentang teks drama Tradisional yang berjudul “Damarwulan”. 5. Perserta didik menerima informasi tentang tujuan

pembelajaran dan manfaat pembelajaran.

6. Perserta didik menyimak pencapaian cakupan materi dan penjelasan uraian kegiatan pembelajaran

(11)

Kegiatan Inti 60 Menit

1. Mengamati (Stimulus)

 Peserta didik mencermati tayangan pementasan drama tradisional berjudul “Damarwulan” dengan cermat 2. Menanya

(Pertanyaan/identifikasi masalah)

 Peserta didik bertanya jawab tentang struktur dalam teks drama tradisional.

 Peserta didik bertanya jawab tentang tentang ciri-ciri bahasa dalam teks drama tradisional.

3. Menalar/mengeksplorasi (Pengumpulan data)

 Peserta didik membaca informasi tentang drama tradisional.

 Peserta didik mendiskusikan struktur teks drama tradisional

 Peserta didik mendiskusikan ciri bahasa teks drama tradisional

4. Mengasosiasi (Pengolahan data)

 Peserta didik menganalisis informasi tentang drama tradisional yang sudah dikumpulkan

5. Mengomunikasikan (Pembuktian)

Mempresentasikan hasil diskusi teks teks drama

tradisional berjudul “Damarwulan” (Struktur Teks, Ciri Bahasa)

Penutup

1. Dengan bimbingan guru, peserta didik menyimpulkan materi pelajaran tentang Struktur Teks, Ciri Bahasa, dalam teks drama tradisional berjudul “Damarwulan”.

2. Peserta didik mengidentifikasi hambatan-hambatan yang dialami saat memahami Struktur Teks, Ciri Bahasa dalam teks drama tradisional berjudul “Damarwulan”.

3. Peserta didik menjawab pertanyaan yang diberikan oleh guru.

4. Peserta didik mendengarkan umpan balik dan penguatan dari guru mengenai Struktur Teks, Ciri Bahasa, dalam teks drama tradisional berjudul “Damarwulan”.

(12)

5. Peserta didik menyimak informasi mengenai rencana tindak lanjut pembelajaran.

6. Guru mengajak peserta didik mengucap bacaan Hamdallah sebagai wujud rasa bersyukur agar ilmunya bermanfaat. 7. Guru mengucap salam penutup.

Pertemuan ke- 2

Pendahuluan

1. Perserta didik merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi peserta didik dan kelas. 2. Perserta didik merespon pertanyaan dari guru tentang

keterkaitan pengetahuan sebelumnya dengan materi yang akan dipelajari.

3. Perserta didik disiapkan untuk mengikuti pelajaran tentang menemukan pesan moral yang terkandung dalam teks drama tradisional berjudul “Damarwulan”.

4. Perserta didik disiapkan untuk mengikuti pelajaran tentang menulis skenarioteks drama tradisional.

5. Perserta didik menerima informasi tentang tujuan dan manfaat pembelajaran dengan mengaitkan aspek sikap religi dan sosial.

10 menit

Kegiatan Inti 60 menit

1. Mengamati (Stimulus)

 Peserta didik membaca teks drama tradisional. 2. Menanya

(Pertanyaan/identifikasi masalah)

 Dengan bantuan guru, peserta didik bertanya jawab tentang pesan moral dalam teks drama tradisional.

 Peserta didik bertanya jawab bagaimana cara menulis 3. Menalar/mengeksplorasi

(Pengumpulan data)

 Peserta didik mendiskusikan pesan moral yang terdapat dalam teks darama tradisional.

 Peserta didik mengumpulka beberapa cerita yang bisa dipentaskan

(13)

4. Mengasosiasi (Pengolahan data)

 Peserta didik menganalisis cerita yang dijadikan dasar menulis skenario.

5. Mengomunikasikan (Pembuktian)

 Peserta didik menulis skenario drama tradisional.

Penutup

1. Peserta didik mengemukakan pengalaman-pengalamannya selama melakukan pengamatan dan perancangan penulisan pengembangan kerangka penulisan.

2. Guru memberikan umpan balik dengan menanyakan kesulitan yang dialami peserta didik.

3. Guru memberikan tugas untuk dikerjakan peserta didik di rumah, yaitu menyusun drama tradisional. 4. Guru mengajak peserta didik membaca Hamdalah sebagai

wujud syukur agar ilmunya bermanfaat. 5. Guru mengucap salam penutup.

10 menit

Pertemuan ke- 3

Pendahuluan

1. Perserta didik merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi peserta didik dan kelas. 2. Perserta didik merespon pertanyaan dari guru tentang

keterkaitan pengetahuan sebelumnya dengan materi yang akan dipelajari.

3. Perserta didik disiapkan untuk mengikuti pelajaran tentang bermain peran drama tradisional

4. Perserta didik menerima informasi tentang tujuan dan manfaat pembelajaran dengan mengaitkan aspek sikap religi dan sosial.

10 menit

Kegiatan Inti 60 menit

1. Mengamati (Stimulus)

(14)

drama tradisional. 2. Menanya

(Pertanyaan/identifikasi masalah)

 Peserta didik bertanya jawab tentang pementasan drama tradisional.

3. Menalar/mengeksplorasi (Pengumpulan data)

 Peserta didik mendiskusikan syarat-syarat mementaskan drama tradisional.

4. Mengasosiasi (Pengolahan data)

Peserta didik dalam kelompok mengembangkan skenario drama tradisional dengan penuh tanggung jawab

5. Mengomunikasikan (Pembuktian)

 Peserta didik memeragakan tokoh dalam teks drama

tradisional.

