• Tidak ada hasil yang ditemukan

RPP B. Sunda Kelas 4 Semester 1

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2017

Membagikan "RPP B. Sunda Kelas 4 Semester 1"

Copied!
17
0
0

Teks penuh

(1)
(2)

Standar Kompetensi :

4..3. Mampu membaca, memahami dan menanggapi berbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca apresiasi, membaca percakapan, melantunkan puisi, dan membaca cepat.

Kompetensi Dasar 4.3.1. Membaca Apresiasi.

Indikator

 Nyebutkeun para palaku tina eta dongeng fabel.  Nuduhkeun gagasan pokok tina eta dongeng  Nangtukeun hubungan analogis tina eta carita.  Nyaritakeun deui eta eusi tina eta carita.

 Nyebutkeun kecap-kecap penting tina eta carita.  Ngalarapkeun kecap-kecap dina kalimah.

Tujuan Pembelajaran Siswa dapat :

 Menyebutkan tokoh pelaku dalam cerita fabel.  Menentukan tema pokok dalam cerita tersebut.

 Siswa dapat menceritakan kembali dongeng tersebut dengan kata-kata sendiri.

Materi Pokok Dongeng Fabel

Metoda Pembelajaran  Demontrasi.

 Tanya jawab.  Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran A. Kegiatan Awal.

 Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.  Mengatur tempat duduk anak.

 Apersepsi.

B. Kegiatan Inti

(3)

 Nangtukeun karakter tokoh tina eta carita.  Nyaritakeun deui eusi tina eta carita.

 Nandaan kecap-kecap penting tina eta carita sarta tuluy neangan kecap sinonimna.

 Nyieun kalimah sedrehana ku kecap-kecap penting tadi.

C. Kegiatan Akhir.

 Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.  Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber  Teks bacaan .

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian

Teknik : Tertulis. Bentuk : Eusian

(4)

Standar Kompetensi :

4..2. Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan, dalam berceriat, menceritakan benda di lingkungan,

menyampaikan permintaan, menegur, memberi tanggapan, mengkritik atau memuji dengan menyebutkan dan menjelaskan serta melakukan paguneman.

Kompetensi Dasar

4.2.1. Bercerita tentang kegemaran.

Indikator

 Ngebrehkeun karesep ku kalimah salancar jeung kantetan.  Nyaritakeun karesep sorangan.

 Nyebutkeun pangaresep babaturan di kelas.  Ngahargaan pangaresep babaturan.

Tujuan Pembelajaran Siswa dapat :

 Mengemukakan suka dengan kalimat sederhana.  Menyebutkan kesukaan teman di kelas.

Materi Pokok

Karesep diri pribadi ngagunakeun kalimat.

Metoda Pembelajaran  Caramah

 Tanya jawab.  Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran A Kegiatan Awal.

 Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.  Mengumpulkan PR siswa .

 Apersepsi.

B. Kegiatan Inti

(5)

 Nuliskeun pangalaman nu dipikaresep ku sorangan.

 Ngabandungan babaturan nu keur nyaritakeun pangalaman nu dipikaresep.

C. Kegiatan Akhir.

 Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.  Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber  Teks bacaan .

 Sumber : Narasumber.

Penilaian

Teknik : Tertulis. Bentuk : Eusian

(6)

Standar Kompetensi :

4.4. Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan dan keinginan secara tertulis dalam menulis narasi, menulis deskripsi, melaporkan dan menuliskan kejadian aktual dan menulis pengumuman.

Kompetensi Dasar 4.4.1. Menulis deskripsi.

Indikator

 Ngadeskripsikeun hiji carita secara rinci nepi kaharti kunu macana.  Ngajawab pananya tina eta carita.

 Ngagunakeun kecap pangantet dina kalimah.  Ngalarapkeun kecap panyambung dina kalimah.

Tujuan Pembelajaran Siswa dapat :

 Mendeskripsikan sebuah cerita secara rinci.  Menjawab pertanyaan bacaan .

 Menggunakan kata penghubung.

Materi Pokok

 Karangan deskripsi.

 Kecap pangantet jeung panyambung.

Metoda Pembelajaran  Demontrasi.

