RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (1) A. Identitas
SMA/MA. : SMA NEGERI 27 GARUT Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/1
Standar Kompetensi : Mampuh ngaregepken, maham jeng mere tanggapan rupaning wacana lisan sastra jeung non sastra mangrupa lagu, kawih atawa tembang jeung carita wayang
Kompetensi Dasar : - Ngaregepkeun tembang tina radio/kaset/anu dibacakeun
Indikator : - Ngaregepkeun carita dongeng kalayan daria - maham kana ciri-ciri dongeng
- Maham kana manfaat eusi dongeng nu diregepkeun - Metakeun kajadian-kajadian dongeng kana
kakawasaan Allah SWT
- Nyieun kacindekan eusi dongeng
- Nyaritakeun eusi dongeng nu dregepkeun Alokasi Waktu : 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Sanggeus rengse pengajaran, siswa bisa nyaritakeun deui eusi dongeng jeung bisa nyokot hikmah tina dongeng sarta metakeun kajadian-kajadian dongeng kana kakawasan Allah SWT
C.
Materi Pembelajaran Materi Keunggulan lokal
Dongeng hihid kabuyutan dihubungkeun sareng materi IMTAQQS Ali-Imron ayat 49 & 59
Dongeng asal cai laut asin dihubungkeun sareng materi IMTAQQS Ali-Imron ayat 49 & 59
D. Metode Pembelajaran
Ceramah
Demonstrasi
Tanya jawab
E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Maca buku dongeng / muter kaset / nyetel radio
Guru nerangkeun permasalahan-permasalahan dina dongeng
Guru mere waktu pikeun tanya jawab
Siswa nyindekkeun hikmah eusi dongeng
Siswa nyaritakeun deui eusi dongeng
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyindekkeun hikmah eusi dongeng
Guru nutup pangajaran
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah Waktu
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Maca buku dongeng / muter kaset / nyetel radio
Murid ngaregepkeun kalawan daria
Murid nanyakeun hal-hal nu teu kaharti
Guru ngajelaskeun permasalahan murid
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyindekkeun materi eusi dongeng
Guru nutup pangajaran 2. Sumber Belajar
Pamager Basa
Langen Basa
Palenggeran Basa (Diktat)
Gapura Basa
Maher Basa
Miheman Basa
Intisari Basa
Koran/Majalah
Radio/Tape 3. PenilaianNo Item Tes Tulisan Jawaban
1. Saha pelakon utama dina dongeng hihid kabuyutan jeung cai laut asin teh ?
Hihid bubuyutan : Santana Cai laut asin : Arnasan
2. Jelaskeun naon sababna budak pahatu lalis teh, bet asruk-asrukan di
leuweung?
Neangan dulurna nu ceuk beja aya di kota, tapi ngadon kalangsu
3. Kunaon diturihna beuteung oray teh ? Ku pucuk eurih
4. Pamere ti saha ari eta hihid ? Ti nini – akina nu mangrupa hihid pusaka
5. Jelaskeun kumaha kaayaan si Arnasan
ngenaan kahirupanana ? Sarwa walurat, sangsara kacida,lieuk euweuh ragap taya, koreh-koreh cok, dahar sore henteu isuk 6. Naon pusaka si Arnasan teh ? Lisung leutik jeung halu
7. Hikmah naon nu bisa dicokot tina dongeng cai laut asin
1. Jadi jelema teh ulah sarakah komo dibarengan keked mengkene merengkel cap jahe mah jaba ti kitu panasan ku barang batur
2. Jelema sabar mah teu weleh menang pitulung Allah
Kriteria penilaian
No. Skor Nilai
1. 10
2. 15
3 10
5. 20
6. 10
7. 25
Jumlah 100
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui,
Kepala SMA NEGERI 27 GARUT Guru Bidang Studi
Drs. J U A N D A LITA TRIANI, S.E
-RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (2) A. Identitas
SMA/MA. : SMA NEGERI 27 GARUT Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/1
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran, rarasaan jeung kahayang secara lisan dina rapat, ngadongeng, nepikeun warta, ngawawancara jeung drama
Kompetensi Dasar : - Paguneman / ngaguneman
Indikator : - Nyatet hal-hal nu penting pikeun bahan guneman - Bisa nyusun teks guneman dumasar undak-usuk
basa
- Ngaragakeun / mintonkeun guneman kalawan merhatikeun tatakrama basa
Alokasi Waktu : 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)
A. Tujuan Pembelajaran
Sarengsena diajar siswa bisa mintonkeun guneman kalawan lentang, intonasi jeung nada sora nu hade.
B. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran Materi Keunggulan lokal a. Guneman (dialog) Hadist (materi imtaq)
b. Papasangan babasan
C. Metode Pembelajaran
Ceramah
Demonstrasi
Tanya jawab
D. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Guru mere conto
Guru ngajelaskeun guneman
Guru mere waktu siswa pikeun nanya
Guru ngelompokkeun siswa jadi 5 urang tina tiap-tiap kelompok
Siswa nyieun teks guneman
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyindekkeun materi
Guru nutup pangajaran
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Tiap-tiap kelompok siswa mintonkeun guneman nu geus dijieun
Siswa mintonkeun guneman babaturanana
Guru mere waktu siswa pikeun nanya
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyindekkeun materi
Guru mere tugas 4. Sumber Belajar
Pamager Basa
Langen Basa
Palenggeran Basa (Diktat)
Gapura Basa
Maher Basa
Miheman Basa
Intisari Basa
Koran/Majalah
Radio/Tape 5. PenilaianKriteria Penilaian
No Aspek nu ditilai Penilaian kualitatif Keterangan 1. Teks dialog / guneman
2. Bahasa nu dipake 3. Lafal guneman 4. Intonasi
5. Nada / tekanan suara
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui,
Kepala SMA NEGERI 27 GARUT Guru Bidang Studi
Drs J U A N D A LITA TRIANI, S.E
NIP: 19580501.198603.1.012 NIP: -
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (3) A. Identitas
SMA/MA. : SMA NEGERI 27 GARUT Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/1
Standar Kompetensi : Mampuh maca maham jeung mere tanggapan kana rupa-rupa-rupa wacana ti nulis anu mangrupa pedoman, biografi, novel jeung laporan lalmpahan jurnalistik.
Indikator : - Ngilo teks artikel budaya kalawan daria - Nyindekeun eusi artikel
- Nyatet hal-hal nu penting tina artikel budaya
- Nangkep kana sababaraha aspek artike (eusi, bahasa jeung mekanisme tulisan)
Alokasi Waktu : 2 x 45 menit ( 1 x pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Sarengsena diajar siswa bisa mikaweruh kana permasalahan budaya nu timuwuh khususna di wilayah Cibalong
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran Materi Keunggulan lokal a. Artikel budaya Kp. Dukuh Kp. Dukuh
b. Kecap barang jeung kecap pagawean
D. Metode Pembelajaran
Ceramah
Tanya jawab
E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran Pertemuan ke-1
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Siswa maca artikel budaya
Siswa nyatet bagian-bagian penting tina artikel budaya
Siswa nyontokeun deui eusi artikel
Guru madudengkeun eusi artikel budaya
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyieun kacindekkeun bahasa
Guru mere tugas ka siswa
Guru nutup materi pangajaran
F. Sumber Belajar
Pamager Basa
Langen Basa
Palenggeran Basa (Diktat)
Gapura Basa
Maher Basa
Miheman Basa
Intisari Basa
Koran/Majalah
Radio/Tape G. PenilaianKriteria Penilaian
No Item Tes Tulisan Jawaban
1. Dimana perenahna Kp. Dukuh ? Di Kecamatan Cikelet 2. Sabarah kilo meter jarakti Cibalong ka
Kp. Dukuh ? ± 14 km
3. Kumaha bentuk imah di Kp. Dukuh ? Bentuk wawangunan sarua / seragam, teu make kaca, euweuh barang-barang elektronik masing-masing dijieun tina alam
5. Kudu kumaha lamun urang arek asup
kana makam ? Kudu make pakean luhur makesarung anu disadiakeun 6. Naon anu dimaksud kecap barang ? Kecap anu nuduhkeun kana
barang
7. Bere 5 conto kecap pagawean Diuk, lumpat, sare, dahar jeung ulin
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui,
Kepala SMA NEGERI 27 GARUT Guru Bidang Studi
Drs. J U A N D A LITA TRIANI, S.E
-RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (4) A. Identitas
SMA/MA. : SMA NEGERI 27 GARUT Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/1
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran, rarasaan jeung kahayang secara lisan dina rapat, ngadongeng, nepikeun warta, ngawawancara jeung drama.
Kompetensi Dasar : Mandu acara (MC)
Indikator : - Nyieun susunan acara nu rek lumangsung kalawan bener.
