• Tidak ada hasil yang ditemukan

RPP B.Sunda Kelas 5 Semester 2

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2017

Membagikan "RPP B.Sunda Kelas 5 Semester 2"

Copied!
11
0
0

Teks penuh

(1)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 5 (lima) / II (dua)

Pertemuan Ke : 1-2

Alokasi Waktu : 4 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca, memahami serta menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis (teks) dengan membaca intensif, membaca puisi, dan membacakan dongeng.

I. Kompetensi Dasar : Membaca dalam hati (maca jero hate) II. Indikator :

Maca dina jero hate wacana sempalan tina novel bari tuluy diilo Nyangkeum eusi wacana

Ngajawab pananya anu aya patalina jeung wacana Nyaritakeun eusi wacana ku basa sorangan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca dalam hati IV. Materi Ajar : Membaca dalam hati

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa maca dina jero hate wacana sempalan tina novel bari tuluy diilo dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Siswa ngajawab pananya anu aya patalina jeung wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa nyaritakeun eusi wacana ku basa sorangan dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk membaca wacana lain dalam hati sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 4, Piwulang Basa, Wacana, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Baca dina jero hate wacana sempalan tina novel bari tuluy diilo ! Coba cangkeumkeun eusi wacana !

(2)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 5 (lima) / II (dua)

Pertemuan Ke : 3-4

Alokasi Waktu : 4 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu menyimak, memahami serta menanggapi berbagai jenis wacana lisan yang berupa penjelasan narasumber, pesan melalui telefon, dan pembacaan cerita pendek.

I. Kompetensi Dasar : Menyimak pembacaan cerita pendek II. Indikator :

Ngaregepkeun hiji carita pondok nu keur dibaca Nerangkeun eusina carita pondok

Nyebutkeun rupa-rupa ngaran sato atawa barang anu luyu jeung gambar Nyaritakeun deui carita pondok make basa sorangan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak cerita pendek IV. Materi Ajar : Cerita pendek

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa ngaregepkeun hiji carita pondok nu keur dibaca dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.

Siswa nerangkeun eusina carita pondok dina jero kagiatan ceramah jeung latihan. Siswa nyebutkeun rupa-rupa ngaran sato atawa barang anu luyu jeung gambar dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.

Siswa nyaritakeun deui carita pondok make basa sorangan dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk mendengarkan cerita pendek yang lainnya sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 4, Piwulang Basa, Cerita pendek, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay

Instrumen

Cobi regepkeun hiji carita pondok nu keur dibaca ! Terangkeun eusina carita pondok eta !

(3)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 5 (lima) / II (dua)

Pertemuan Ke : 6-7

Alokasi Waktu : 4 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dalam menulis narasi, melaporkan, dan menulis kejadian actual dan menulis pengumuman.

I. Kompetensi Dasar : Menyusun paragraf II. Indikator :

Ngajelaskeunyen hiji paragraph diwangun kusababaraha kalimah Nyusun sababaraha kalimah jadi hiji pragraf nu ngaguluyur Ngalengkeupan hiji paragraph ku kalimah-kalimah anu merenah

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menulis paragraf IV. Materi Ajar : Menyusun paragraf

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan penjelasan singkat dari guru.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa ngajelaskeunyen hiji paragraph diwangun kusababaraha kalimah dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.

Siswa nyusun sababaraha kalimah jadi hiji pragraf nu ngaguluyur dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Siswa ngalengkeupan hiji paragraph ku kalimah-kalimah anu merenah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk menulis dan menyusun kalimat menjadi paragraph yang padu. VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 4, Piwulang Basa, Kurikulum

Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi jelaskeun yen hiji paragraph diwangun kusababaraha kalimah ! Susun sababaraha kalimah jadi hiji pragraf nu ngaguluyur !

(4)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 5 (lima) / II (dua)

Pertemuan Ke : 8-9

Alokasi Waktu : 4 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca, memahami serta menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis (teks) dengan membaca intensif, membaca puisi, dan membacakan dongeng.

I. Kompetensi Dasar : Membaca cepat II. Indikator :

Macakeun paguneuman kalawan make sora nu bedas jeung lentong anu bener Ngajawab pananya nu aya patalina jeung eusi paguneuman

Nyieun ringkasan paguneuman ku basa sorangan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca cepat IV. Materi Ajar : Membaca cepat

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa macakeun paguneuman kalawan make sora nu bedas jeung lentong anu bener dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa ngajawab pananya nu aya patalina jeung eusi paguneuman dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.

