• Tidak ada hasil yang ditemukan

RPP Kelas 3 B. Sunda Semester 2

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2017

Membagikan "RPP Kelas 3 B. Sunda Semester 2"

Copied!
21
0
0

Teks penuh

(1)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 1

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami serta menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis (teks) dengan membaca intensif, membaca nyaring, dan membaca puisi.

I. Kompetensi Dasar : Membaca nyaring (maca bedas)

II. Indikator :

Maca bedas kalawan jentre’ tur merenah lentongna. Nyangkeum eusi wacana.

Ngajawab kalimah pananya anu patali jeung eusi wacana.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa bisa maca bedas kalawan jentre’. IV. Materi Ajar : Wacana/lancaran

Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa maca bedas kalawan jentre’ tur merenah lentongna dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Siswa ngajawab kalimah pananya anu patali jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk membaca wacana lain sebagai tindak lanjut kegiatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Wacana, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes

Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay

Instrumen

Coba baca bacaan sing bedas kalawan jentre’ tur merenah lentongna ! Coba ncangkeumkeun eusi wacana !

(2)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 2

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dengan menulis kalimat berita, kalimat tanya, kalimat perintah, kalimat luas, dan menulis paragraf dengan memperhatikan ejaan dan tanda baca.

I. Kompetensi Dasar : Menulis kalimat perintah (kalimah parentah) II. Indikator :

Ngalengkepan kalimah ku kecap pangajak. Ngalengkepan kalimah ku kecap panyambung. Ngalengkepan kalimah ku kecap panyeluk.

Ngalengkepan kalimah ku kecap ragam loma jeung hormat.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menulis kalimat perintah (kalimah parentah). IV. Materi Ajar : Ragam kalimat perintah.

V. Metode Pembelajaran : tanya jawab, latihan, penugasan, demontrasi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca contoh-contoh kalimat. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran

Kegiatan Inti

Siswa ngalengkepan kalimah ku kecap pangajak dina jero kagiatan latihan jeung penugasan.

Siswa ngalengkepan kalimah ku kecap panyambung dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa ngalengkepan kalimah ku kecap panyeluk dina jero kagoatan latihan jeung panugasan.

Siswa ngalengkepan kalimah ku kecap ragam loma jeung hormat. Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk membuat macam-macam kalimat perintah sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa,

Wacana, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. Penilaian Teknik

tes dan non-tes

Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay

Instrumen

Lengkepan kalimah ku kecap pangajak ! Coba tulis kalimah make kecap panyambung ! Lengkepan kalimah make kecap panyeluk !

(3)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN Mata Pelajaran : Basa Sunda

Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 3

Alokasi Waktu : 1 X 35 menit

Standar Kompetensi : Menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacana lisan tentang bahasan kesehatan dan kebersihan, cerita binatang, dan kakawihan.

I. Kompetensi Dasar : Menyimak bahasan tentang kesehatan dan makanan. II. Indikator :

Nyebutkeun sasaruaan kecap anu dicutat tina wacana. Nerangkeun sawatara istilah dina kasehatan.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak bahasan tentang kesehatan IV. Materi Ajar : Istilah dalam kesehatan

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan, VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan pupuh Dangdang Gula.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan gambar yang berhubungan dengan kesehatan dan makanan.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyebutkeun sasaruaan kecap anu dicutat tina wacana dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa nerangkeun sawatara istilah dina kasehatan dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk membuat kalimat dengan menggunakan istilah kesehatan.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Wacana, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII. Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay

Instrumen

(4)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 3

Alokasi Waktu : 1 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan dalam menyapa, menceritakan gambar berseri, bercakap-cakap, dan meyakinkan teman.

I. Kompetensi Dasar : Menceritakan gambar II. Indikator :

Ngedalkeun kalimah

Nyaritakeun adegan dina gambar.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menceritakan gambar secara lisan. VI. Materi Ajar : Dramatisasi

V. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, demontrasi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan lagu pupuh Wirangrong..

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan gambar. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa ngedalkeun kalimah dina jero caramah jeung latihan.

Siswa nyaritakeun adegan dina gambar dina jero kagiatan panugasan dan demontrasi.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar. Siswa diberi tugas untuk mempragakan dari gambar yang lain.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Wacana, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes

Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

(5)

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN Mata Pelajaran : Basa Sunda

Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 4

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami serta menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis (teks) dengan membaca intensif, membaca nyaring, dan membaca puisi.

I. Kompetensi Dasar : Membaca nyaring cerita II. Indikator :

Maca bedas kalawan jentre’ merenah lentongna. Nerangkeun eusi wacana.