- Merhatikeun tatakrama mandu acara
- Muka acara kalawan merhatikeun lafal, intonasi, nada / tekanan suara sora nu bener
Alokasi Waktu : 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Sarengsena diajar siswa bisa mintonkeun kaparigelan (ngaragakeun) jadi pemandu acara (MC/protokol)
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran Materi Keunggulan lokal a. (Kaparigelan) mandu acara Materi Imtaq (hadist)
b. Gaya basa raguman (sinekdoke)
D. Metode Pembelajaran
Ceramah
Demonstrasi
E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran Pertemuan ke-1
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 70 menit
Guru mere conto teks protokol
Guru ngajelaskeun permasalahan-permasalahan mandu acara
Guru mere tugas ka siswa supaya nyieun teks susunan acara
Siswa ngaragakeun mandu acara/protokol (MC)
iii. Kegiatan Penutup 5 menit
Guru mere tugas ka siswa
Guru nutup materi pangajaran
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 10 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Siswa ngaragakeun mandu acara / protokol (MC) bergilir ka hareup
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyindekeun pangajaran
Guru nutup pangajaran
F. Sumber Belajar
Pamager Basa
Langen Basa
Palenggeran Basa (Diktat)
Gapura Basa
Maher Basa
Miheman Basa
Intisari Basa
Koran/Majalah
Radio/Tape G. PenilaianKriteria Penilaian
No Aspek nu ditilai Penilaian kualitatif Keterangan 1. Adab-adaban mandu acara
2. Bahasa / Kalimah nu dipake 3. Tata cara mandu acara 4. Lafal
5. Intonasi
6 Nada / tekanan sora nu bener
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui,
Kepala SMA NEGERI 27 GARUT Guru Bidang Studi
Drs.J U A N D A LITA TRIANI, S.E
NIP: 19580501.198603.1.012 NIP:
-RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (5) A. Identitas
SMA/MA. : SMA NEGERI 27 GARUT Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/1
Kompetensi Dasar : - Maca bahasan ngenaan kasenian
Indikator : - Ngilo ngeunaan kasenian kalawan daria - Nyindekkeun eusi bahasan kasenian - Maham eusi bahasan kasenian
- Nangkap kana sababaraha aspek bahasan (eusi, bahasa jeung mekanisme tulisan)
Alokasi Waktu : 2 x 45 menit ( 1 x pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Sarengsena diajar, siswa ngajentrekeun pakumbuhan kasenian tradsional sunda C.
Materi Pembelajaran Materi Keunggulan lokal C. Bahasan ngeunaan kasenian sunda
D. Pakeman basa D. Metode Pembelajaran
Ceramah
Tanya jawab
E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran Pertemuan ke-1
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Siswa maca bahasan ngeunaan kasenian tradisional sunda
Siswa nyatet bagian-bagian penting tina bahasan kasenian
Siswa madudengkeun eusi bahasan kasenian
Siswa bagilir nyontokeun deui bahasan kasenian
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyieun kacindekkeun bahasan
Guru mere tugas ka siswa
Guru nutup pangajaran
F. Sumber Belajar
Pamager Basa
Langen Basa
Palenggeran Basa (Diktat)
Gapura Basa
Maher Basa
Intisari Basa
Miheman Basa
Koran/Majalah
Radio/TapeG. Penilaian
No Item Penanya Jawaban
1. Kumaha ari fungsi kasenian dina
mangsa bihari ? Fungsi kasenian mangsa bahariraket patalina jeung upacara adat 2. Naon bedana jeung mangsa kiwari ? Sedeng mangsa kiwari geus robah
jadi pintonan pikeun hiburan. 3. Cik tataan ngaran dogdog dina
pintonan reog ! Dogdog brangbrang, penampas,jongjong jeung tingtit 4. Naon sababna ngaran dogdog teh bet
dibeda-bedakeun ? Eta diheuyeukan jeung soranalamun keur ditabuh 5. Terangkeun ngeunaan pintonna reog di
jaman ayeuna !