Siswa nyieun ringkasan paguneuman ku basa sorangan dina jero kagiatan latiah jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk membaca wacana lain sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 4, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Bacakeun paguneuman kalawan make sora nu bedas jeung lentong anu bener ! Jawab pananya nu aya patalina jeung eusi paguneuman !

Jieun ringkasan paguneuman ku basa sorangan !

(5)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 5 (lima) / II (dua) Pertemuan Ke : 10-11

Alokasi Waktu : 4 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu menyimak, memahami serta menanggapi berbagai jenis wacana lisan yang berupa penjelasan narasumber, pesan melalui telefon, dan pembacaan cerita pendek.

I. Kompetensi Dasar : Menyimak penjelasan narasumber II. Indikator :

Nangtukeun saha nu rek diwawancara salaku narasumberna Mastikeun naon wae nu rek ditanyakeun ka narasumber Nyieun laporan hasil wawancara jeung narasumber

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak penjelasan narasumber IV. Materi Ajar : Penjelasan narasumber

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, diskusi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa menyiapkan diri untuk mendengarkan penjelasan dari narasumber..

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nangtukeun saha nu rek diwawancara salaku narasumberna dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.

Siswa mastikeun naon wae nu rek ditanyakeun ka narasumber dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa nyieun laporan hasil wawancara jeung narasumber dina jero kagiatan panugasan jeung diskusi.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk menyusun hasil laporan secara kelompoksebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 4, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes

Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay

Instrumen

Coba baca bacaan sing bedas kalawan jentre’ tur merenah lentongna ! Coba ncangkeumkeun eusi wacana !

Jawab kalimah pananya anu patali jeung eusi wacana !

(6)

Pertemuan Ke : 12-13 Alokasi Waktu : 4 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca, memahami serta menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis (teks) dengan membaca intensif, membaca puisi, dan membacakan dongeng.

I. Kompetensi Dasar : Membaca estetis II. Indikator :

Maca sajak kalawan ngagunakeun lafal jeung lentong anu panteus Milih salah sahiji sajak bari tuluy dideklamsikeun di hareup kelas

I. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca estetis II. Materi Ajar : Sajak

III. Metode Pembelajaran : latihan, penugasan, demontrasi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan dan membaca sajak. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa maca sajak kalawan ngagunakeun lafal jeung lentong anu panteus dina jero kagiatan latiahan jeung panugasan.

Siswa milih salah sahiji sajak bari tuluy dideklamsikeun di hareup kelas dina jero kagiatan panugasan jeung demontrasi.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk membaca wacana lain sebagai tindak lanjut kegiatan. VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 4, Piwulang Basa, Sajak,

Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Baca sajak kalawan ngagunakeun lafal jeung lentong anu panteus Cobi pilih salah sahiji sajak bari tuluy dideklamsikeun di hareup kelas

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 5 (lima) / II (dua) Pertemuan Ke : 14-15

(7)

Standar Kompetensi : Mampu menyimak, memahami serta menanggapi berbagai jenis wacana lisan yang berupa penjelasan narasumber, pesan melalui telefon, dan pembacaan cerita pendek.

I. Kompetensi Dasar : Menyimak pembacaan puisi anak-anak II. Indikator :

Ngabandungan hiji sajak nu keur dibaca

Ngajawab pananya nu aya patalina jeung eta sajak Ngabandingkeun eusi antara dua sajak nu geus dibaca

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak pembacaan puisi IV. Materi Ajar : Mendengarkan sajak

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa mendengarkan penjelasan singkat dari guru.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa ngabandungan hiji sajak nu keur dibaca dina jero kagiatan ceramah jeung latihan. Siswa ngajawab pananya nu aya patalina jeung eta sajak dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.

Siswa ngabandingkeun eusi antara dua sajak nu geus dibaca dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk mendengarkan sajak lain sebagai tindak lanjut kegiatan. VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 4, Piwulang Basa, Sajak,

Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi bandungan hiji sajak nu keur dibaca ! Jawab pananya nu aya patalina jeung eta sajak ! Bandingkeun eusi antara dua sajak nu geus dibaca !