Ngajawab pananya anu patali jeung eusi wacana.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca nyaring cerita atau dongeng IV. Materi Ajar : Dongen Prabu Geusan Ulun

V. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, demontrasi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan dongeng. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa maca bedas kalawan jentre’ merenah lentongna. Siswa nerangkeun eusi wacana.

Siswa ngajawab pananya anu patali jeung eusi wacana Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar. Siswa diberi tugas untuk membaca cerita atau dongeng yang lain.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Wacana, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII. Penilaian

Teknik

tes dan non-tes

Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay

Instrumen

Coba baca sing bedas kalawan jentre’ merenah lentongna ! Coba terangkeun eusi wacana !

(6)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 5

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan dalam menyapa, menceritakan gambar berseri, bercakap-cakap, dan meyakinkan teman. I. Kompetensi Dasar : Menceritakan gambar berseri

II. Indikator :

Nyaritakeun adegan-adegan dina gambar anu geus disadiakeun. Nyebutkeun kecap dina widang kaagamaan.

Nyangkeum eusi dongeng

Nyebutkeun sasaruaan kecap anu dicutat tina wacana.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menceritakan gambar berseri. IV. Materi Ajar : Nyarita

V. Metode Pembelajaran : tanya jawab, latihan, penugasan, demontrasi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan gambar berseri. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyaritakeun adegan-adegan dina gambar anu geus disadiakeun dina jero kagiatan panugasan jeung demontrasi.

Siswa nyebutkeun kecap dina widang kaagamaan dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa nyangkeum eusi dongeng kalawan jentre

Siswa nyebutkeun sasaruaan kecap anu dicutat tina wacana. Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar. Siswa diberi tugas untuk menceritakan gambar berseri yang lain.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Wacana, Gambar, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Caritakeun adegan-adegan dina gambar anu geus disadiakeun ! Sebutkeun kecap dina widang kaagamaan !

Coba cangkeumkeun eusi dongeng !

(7)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 6

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dengan menulis kalimat berita, kalimat tanya, kalimat perintah, kalimat luas, dan menulis paragraf dengan memperhatikan ejaan dan tanda baca.

I. Kompetensi Dasar : Menulis kalimat luas (kalimah jembar)

II. Indikator :

Ngalengkeupan kubabasan atawa paribasa anu disadiakeun. Ngalengkeupan kalimah

Nyusun kalimah pananya.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menulis kalimat luas (kalimah jembar). IV. Materi Ajar : Paribasa/Babasan

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa ngalengkeupan kubabasan atawa paribasa anu disadiakeun dina jero kagiatan ceramah, tanya jawab, jeung latihan.

Siswa ngalengkeupan kalimah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan. Siswa nyusun kalimah pananya dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk membuat kalimat dengan menggunakan peribahasa atau paribasa.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Wacana, Gambar, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes

Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay

Instrumen

Coba lengkeupan kalimah kubabasan atawa paribasa anu disadiakeun ! Lengkeupan kalimah sing sampurna !

(8)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 7

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami serta menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis (teks) dengan membaca intensif, membaca nyaring, dan membaca puisi.

I. Kompetensi Dasar : Membaca dalam hati (intensif) II. Indikator :

Maca dina jero hate.

Ngahartikeun kecap-kecap penting tina bacaan. Ngajawab pananya ngenaan eusi bacaan

Nyindekeun eusi bacaan Ngaringkas eusi bacaan.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca intensif. IV. Materi Ajar : Membaca dalam hati (maca jero hate)

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh Wirangrong.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca bacaan.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Maca dina jero hate.

Ngahartikeun kecap-kecap penting tina bacaan. Ngajawab pananya ngenaan eusi bacaan

Nyindekeun eusi bacaan Ngaringkas eusi bacaan. Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih membaca dalam hati dari bacaan yang lain. VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa,

Wacana, Gambar, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay

Instrumen

Coba baca bacaan dina jero hate !

Hartikeun kecap-kecap penting anu aya dina bacaan ! Jawab pananya ngenaan eusi bacaan !

(9)

Coba ringkas eusi bacaan !

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 8

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dengan menulis kalimat berita, kalimat tanya, kalimat perintah, kalimat luas, dan menulis paragraf dengan memperhatikan ejaan dan tanda baca.

I. Kompetensi Dasar : Menulis kalimat luas (kalimah jembar) II. Indikator :

Ngalengkeupan kalimah ku frasa pagawean.