 Tanya jawab.  Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran A Kegiatan Awal.

 Siswa memahami tujuan dari pembelajaran.  Apersepsi.

(7)

 Ngaregepkeun eusi hiji cari nu keur dibaca kau salah saurang.  Nyatetkeun hal-hal pokok tina eta carita / karangan

 Nyusun eta karangan/ carita dumasar kana pangalaman.  Ngagunakeun kecap pangantet dina kalimah.

 Ngalarapkeun kecap panyambung dina kalimah.

C. Kegiatan Akhir.

 Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.  Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber  Teks bacaan .

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian

Teknik : Tertulis. Bentuk : Uraian

(8)

Standar Kompetensi :

4..1. Mampu menyimak, memahami, dan menanggapi berbagai jenis wacana lisan berupa cerita pondok, guguritan dan pengumuman.

Kompetensi Dasar

4.1.1. Menyimak cerita pondok.

Indikator

 Ngajawab pananya nu aya patalina jeung eusi carita pondok ( carpon )  Ngadongngkeun deui hal-hal anu dipikaresep tina eta carita .

 Narik kasimpulan alus atawa henteuna, lamun ngagugu kana papatah.  Nuliskaeun harti kecap nu dianggap penting.

 Nyieun kalimah tina kecap-kecap nu geus ditangtukeun.

Tujuan Pembelajaran Siswa dapat :

 Menjawab pertanyaan tentang isi cerita.  Menarik kesimpulan dari isi cerita.

Materi Pokok Carita pondok.

Metoda Pembelajaran  Ceramah

 Tanya jawab.  Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran A. Kegiatan Awal.

 Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.  Mengatur tempat duduk anak.

 Apersepsi.

B. Kegiatan Inti

(9)

 Nyaritakeun hal-hal anu dipikaresep tina eta carita.

 Meunteun sikep kumaha sikep nu nurut ka kolot, atawa balukar tina nurut kana papatah kolot.

 Neangan harti kecap nu penting tina bacaan.

C. Kegiatan Akhir.

 Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.  Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber  Teks bacaan .

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian

Teknik : Tertulis. Bentuk : Eusian

(10)

Standar Kompetensi :

4..3. Mampu membaca, memahami dan menaggapi brbagai bentuk dan jenis wacana tulis dengan membaca dalam hati, membaca apresiasi, membaca percakapan, melantunkan puisi, dan membaca cepat.

Kompetensi Dasar

4.3.2. Membaca teks Percakapan

Indikator

 Maca pagunemankalawan make lafal jeung intonasi nu bener.  Nokohkeun hiji palaku tina eta paguneman.

 Nyieun paguneman sederhana tema bebas.

Tujuan Pembelajaran Siswa dapat :

 Melakukan percakapan dengan intonasi dalam lafal yang benar.  Membuat suatu percakapan sederhana.

Materi Pokok Teks Paguneman

Metoda Pembelajaran  Diskusi

 Kerja kelompok.

Langkah-langkah Pembelajaran A. Kegiatan Awal.

 Mengelompokkan siswa menjadi beberapa kelompok.  Pengumpulan tugas.

B. Kegiatan Inti

(11)

 Maca paguneman kalawan lafal jeung intonasi nu bener.  Kerja kelompok nyieun paguneman sedrehana.

C. Kegiatan Akhir.

 Mengumpulkan hasil kerja kelompok..  Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber  Teks bacaan .

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian

(12)

Standar Kompetensi :

4. 2. Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan, dalam berceriat, menceritakan benda di lingkungan,

menyampaikan permintaan, menegur, memberi tanggapan, mengkritik atau memuji dengan menyebutkan dan menjelaskan serta melakukan paguneman

Kompetensi Dasar

4.1.1. Menyampaikan permintaan..

Indikator

 Nepikeun pamenta ka jalma lian kalawan make kalimah nu bener.  Nyieun kalimah pamenta.

Tujuan Pembelajaran Siswa dapat :

 Menyampaikan permintaan dengan kalimat yang benar serta dapat membuat kalimat permintaan.

Materi Pokok Kalimah Pamenta.

Metoda Pembelajaran  Ceramah

 Tanya jawab.  Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran A. Kegiatan Awal.