6. Naon bedana calung renteng jeung
calung jingjing ? Calung renteng ditabuhna baridiuk sabab si calungna direntengkeun make tali, sedengkeun calung jingjing ditabeuhna bari dijingjing pamaena bari narangtung
7. Sok diselapan naon ari reog atawa calung di jaman ayeuna, jeung naon maksudna ?
Diselapan ku bobodoran anu sakapeung eusina kritikan
8. Ti mimiti iraha calung jingjing di pikawanohna ? Saha nu
ngawanohkeuna
Taun 60-an ku mahasiswa unpad
Kriteria penilaian
No. Skor Nilai No. Skor Nilai
1. 15 5. 10
2. 10 6. 20
3 10 7. 15
4 10 8. 10
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui,
Kepala SMA NEGERI 27 GARUT Guru Bidang Studi
Drs. J U A N D A LITA TRIANI, S.E
-RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (6) A. Identitas
SMA/MA. : SMA NEGERI 27 GARUT Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/1
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran, rarasaan jeung kahayang secara lisan dina rapat, ngadongeng, nepikeun warta, ngawawancara jeung drama.
Kompetensi Dasar : Biantara dina rupa-rupa acara
Indikator : - Nangtukeun topik anu narik ati pikeun dijadikeun bahan biantara
- Nyimpulkeun bahan biantara Tasyakur Bini’mah - Biantara kalawan hade tur merhatikeun lafal,
intonasi, nada / tekanan kalawan jelas.
Alokasi Waktu : 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan) B. Tujuan Pembelajaran
Sarengsena pangajaran siswa bisa mintonkeun kaparigelan (ngaragakeun) dina biantara
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran Materi Keunggulan lokal a. Biantara pamapag (panitia
acara) Biantara Tasyakur Bini’mah
D. Metode Pembelajaran
Demonstrasi
E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran Pertemuan ke-1
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Guru mere conto biantara pamapag jeung biantara Tasyakur Bini’mah
Murid nyatet bagian-bagian penting dina biantara
Siswa nyimpulkeun bahan biantara
Siswa nyieun teks biantara
Siswa mintonkeun kaparigelan biantara di hareupeun kelas
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru mere kacindeukan biantara
Guru nutup pangajaran
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 10 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 75 menit
Siswa mintonkeun kaparigelan biantara sacara bergilir
iii. Kegiatan Penutup 5 menit
Guru nutup pangajaran
Guru mere tugas
- Pamager Basa - Miheman Basa - Langen Basa - Intisari Basa - Palenggeran Basa (Diktat) - Koran/Majalah - Gapura Basa - Radio/Tape - Maher Basa
G. Penilaian
Kriteria Penilaian
No Aspek nu ditilai Penilaian kualitatif Keterangan 1. Teks biantara
2. Bahasa nu digunakeun 3. Tema biantara
4. Lafal
5. Intonasi sora 6 Nada / tekanan 7. Adab-adaban 8. Galur biantara
Jumlah nilai
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui,
Kepala SMA NEGERI 27 GARUT Guru Bidang Studi
Drs. J U A N D A LITA TRIANI, S.E
NIP: 19580501.198603.1.012 NIP:
-RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (7) A. Identitas
SMA/MA. : SMA NEGERI 27 GARUT Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/1
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran, rarasaan, jeung kahayang dina wangun tulisan anu mangrupa teks biantara carita pondok, resensi buku, laporan kegiatan jeung teks drama.
Indikator : - Bisa nangtukeun tme karangan
- Ngawancik popok-pokok pikiran kana raraga karangan
- Nyieun rangkai karangan
- Nepikeun lagasan, pamadegan, jeung kacengkadan dina wangun paragraf nu eces
- Nulis essei kalawan ngagunakeun kalimah-kalimah jeung kecap
Alokasi Waktu : 2 x 45 menit ( 1 x pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Sarengsena pangajaran, siswa nulis katerangan essei kalwan ngagunakeun kalimah jeung kecap anu merenah.
C.