Ngalengkeupan kalimah ngant’et sumeler ku frasa nu geus disadiakeun. Ngalengkeupan kalimah ku sasaruaan kecap

Ngawangun kecap rundayan make rarangken gabung ka-an jeung pa-an. III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menulis kalimat luas (kalimah jembar). IV. Materi Ajar : Kalimat pekerjaan (kalimah pagawean)

V. Metode Pembelajaran : tanya jawab, latihan, penugasan VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana yang berisi kalimat-kalimat luas.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa ngalengkeupan kalimah ku frasa pagawean dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa ngalengkeupan kalimah ngant’et sumeler ku frasa nu geus disadiakeun dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Siswa ngalengkeupan kalimah ku sasaruaan kecap dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.

Siswa ngawangun kecap rundayan make rarangken gabung ka-an jeung pa-an dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar. Siswa diberi tugas untuk membuat macam-macam kalimat luas yang lain.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Wacana, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Lengkeupan kalimah ku frasa pagawean !

Coba lengkeupan kalimah ngant’et sumeler ku frasa nu geus disadiakeun ! Lengkeupan kalimah ku sasaruaan kecap !

(10)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 9

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan dalam menyapa, menceritakan gambar berseri, bercakap-cakap, dan meyakinkan teman

I. Kompetensi Dasar : Bercakap-cakap tentang jenis –jenis binatang.

II. Indikator :

Nguningakeun deui sisindiran anu dibandungannana. Ngalisankeun kalimah

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menjelaskan bercakap-cakap dengan baik dan benar.

IV. Materi Ajar : Bercakap-cakap

V. Metode Pembelajaran : ceramah, penugasan, demontrasi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan lagu Manuk Dadali bersama-sama.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan teks percakapan Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nguningakeun deui sisindiran anu dibandungannana dina jero kagiatan ceramah jeung panugasan.

Siswa ngalisankeun kalimah dina jero kagiatan panugasan jeung demontrasi Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar. Siswa diberi tugas untuk mencari sisindiran yang lain.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Wacana sisindiran, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah. VIII.Penilaian

Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

(11)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 10

Alokasi Waktu : 1 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami serta menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis (teks) dengan membaca intensif, membaca nyaring, dan membaca puisi.

I. Kompetensi Dasar : Membaca nyaring (maca bedas)

II. Indikator :

Maca bedas kalawan jentre tur merenah lentongna. Nyangkeum eusi bacaan.

Ngajawab pananya anu patali jeung eusi bacaan.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca nyaring (maca bedas). IV. Materi Ajar : Membaca nyaring (maca bedas)

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca bacaan.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa maca bedas kalawan jentre tur merenah lentongna dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Siswa nyangkeum eusi bacaan dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.

Siswa ngajawab pananya anu patali jeung eusi bacaan dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih membaca nyaring di rumah masing-masing. VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa,

Wacana/Bacaan, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Coba baca sing bedas kalawan jentre tur merenah lentongna ! Coba cangkeum eusi bacaan !

(12)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 11

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan dalam menyapa, menceritakan gambar berseri, bercakap-cakap, dan meyakinkan teman I. Kompetensi Dasar : Menyatakan atau menyapa dengan benar

II. Indikator :

Ngalengkeupan kalimah ku kecap rajekan trilingga anu geus disadiakeun. Ngauningakeun kalimah anu make kecap trilingga.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyatakan atau menyapa IV. Materi Ajar : Trilingga

V. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, demontrasi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan lpupuh Wirangrong.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memberi contoh kalimat yang menggunakan rajekan trilingga.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa ngalengkeupan kalimah ku kecap rajekan trilingga anu geus disadiakeun dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa ngauningakeun kalimah anu make kecap trilingga dina jero kagiatan panugasan jeung demontrasi.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih meningkatkan membuat kalimat yang menggunakan rajekan trilingga.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes

Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay

Instrumen

(13)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 12

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dengan menulis kalimat berita, kalimat tanya, kalimat perintah, kalimat luas, dan menulis paragraf dengan memperhatikan ejaan dan tanda baca.

I. Kompetensi Dasar : Menulis paragraf pendek dengan menggunakan ejaan yang tepat.

II. Indikator :

Ngelengkeupan kalimah ku kecap rundayan anu geus disadiakeun. Ngalengkeupan kalimah ku kecap panyambung anu geus disadiakeun. Nyebutkeun harti babasan.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menulis paragraf dengan menggunakan ejaan yang tepat.