(13)

 Mengingatkan kembali pelajaran yang lalu.

B. Kegiatan Inti

 Nitenan kalimah-kalimah nu geus disadiakeun.

 Terus dikelompokkeu, mana nu kaasup kalimah pamenta, mana nu lain.

 Nepikeun pamenta kanu lain.  Nyieun kalimah pamenta.

C. Kegiatan Akhir.

 Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.  Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber  Teks bacaan .

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian

(14)

Standar Kompetensi :

4. 1. Mampu menyimak, memahami, dan menanggapi berbagai jenis wacana lisan, berupa cerita pondok, guguritan dan pengumuman.

Kompetensi Dasar

4.1.2. Menyimak pembacaan guguritan.

Indikator

 Nembangkeun pupuh ngagunakeun wirahma nu bener.  Apal salah sahiji pupuh jeung nembangkeunana.

 Ngajelaskeun eusi nu dikandung ku eta pupuh.

 Mere conto sejen pupuh pucung, magtru jeung gurisa nu rumpakana beda jeung aya tina buku.

Tujuan Pembelajaran Siswa dapat :

 Membawakan sebuah pupuh dengan lagu yang benar.  Menjelaskan isi yang terkandung dalam pupuh.

 Siswa dapat membuat sair lain dari pupuh tersebut.

Materi Pokok Pupuh

Metoda Pembelajaran  Demontrasi

 Penugasan.  Ceramah.

(15)

A. Kegiatan Awal.

 Mengumpulkan tugas

 Memusatkan perhatian siswa pada pelajaran yang akan disampaikan..

B. Kegiatan Inti

 Ngaregepkeun pupuh pucung, magatru jeung gurisa anu keur ditembangkeun ku guru.

 Nembangkeun eta pupuh sakumaha nu dicontokeun guru.  Ngajelaskeun eusi nu dikandung tina masing-masing pupuh.

C. Kegiatan Akhir.

 Penugasan untuk menghapal tembang pupuh tersebut..

Alat dan Sumber  Teks pupuh .

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian

 Teknik : Lisan

(16)

Standar Kompetensi :

4. 4. Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan dan keinginan secara tertulis dalam menulis narasi, menulis deskripsi, melaporkan dan menuliskan kejadian aktual dan menulis pengumuman.

Kompetensi Dasar 4.4.1 Menulis narasi.. 4.4.3 Melaporkan

Indikator

 Pahan kana eusi eta karangan.

 Ngajawab pananya nu aya patalina jeung eusi karangan.  Ngajelaskeun sinonimna kecap-kecap penting tina karangan.

 Ngawincik hiji karangan mana nu kaasup bubuka, eusi jeung panutup.  Ngalengkepan hiji karangan ku kalima nu disadiakeun.

 Nuliskeun hal-hal penting nu kapanggih tina hiji kagiatan.  Nyusun laporan hasil tina hiji kagiatan.

Tujuan Pembelajaran Siswa dapat :

 Membuat sebuah karangan yang berbentuk narasi.  Menyususn laporan hasil tina hiji kegiatan.

Materi Pokok Karangan narasi. Teks laporan.

(17)

 Tanya jawab  Penugasan.

Langkah-langkah Pembelajaran A. Kegiatan Awal.

 Memusatkan perhatian siswa pada pelajaran yang akan disampaikan.

 Apresiasi.

B. Kegiatan Inti

 Nitenan karangan tuluy dibaca dina jero hate.

 Ngajawab pananya nu aya patalina jeung karangan.

 Ngajujut eta karangan supaya bisa misahkeun mana bagian bubuka, isi, jeung panutup.

 Ngalengkepan bagian karangan narasi jadi bagian karangan sampurna.

 Maca hiji conto laporan ngeunaan ngadatangan hiji tempat.  Ngantetkeun hal-hal penting dina eta tempat.

 Nyusun laporan dumasar kana pangalaman sorangan.

C. Kegiatan Akhir.

 Menyimpulkan materi yang sudah diberikan.  Penilaian dan pemberian tugas / PR.

Alat dan Sumber  Teks karangan  Conto laporan

 Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian

Referensi