Materi Pembelajaran Materi Keunggulan lokal C. Nulis karangan essea
D. Metode Pembelajaran
Ceramah
Tanya jawab
Pendekatan life skill
E. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran Pertemuan ke-1
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Guru mere conto karangan essei karangan
Guru ngajelaskeun karangan essei
Siswa dibere pancen pikeun neangan jeung nyatukeun bahan karangan essei
Siswa nyieun karangan essei ngagunakeun kalimah jeung pilihan kecap nu merenah
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyindekkeun pangajaran
Guru nutup pangajaran
F. Sumber Belajar
Pamager Basa
Langen Basa
Palenggeran Basa (Diktat)
Gapura Basa
Maher Basa
Intisari Basa
Miheman Basa
Koran/Majalah
Radio/TapeG. Penilaian
No Aspek nu ditilai Penilaian kualitatif Keterangan 1. Tema / gagasan pokok
2. Bahasa / kalimah 3. Eusi
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui,
Kepala SMA NEGERI 27 GARUT Guru Bidang Studi
Drs. J U A N D A LITA TRIANI, S.E
-RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (8) A. Identitas
SMA/MA. : SMA NEGERI 27 GARUT Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/2
Standar Kompetensi : Mampuh ngaregepkeun, maham jeung mere tanggapan rupaning wacana lisan sastra jeung non sastra mangrupa lagu kawih atawa tembang jeung cinta wayang,
Kompetensi Dasar : Ngaregepkeun wangkongan (guneman) dina rupa-rupa situasi
Indikator : - Bisa ngaregepkeun eusi wangkongan
- Bisa nyatet basa sunda nu digunakeun dina wangkongan
- Bisa mere komentar kana basa sunda nu digunakeun dina wangkongan
Alokasi Waktu : 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan) A. Tujuan Pembelajaran
Sanggeus rengse pangajaran, siswa bisa praktek ngawangkong dina sagala situasi
B. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran Materi Keunggulan lokal 1. Wangkongan (obrolan) di terminal Materi Imtaq (pendapat ulama) 2. Obrolan di pasar
3. Obrolan di sakola
4. Kecap panyeluk/kalimat panyeluk
C. Metode Pembelajaran
Demonstrasi
Tanya jawab D. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Guru mere conto wangkongan dina VCD/tape atawa bacaan
Murid nyatet masalah-masalah penting dina wangkongan
Murid nanyakeun masalah-masalah nu can kaharti
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru mere kacindeukan pangajaran
Guru nutup pangajaran
Guru mere tugas Pertemuan ke-2
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 10 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Guru mere conto wangkongan dina suasana jeung tempat nu sejen/ beda
Murid nyatet masalah-masalah dina eta wangkongan
Guru ngajelaskeun masalah wangkongan
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyieun kacindekkan pangajaran
Guru nutup pangajaran
E. Sumber Belajar
- Pamager Basa - Miheman Basa - Langen Basa - Intisari Basa - Palenggeran Basa (Diktat) - Koran/Majalah - Gapura Basa - Radio/Tape - Maher Basa
F. Penilaian
Kriteria Penilaian
No Item Penanya Jawaban
1. Masalah naon anu biasa sok jadi bahan
obrolan di terminal ? Masalah angkutan, tarif ongkos,jalan jst 2. Coba bandingkeun obrolan nu biasana
sok dilakukeun di pasar jeung sakola ?
Obrolan di terminal biasana nadana teh sok tarik sabab kaayaana nu garandeng, lamun di pasar mah sok recok sabab loba jelema nu balanja, ngomong-ngomong sedeng di sakola garandeng ku barudak nu sarua ngobrol bari susurakan jeung tatlu 3. Saha bae nu biasa sok ngobrol di sakola
? Murid, guru jeung penjaga sakola
4. Ngenaan naon biasana nu diobrolan di
pasar ? Ngenaan jual beli, harga barang,tawar harga. 5. Terangkeun ku hidep bahasa naon bae
nurutkeun undak usuk basana nu sok di cekel lamun ngobrol di eta tilu tempat ?
Di terminal mah umuna bahsa kasar jeung sedeng, di pasar bahasa sedeng jeung lemes sedeng di sakloa bahasa lemes sedeng jeung kasar
Kriteria Penilaian
No. Skor Nilai
1. 15
2. 30
3 10
4 15
5. 30
Jumlah 100
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui,
Kepala SMA NEGERI 27 GARUT Guru Bidang Studi
Drs. J U A N D A LITA TRIANI, S.E
-RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (9) A. Identitas
SMA/MA. : SMA NEGERI 27 GARUT Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/2
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran rarasaan jeung kahayang sacara lisan dina rapat, ngadongeng nepikeun warta, ngawawancara jeung drama.
Kompetensi Dasar : Mingpin diskusi (jadi moderator)
Indikator : - Ngagunakeun kalimah-kalimah efektif, salaku bubuka - Milih jeung ngucapkeun kalimah-kalimah nu ngahudang sumanget. Pamilon pikeun ulubiung dina diskusi
- Milih jeung ngucapkeun kalimah-kalimah nu bisa nengaheun debat.
- Milih jeung ngucapkeun kalimah-kalimah nu nahan sumanget pamilon
- Milih kalimah-kalimah nu ngarahkeun pamilon narik kacindekan
- Nutup diskusi kalyan ngagunakeun kalimah-kalimah nu sopan.