Penutup

1. Peserta didik mengemukakan pengalaman-pengalamannya selama bermain peran drama tradisional.

2. Guru memberikan umpan balik dengan menanyakan kesulitan yang dialami peserta didik.

3. Guru mengajak peserta didik membaca Hamdalah sebagai wujud syukur agar ilmunya bermanfaat.

4. Guru mengucap salam penutup.

10 menit

Pertemuan ke- 4

Pendahuluan

1. Perserta didik merespon salam dan pertanyaan dari guru berhubungan dengan kondisi peserta didik dan kelas. 2. Perserta didik merespon pertanyaan dari guru tentang

keterkaitan pengetahuan sebelumnya dengan materi yang akan dipelajari.

3. Perserta didik disiapkan untuk mengikuti pelajaran tentang memberi tanggapan terhadap permainan drama tradisional 4. Peserta didik menerima informasi tentang tujuan dan

manfaat pembelajaran dengan mengaitkan aspek sikap religi dan sosial.

10 menit

(15)

1. Mengamati (Stimulus)

 Peserta didik mencatat hal-hal penting terkait dengan teks drama tradisional.

2. Menanya

(Pertanyaan/identifikasi masalah)

 Peserta didik bertanya jawab tentang pementasan drama tradisional.

3. Menalar/mengeksplorasi (Pengumpulan data)

 Peserta didik dalam kelompok mengidentifikasi hal-hal yang berkaitan dengan bermain peran drama tradisional. 4. Mengasosiasi

(Pengolahan data)

Peserta didik membandingkan hasil kerja kelompoknya dengan kelompok lainnya.

5. Mengomunikasikan (Pembuktian)

 Peserta didik menanggapi peragaan kelompok lain. Penutup

1. Peserta didik mengemukakan pengalaman-pengalamannya selama bermain peran drama tradisional.

2. Guru memberikan umpan balik dengan menanyakan kesulitan yang dialami peserta didik.

3. Guru mengajak peserta didik membaca Hamdalah sebagai wujud syukur agar ilmunya bermanfaat.

4. Guru mengucap salam penutup.

10 menit

G. Penilaian

1. Sikap spiritual

a. Teknik Penialaian : Observasi

b. Bentuk Instrumen : Lembar Observasi c. Kisi-kisi

No. Indikator Instrumen

1 Terbiasa menggunakan bahasa Jawa di kelas dan di luar kelas dengan baik dan benar

Lembar pengamatan

(16)

3 Berperilaku percaya diri dan bertanggung jawab Lembar pengamatan

4 Berperilaku santun Lembar pengamatan

Rubrik Penilaian sikap jawab, dan santun dalam menanggapi secara pribadi hal-hal atau kejadian dalam

drama tradisional

Berikan tanda centang (√) pada kolom yang sesuai dengan hasil pengamatan terhadap aktivitas peserta didik selama pembelajaran

1. Tidak melakukan sesuai tuntutan indikator

2. Kadang-kadang melakukan sesuai tuntutan indikator 3. Sering melakukan sesuai tuntutan indikator

4. Selalu melakukan sesuai tuntutan indikator 2. Penilaian Pengetahuan

a. Teknik Penilaian : Tes tertulis b. Bentuk Instrumen : Uraian c. Kisi-kisi

No. Indikator Butir Instrumen

1. 3.2.1 Menjelaskan struktur teks drama tradisional

Sebutna lan andharna struktur teks drama tradisional!

2. 3.2.2 Menjelaskan ciri-ciri bahasa dalam teks drama tradisional

Sebutna ciri – ciri bahasa sing ana ing sajroning teks drama tradisional!

Soal tes Uraian

Bacaan dan Rubrik Penilaian Terlampir 3. Keterampilan

a. Teknik Penilaian : Tes tertulis b. Bentuk Instrumen : Rubrik penilaian c. Kisi-kisi

(17)

1. Menulis skenario drama

tradisional a. Buatlah skenario teks drama tradisional  Mengamati teks atau tayangan drama

tradisional

 Menyusun skenario

 Menulis teks drama tradisional b. Memerankan tokoh drama tradsisional

Rubrik penilaian proyek (Keterampilan) No

.

Aspek yang

Diamati Deskriptor

Tanda Cek

Ya Tidak 1. orientasi  Apakah watak dari para tokoh sudah

sesuai?

2. komplikasi  Apakah permasalahan atau konflik sudah ditampilkan dengan baik?

3. resolusi  Apakah penyelesaian dalam drama tradisional sudah bagus?

4. koda  Apakah pesan moral bisa tersampaikan dalam drama tradisional tersebut?

5.

5 Struktur kalimat  Apakah tidak ada kesalahan struktur kalimat?

6. Pilihan kata  Apakah pilihan kata baku dan menggunakan istilah-istilah teknis (dalam bidang tertentu)?

7. Penampilan

bermain peran  Apakah dalam memerankan salah satu tokoh dalam drama tradisional sudah baik?

Penilaian Diri

No. Sikap yang diamati YaTanda CekTidak

1 Tanggung jawab

(18)

sampai selesai

2 Jujur

a. Saya mendapatkan data pengamatan tanpa menyontek data teman

b. Saya menyusun jawaban sesuai data hasil pengamatan

c. Saya membuat skenario dengan pilihan kata dan kalimat yang saya susun sendiri

3 Santun

a. Sebelum menanggapi laporan teman, terlebih dahulu saya mengacungkan tangan untuk meminta kesempatan menanggapi

b. Saya menanggapi laporan teman dengan intonasi datar dan ekpresi wajah ramah

c. Saya menanggapi laporan teman dengan kata-kata yang tidak menyinggung teman

Jumlah Tanda Cek

Perolehan Skor

Nilai = --- X Skor ideal = NA

Skor Maksimal

..., Juli 2015

Mengetahui Guru Mata Pelajaran

Kepala Sekolah

... ...

Referensi