IV. Materi Ajar : Melengkapi kalimat (ngalengkeupan kalimah) V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa menyiapkan diri untuk belajar ke materi utama.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa ngelengkeupan kalimah ku kecap rundayan anu geus disadiakeun dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Siswa ngalengkeupan kalimah ku kecap panyambung anu geus disadiakeun dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa nyebutkeun harti babasan dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.. Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar. Siswa diberi tugas untuk mengartikan babasan yang lain.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII. Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay

Instrumen

(14)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / 1I (dua)

Pertemuan Ke : 13

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacana lisan tentang bahasan, cerita binatang (dongeng sato) dan kakawihan. I. Kompetensi Dasar : Menyimak bahasan (ngaregepkeun)

II. Indikator :

Nyebutkeun sasaruaan kecap anu anu dicutat tina wacana anu dilisankeun. Nerangkeun harti sawatara istilah patukangan

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak tentang wacana yang disampaikan.

IV. Materi Ajar : Menyimak (ngaregepkeun)

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa menyiapkan diri untuk memperhatikan materi yang akan disampaidenah.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa nyebutkeun sasaruaan kecap anu anu dicutat tina wacana anu dilisankeun dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.

Siswa nerangkeun harti sawatara istilah patukangan dina jero kagiatan ceramah, latihan, jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar. Siswa diberi tugas untuk istilah patukangan yang lainnya.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Kumpulan istilah patukangan, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

(15)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 14

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami serta menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis (teks) dengan membaca intensif, membaca nyaring, dan membaca puisi.

I. Kompetensi Dasar : Membaca nyaring (maca bedas)

II. Indikator :

Maca bedas kalawan jentre tur merenah lentongna. Nyangkeum eusi bacaan.

Ngajawab pananya anu patali jeung eusi bacaan.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca nyaring (maca bedas). IV. Materi Ajar : Membaca nyaring (maca bedas)

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca bacaan.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa maca bedas kalawan jentre tur merenah lentongna dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Siswa nyangkeum eusi bacaan dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.

Siswa ngajawab pananya anu patali jeung eusi bacaan dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih membaca nyaring di rumah masing-masing. VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa,

Wacana/Bacaan, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

Coba baca sing bedas kalawan jentre tur merenah lentongna ! Coba cangkeum eusi bacaan !

(16)

Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 15

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan dalam menyapa, menceritakan gambar berseri, bercakap-cakap, dan meyakinkan teman I. Kompetensi Dasar : Meyakinkan teman

II. Indikator :

Molahkeun paguneuman malem lebaran. Nyusun kalimah resifroaktif.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyampaikan sesuatu secara meyakinkan. IV. Materi Ajar : Teks Pengalaman malam lebaran (pengalaman malam lebaran) V. Metode Pembelajaran : latihan, penugasan, demontrasi

VI. Langkah-Langkah Pembelajaran : Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan lagu Manuk Dadali.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan penjelasan singkat tentang materi pelajaran.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa molahkeun paguneuman malem lebaran dina jero kagiatan panugasan jeung demontrasi..

Siswa nyusun kalimah resifroaktif dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk menyusun kalimat resiproaktif serta latihan mempragakan teks percakapan yang lain.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Teks percakapan, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes

Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

(17)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 16

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dengan menulis kalimat berita, kalimat tanya, kalimat perintah, kalimat luas, dan menulis paragraf dengan memperhatikan ejaan dan tanda baca.

I. Kompetensi Dasar : Melengkapi kalimat dengan ejaan dan tanda baca yang tepat. II. Indikator :

Nataan sawatara istilah keagamaan.

Nyebutkeun ngaran babagian wawangunan

Ngalengkeupan kalimah ku kecap anu geus disadiakeun. Nyusun kalimah resiproaktif.

Nembangkeun pupuh gambuh. Nyangkeum eusi pupuh gambuh.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membuat kalimat dengan ejaan dan tanda baca yang tepat dan menembangkan pupuh gambuh.

IV. Materi Ajar : Kalimat dan Pupuh Gambuh

V. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, demontrasi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan lagu pupuh Kinanti.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan penjelasan singkat mengenai materi yang akan disampaikan.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih kembali tentang membuat kalimat dan menembangkan pupuh.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Teks percakapan, Syair pupuh, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay

Instrumen

Coba tata sawatara istilah keagamaan ! Sebutkeun ngaran babagian wawangunan !

Lengkeupan kalimah ku kecap anu geus disadiakeun ! Nyusun kalimah resiproaktif.

(18)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa Sunda

Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 17

Alokasi Waktu : 1 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mampu membaca memahami serta menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis (teks) dengan membaca intensif, membaca nyaring, dan membaca puisi.