Alokasi Waktu : 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan) B. Tujuan Pembelajaran
Sarengesena pangajaran, siswa bisa mingpin diskusi kalayan ngagunakeun kalimah-kalimah nu efektif jeung sopan.
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran Materi Keunggulan lokal
1. Diskusi Materi Imtaq
D. Metode Pembelajaran
Diskusi
Tanya jawab E. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Guru mere conto narasi tatacara mingpin diskusi
Guru ngajelaskeun narasi tatacara mingpin diskusi
Murid nanyakeun masalah-masalah nu can kaharti
Guru ngajawab pasualan nu ditanyakeun ku murid
Guru mere pancen ka murid pikeun jadi moderator
Murid neangan jejen pasualan nu rek di diskusikeun
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyieun kacindeukan pangajaran
Guru nutup pangajaran
Guru mere tugas
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 10 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
Praktek mingpin diskusi
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyieun kacindekkan pangajaran
Guru nutup pangajaran
F. Sumber Belajar
- Pamager Basa - Miheman Basa - Langen Basa - Intisari Basa - Palenggeran Basa (Diktat) - Koran/Majalah - Gapura Basa - Radio/Tape - Maher Basa
G. Penilaian
Kriteria Penilaian
No Aspek nu ditilai Penilaian kualitatif Keterangan 1. Ngagunakeun kalimah nu efektif
2. Muka acara diskusi 3. Ngucapkeun kalimah nu
ngahudang sumanget pamilon supaya ulubiung
4. Ngucapkeun kalimah nu nahan sumanget pamilon
5. Nengahan diskusi 6. Narik kacindekkan 7. Nutup diskusi
Jumlah nilai kualitatif
Keterangan nilai kualitatif A = 81 – 100 B = 61 – 80 C = 41 – 60 D = 21 – 40 E = 0 – 20
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui,
Kepala SMA NEGERI 27 GARUT Guru Bidang Studi
Drs. J U A N D A LITA TRIANI, S.E
NIP: 19580501.198603.1.012 NIP:
-RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (10) A. Identitas
SMA/MA. : SMA NEGERI 27 GARUT Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/2
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran rarasaan jeung kahayang sacara lisan dina rapat, ngadongeng nepikeun warta, ngawawancara jeung drama.
Indikator : - Nangtukeun pasualan nu rek dididkusikeun - Nepikeun materi diskusi
- Nyatet penanya, saran atawa panolakan pasualan sejen
- Mere kasempetan ka pamilon sejen pikeun cumarita - Ngajawab pananya atawa pamadegan pamilon sejen - Mere argumentasi anu ngadukung kana pamadegan Alokasi Waktu : 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Sarengesena pangajaran, siswa diharepkeun bisa mere/nepikeun pamadegan dibarngan ku argumen anu kuat.
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran Materi Keunggulan lokal
1. Diskusi Materi Imtaq
D. Metode Pembelajaran
Demontrasi
Tanya jawab E. Kegiatan Pembelajaran
Pertemuan ke-1
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Guru mere conto teks diskusi
Guru ngajelaskeun materi diskusi
Murid nyatet pasualan-pasualan diskusi
Murid nanyakeun pasualan-pasualan nu can kaharti
Guru ngajawab pasualan-pasulaan nu ditanyakeun ku murid
Guru/murid neangan neangan pasualan nu rek diskusikeun
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru mere kacindeukan pangajaran
Guru nutup pangajaran
Guru mere tugas
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 10 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Praktek mingpin diskusi (nuluykeun)
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyieun kacindekkan pangajaran
Guru nutup pangajaran
Guru mere tugas
F. Sumber Belajar
- Gapura Basa - Radio/Tape - Maher Basa
G. Penilaian
Kriteria Penilaian
No Aspek nu ditilai Penilaian kualitatif Keterangan 1. Nepikeun materi diskusi
2. Ngajawab pananya 3. Mere tanggapan 4. Argumentasi
5. Nyieun kacindekkan 6. Bahasa nu dipake 7. Adab-adaban diskusi
Jumlah nilai kualitatif
Keterangan nilai kualitatif A = 81 – 100 B = 61 – 80 C = 41 – 60 D = 21 – 40 E = 0 – 20
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui,
Kepala SMA NEGERI 27 GARUT Guru Bidang Studi
Drs. J U A N D A LITA TRIANI, S.E
-RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (11) A. Identitas
SMA/MA. : SMA NEGERI 27 GARUT Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/2
Standar Kompetensi : Mampuh ngebrehkeun eusi pikiran rarasaan jeung kahayang dina wangun tulisan nu mangrupa teks biantara, carita pondok, resensi buku, laporan kegiatan jeung teks drama.