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 5 (lima) / II (dua) Pertemuan Ke : 16-17

(8)

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan, menanggapi suatu persoalan, berwawancara, mendeskripsikan benda atau alat, menyampaikan pendapat, menyimpulkan isi dialog, memerankan drama pendek. I. Kompetensi Dasar : Memerankan drama pendek

II. Indikator :

Nangtukeun palaku nu rek merankeun drama pondok Apal bagian-bagian guneuman nu rek diperankeun Molahkeun adegan drama pondok di hareupeun kelas

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat memerankan drama pendek IV. Materi Ajar : Drama pendek

V. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, demontrasi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca teks drama pendek. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nangtukeun palaku nu rek merankeun drama pondok dina jero latiahan jeung panugasan.

Siswa ngapalkeun bagian-bagian guneuman nu rek diperankeun dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa molahkeun adegan drama pondok di hareupeun kelas dina jero kagiatan panugasan jeung demontrasi.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk membaca wacana lain sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 4, Piwulang Basa, Teks drama pendek, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi tangtukeun palaku nu rek merankeun drama pondok ! Apalkeun bagian-bagian guneuman nu rek diperankeun ! Polahkeun adegan drama pondok di hareupeun kelas !

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 5 (lima) / II (dua)

Pertemuan Ke : 18

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami serta menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis (teks dengan membaca dalam hati, membaca apresiasi, membaca percakapan, melantunkan puisi, dan membaca cepat).

(9)

Nyanggeum eusi wacana

Ngajawab pananya anu patali jeung eusi wacana Nyaritakeun wacana make basa sorangan

Nyieun ringkeusan tina bacaan panjang jadi sababaraha kalimah Macakeun eta ringkeusan dihareupeun kelas

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca dalam hati IV. Materi Ajar : Membaca dalam hati

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyanggeumkeun eusi wacana dina jero kagiatan latiahan jeung panugasan. Siswa ngajawab pananya anu patali jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung ceramah.

Siswa nyaritakeun wacana make basa sorangan dina jero kagiatan ceramaha jeung panugasan.

Siswa nyieun ringkeusan tina bacaan panjang jadi sababaraha kalimah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Siswa macakeun eta ringkeusan dihareupeun kelas dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk membaca wacana lain sebagai tindak lanjut kegiatan. VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 4, Piwulang Basa, Wacana,

Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi nyanggeumkeun eusi wacana !

Jawab pananya anu patali jeung eusi wacana ! Caritakeun wacana make basa sorangan !

Jieun ringkeusan tina bacaan panjang jadi sababaraha kalimah ! Bacakeun eta ringkeusan dihareupeun kelas !

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 5 (lima) / II (dua)

Pertemuan Ke : 19

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dalam menulis narasi, melaporkan, dan menulis kejadian actual dan menulis pengumuman.

(10)

II. Indikator :

Nyieun ringkesan tina bacaan panjang jadi sababaraha kalimah Macakeun ringkesan nu geus dijieun di hareupeun kelas

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat meringkas bacaan IV. Materi Ajar : Meringkas bacaan

V. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyieun ringkesan tina bacaan panjang jadi sababaraha kalimah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Siswa macakeun ringkesan nu geus dijieun di hareupeun kelas dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar. Siswa diberi tugas untuk meringkas bacaanlain sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 4, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Jieun ringkesan tina bacaan panjang jadi sababaraha kalimah ! Bacakeun ringkesan nu geus dijieun di hareupeun kelas !

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 5 (lima) / II (dua) Pertemuan Ke : 20-21

Alokasi Waktu : 4 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan, menanggapi suatu persoalan, berwawancara, mendeskripsikan benda atau alat, menyampaikan pendapat, menyimpulkan isi dialog, memerankan drama pendek.

I. Kompetensi Dasar : Menyampaikan pendapat tentang suatu persoalan II. Indikator :

(11)

Ngasongkeun pamadegan ngenaan rupa-rupa pagawean atawa akibat tina hiji pagawean.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyampaikan pendapat IV. Materi Ajar : Menyampaikan pendapat

V. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan penjelasan singkat dari guru.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nepikeun pamadegan nu luyu jeung kahayang atau pikran dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa ngasongkeun pamadegan ngenaan rupa-rupa pagawean atawa akibat tina hiji pagawean dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar. Siswa diberi tugas untuk meringkas bacaanlain sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 4, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Cobi tepikeun pamadegan nu luyu jeung kahayang atau pikiran anjeun !

Referensi