I. Kompetensi Dasar : Membaca nyaring (maca carita) II. Indikator :

Maca bedas kalawan jentre tur merenah lentongna. Nyangkeum eusi bacaan.

Ngajawab pananya anu patali jeung eusi bacaan.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca nyaring (maca bedas). IV. Materi Ajar : Membaca nyaring (maca bedas)

V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca bacaan.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.

Kegiatan Inti

Siswa maca bedas kalawan jentre tur merenah lentongna dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.

Siswa nyangkeum eusi bacaan dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.

Siswa ngajawab pananya anu patali jeung eusi bacaan dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk berlatih membaca nyaring di rumah masing-masing.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa,

Wacana/Bacaan, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes

Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay

Instrumen

Coba baca sing bedas kalawan jentre tur merenah lentongna ! Coba cangkeum eusi bacaan !

(19)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa Sunda

Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 17

Alokasi Waktu : 1 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan dalam menyapa, menceritakan gambar berseri, bercakap-cakap, dan meyakinkan teman I. Kompetensi Dasar : Meyakinkan teman

II. Indikator :

Molahkeun paguneuman. Nyebutkeun harti paribasa.

Nyebutkeun sasaruaan kecap anu dicutat tina wacana. Nataan sawatara kasenian Sunda.

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyampaikan sesuatu secara meyakinkan. IV. Materi Ajar : Paguneuman

V. Metode Pembelajaran : latihan, penugasan, demontrasi VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan lagu Manuk Dadali.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan penjelasan singkat tentang materi pelajaran.

Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa molahkeun paguneuman dina jero kagiatan penugasan jeung demontrasi. Siswa nyebutkeun harti paribasa di jero kagiatan latihan jeung panugasan..

Siswa nyebutkeun sasaruaan kecap anu dicutat tina wacana dina jero kagiatan latihan. Siswa nataan sawatara kesenian Sunda dina jero kagiatan latihan jeung panugasan. Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk menyusun kalimat resiproaktif serta latihan mempragakan teks percakapan yang lain.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay

Instrumen

Coba polahkeun paguneuman ! Sebutkeun harti paribasa !

(20)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran Mata Pelajaran : Basa Sunda Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 18

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dengan menulis kalimat berita, kalimat tanya, kalimat perintah, kalimat luas, dan menulis paragraf dengan memperhatikan ejaan dan tanda baca.

I. Kompetensi Dasar : Menulis kalimat perintah (kalimah parentah)

II. Indikator :

Ngalengkeupan kalimah ku kecap anu disadiakeun. Nyusun kalimah parentah

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menulis kalimat perintah (kalimah parentah). IV. Materi Ajar : Ragam kalimat perintah.

V. Metode Pembelajaran : tanya jawab, latihan, penugasan VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu lagu pupuh.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca contoh-contoh kalimat. Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran

Kegiatan Inti

Siswa ngalengkeupan kalimah ku kecap anu disadiakeun dina jero kagiatan tanya jawab jeung latihan.

Siswa nyusun kalimah parentah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.

Siswa diberi tugas untuk membuat macam-macam kalimat perintah sebagai tindak lanjut.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Maceum-maceum kalimat parentah, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay Instrumen

(21)

Rencana Pelaksanaan Pembelajaran

Mata Pelajaran : Basa Sunda

Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)

Pertemuan Ke : 19

Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi : Menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacana lisan tentang bahasan kesehatan dan kebersihan, cerita binatang, dan kakawihan.

I. Kompetensi Dasar : Menyimak penuturan atau pembawaan dongeng

II. Indikator :

Nyangkeumkeun carita wayang anu digalantangkeun. Ngajawab pananya anu patali jeung eusi carita wayang

III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak dan menjelaskan tentang cerita IV. Materi Ajar : Dongeng

V. Metode Pembelajaran : ceramah,tanya jawab, latihan, penugasan VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :

Kegiatan Awal

Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan pupuh Asmarandana.

Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan cerita dongeng Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran. Kegiatan Inti

Siswa nyangkeumkeun carita wayang anu digalantangkeun dina jero kagiatan ceramah jeung latihan.

Siswa ngajawab pananya anu patali jeung eusi carita wayang dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.

Kegiatan Akhir

Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar. Siswa diberi tugas untuk mendengarkan cerita dongeng yang lain.

VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Cerita dongeng, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah

VIII.Penilaian Teknik

tes dan non-tes

Bentuk

pilihan ganda, isian, dan essay

Instrumen

Referensi