Kompetensi Dasar : Nulis puisi
Indikator : - Nyatukeun jejen/topik puisi
- Nyieun konsep puisi nurutkeun perasaan dan imajinasi
- Nyampurnakeun konsep jadi hiji puisi nu hade
- Nulis puisi kalawan merhatikeun wirahma, purwakanti, lirik, rasa jeung imajinasi nu kuat.
Alokasi Waktu : 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Sarengesena pangajaran, siswa bisa nulis puisi kalawan make bahasa, imajinasi, purwakanti, lirik jeung wirahma nu hade.
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran Materi Keunggulan lokal 1. Puisi
D. Metode Pembelajaran
Ceramah
Tanya jawab
E. Kegiatan Pembelajaran Pertemuan ke-1
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Guru mere conto teks puisi
Guru ngajelaskeun permasalahan-permasalahn ngenaan puisi
Murid nanyakeun pasualan-pasulan nu can kaharti.
Guru ngajawab pananya murid
Guru mere tugas ka murid pikeun nulis puisi (kalawan merhatikeun wirahma, purwakanti rasa jeung imajinasi kuat
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyieun kacindeukan pangajaran
Guru nutup pangajaran
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 10 menit
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Mere tugas pikeun nulis puisi dina tema bebas.
Murid nyieun puisi saluyu jeung imajinasi
Murid macakeun puisi
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyieun kacindekkan pangajaran
Guru nutup pangajaran
F. Sumber Belajar
- Pamager Basa - Miheman Basa - Langen Basa - Intisari Basa - Palenggeran Basa (Diktat) - Koran/Majalah - Gapura Basa - Radio/Tape - Maher Basa
G. Penilaian
Kriteria Penilaian
No Aspek nu ditilai Penilaian kualitatif Keterangan 1. Jejer /topik nu dipilih
2. Eusi puisi 3. Rasa 4. Lirik
5. Purwakanti 6. Imajinasi 7. Wirahma 8. Karulisan
Jumlah nilai kualitatif
Keterangan nilai kualitatif A = 81 – 100 B = 61 – 80 C = 41 – 60 D = 21 – 40 E = 0 – 20
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui,
Kepala SMA NEGERI 27 GARUT Guru Bidang Studi
Drs. J U A N D A LITA TRIANI, S.E
-RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (12) A. Identitas
SMA/MA. : SMA NEGERI 27 GARUT Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/2
Standar Kompetensi : Mampuh maca, maham jeung mere tanggapan kana rupa-rupa wacana tinulis anu mangrupa pedaran, biografi, novel jeung lalampahan jurnalistik .
Kompetensi Dasar : Maca carita buhun
Indikator : - Ngilo teks carita buhun kalawan daria - Maham kana eusi jeung bahasana. - Nyindekken tema carita buhun.
- Matalikeun carita buhun sareng kakawasaan Allah. - Ngomentaran kana sababararaha aspek bahasan boh
eusi, boh pola nulisna atawa basana Alokasi Waktu : 2 x 45 menit ( 1 x pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Sarengesena pangajaran, siswa bisa mikaweruh carita buhun anu aya di sabudereun lingkungana.
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran Materi Keunggulan lokal 1. Asal muasal cilauteureun jeung
Cibalong
2. Kiansantang tepang sareng Sayidina Ali bin Abi Tholib
D. Metode Pembelajaran
Ceramah
Tanya jawab
E. Kegiatan Pembelajaran Pertemuan ke-1
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Guru mere conto teks bacaan carita buhun
Murid nyatet kecap-kecap anyar nu can kaharti
Murid nanyakeun pasualan-pasulan nu can kaharti.
Guru ngajelaskeun/ngajawab pasualan murid
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyieun kacindeukan pangajaran
Guru nutup pangajaran
Guru mere tugas
F. Sumber Belajar
- Pamager Basa - Miheman Basa - Langen Basa - Intisari Basa - Palenggeran Basa (Diktat) - Koran/Majalah - Gapura Basa - Radio/Tape - Maher Basa
Kriteria Penilaian
No Item Penanya Jawaban
1. Hiji tokoh utama dina carita cilauteueun sareng Cibalong ?
Argawisesa
2. Ari anu dipalidkeun mayitna teh saha? Prabu Gesan Ulun
3. Ngimpen naon Argawisesa teh ? Ngimpen yen makam Gesan Ulun teh ka keueum ku cai laut anu nuju pasang
4. Tina naon asalna Karang kukus Tina kukus nu aya dina rakit anu palid ka lebah dinya
5. Naon sababna daerah tempat mengkolkeun cai teh dingaranan batu Cibalong ?
Sabab di dinya tempat dipengpeukna cai wahangan ku batu gede bari make ajian
6. Karajaan naon anu dipimpin ku Gesan Ulun ?
Nagara Gones
7. Saha anu tepang sareng Prabu
Kiansantang di Mekah teh ? Sayidina Ali bin Abi Thalib numangrupa aki-aki nu rarempo 8. Naon sababna Kiansantang takluk ka
Sayidina Ali
Sabab eleh jajaten teu bis nyabut iteuk Ali bin Abi Thalib anu nanceub dina taneuh
9. Saha rai Kiansantang teh ? Raden Rara Santang 10. Naon bae syarat Sayidina Ali ka
Kiansantang jadi muridna ? jelaskeun ! Kiansantang kudu asup Islamngagem agama Ali bin Abi Thalib
Keterangan nilai kualitatif A = 81 – 100 B = 61 – 80 C = 41 – 60 D = 21 – 40 E = 0 – 20
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui,
Kepala SMA NEGERI 27 GARUT Guru Bidang Studi
Drs. J U A N D A LITA TRIANI, S.E
NIP: 19580501.198603.1.012 NIP:
-RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (13) A. Identitas
SMA/MA. : SMA NEGERI 27 GARUT Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : XII/2
biantara, carita pondok, resensi buku, laporan kegiatan jeung teks drama.
Kompetensi Dasar : Nulis teks drama dumasar carita (nu aya) Indikator : - Nangtukeun jejer (tema) carita drama
- Nangtukeun jumlah tokoh/karakter nu diperlukeun dina drama
- Nulis galur carita drama
- Nulis teks drama nurutkeun galur jeung latar nu ditangtukeun
- Nulis teks drama kalawan merhatikeun cara nulis ejaan, tanda baca, kalimah nu bener
Alokasi Waktu : 4 x 45 menit ( 2 x pertemuan)
B. Tujuan Pembelajaran
Sarengesena pangajaran, siswa bisa nyieun teks drama kalawan merhatikeun cara nulis, ejaaan, tanda baca, bahasa, kalimah nu bener
C. Materi Pembelajaran
Materi Pembelajaran Materi Keunggulan lokal Nulis teks drama
D. Metode Pembelajaran
Ceramah
Tanya jawab
Mintonkeun kaparigelan
E. Kegiatan Pembelajaran Pertemuan ke-1
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 15 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Guru mere conto teks drama
Guru ngajelaskeun hal-hal nu aya hubunganana jeung teks drama
Murid nanyakeun pasualan-pasulan nu can kaharti.
Guru ngajawab pananya murid
Guru mere mere pancen ka tiap-tiap siswa pikeun nyieun teks drama
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nyieun kacindeukan pangajaran
Guru nutup pangajaran
Guru mere tugas
Pertemuan ke-2
Langkah-langkah Waktu
i. Kegiatan Pendahuluan 10 menit
1. Pangbagea (ngabsen siswa) 2. Apersepsi
ii. Kegiatan Inti 65 menit
Guru mariksa tugas nyieun teks drama
Murid ngomean/nyampurnakeun teks drama nu geus dipariksa guru
Guru meunteun teks drama
iii. Kegiatan Penutup 10 menit
Guru nutup pangajaran
Guru mere tugas tambahan
F. Sumber Belajar
- Pamager Basa - Miheman Basa - Langen Basa - Intisari Basa - Palenggeran Basa (Diktat) - Koran/Majalah - Gapura Basa - Radio/Tape - Maher Basa
G. Penilaian
Kriteria Penilaian
No Aspek nu ditilai Penilaian kualitatif Keterangan 1. Jejer carita
2. Galur nu digunakeun 3. Kasaluyuan latar 4. Panempatan karakter 5. Kalimah-kalimah dialog 6. Bahasa nu digunakeun
Jumlah nilai kualitatif
Keterangan nilai kualitatif A = 81 – 100 B = 61 – 80 C = 41 – 60 D = 21 – 40 E = 0 – 20
Cibalong, Juli 2010 Mengetahui,
Kepala SMA NEGERI 27 GARUT Guru Bidang Studi
Drs. J U A N D A LITA TRIANI, S.E