[TERKINI : 2 OKTOBER 2012] Rancangan Pengajaran Harian [RPH]
(Pengajaran Aspek Tatabahasa Tahun 1: Pendekatan Komunikatif) Tarikh /Hari :
Tahun : 1 Kreatif Bil Murid :34 orang
Masa : 8.10 – 9.10 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Kesihatan dan Kebersihan Tajuk : Lagu ‘Bangun Pagi’
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
5.1Memahami dan menggunakan golongan
kata dengan betul mengikut konteks. 5.1.1 Memahami dan menggunakankata nama am yang mudah dengan betul mengikut konteks.
Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mengecam sekurang-kurangnya lima daripada tujuh perkataan kata nama am konkrit yang terdapat dalam lirik lagu bertajuk Bangun Pagi dengan betul.
ii. Menjawab sekurang-kurangnya tujuh daripada sembilan soalan kuiz teka teki tentang lirik lagu bertajuk Bangun Pagi dengan menggunakan kata nama am konkrit dengan betul.
Sistem Bahasa
• Tatabahasa :morfologi - kata nama am konkrit • Kosa kata : putik kapas
Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum) • Ilmu : PJK, Sains
• Nilai Murni : Kebersihan fizikal dan mental
• Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan persekitaran • Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
• Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi , mencipta lirik lagu • Elemen Keusahawanan
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea
EK 1: 1.10 Berorientasikan pencapaian
EK 2: 2.2 Menganalisis dan menyatakan kebaikan/keburukan sesuatu EK 5: 5.1 Prinsip tanggungjawab sosial : menjaga persekitaran Kepelbagaian Strategi
• KB : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman, sebab akibat menjaga kebersihan gigi dan muka
• KP : Verbal linguistik, Intrapersonal dan kinestatik
• BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu
• Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait denganamalan kebersihan dalam kehidupan seharian.
• Pembelajaran konstruktivisme Bahan bantu mengajar
Jenis Bilangan
2 LCD 1
3 Lirik lagu :Bangun pagi 18
4 Grafik peta pemikiran : Carta pelbagai alir 1
5 Beg kertas 1
6 Model anak patung, kerusi dan meja 1
7 Gambar keadaan gigi yang rosak, muka yang comot 1
8 Lembaran kerja pemulihan 5
9 Borang rekod penilaian
i. Pemerhatian mengecam kata nama am konkrit
ii. Kuiz kata nama am konkrit lagu bangun Pagi 11
Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa mengamalkan kebersihan diri dalam kehidupan seharian mereka.
Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti /
Aktiviti P dan P Catatan
Soalan 1. Namakan benda-benda yang dipegang dan dilihat di dalam beg kertas. Jangkaan jawapan o Anak patung o Model kerusi o Model meja Ciri Fizikal : Deria : boleh dipegang boleh dilihat 2. Isi pelajaran [Kata nama am konkrit] Perkaitan objek dengan tajuk dan isi pelajaran.
Nama-nama objek
Set Induksi (5 minit) • Beberapa orang murid diminta menyentuh dan meneka objek yang terdapat di dalam beg kertas.
• Guru
mengemukakan soalan untuk
mencungkil ciri objek.
• Guru
menghubungkaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran pada hari ini.
BBM • Bahan maujud KB • Mengh ubung kaiit BCB • Mempr oses maklumat Pembelajaran Kontekstual • Menghu bungkait kan dengan pengalama n dalam kehidupan
Kata nama am konkrit Lagu: Bangun Pagi
Bangun pagi, Gosok gigi, Cuci muka, Pakai baju, Sikat rambut, Pakai kasut, Otak cergas, ke sekolah.
Anggota badan yang lain Jangkaan jawapan 1. Telinga 2. Mata 3. Kuku 4. Rambut 5. Jari Langkah 1 (10 minit) Aktiviti 1 • Murid diperdengarkan rakaman lagu Bangun Pagi
• Murid-murid diminta menyanyikan lagu berdasarkan seni kata yang dipaparkan bersama-sama dengan guru. • Murid diminta melakukan gerak kreatifsambil bernyanyi. • Guru memaparkan peta carta alir pelbagai dipaparkan
• Guru bersoal jawab tentang sebab akibat menjaga kebersihan gigi dan muka berdasarkan paparan gambar. • Murid dibimbing membuat kesimpulan akan kepentingan menjaga kebersihan. • Murid diminta menyatakan anggota badan yang lain yang perlu dijaga kebersihan. BBM • Teks lagu – Bangun Pagi • Rakaman lagu • LCD • Peta carta alir pelbagai • Gambar keadaan gigi yang rosak dan muka yang kotor KB • sebab akibat Teknik Pemerhatian Tunjuk cara Pergerakan kreatif KP Intrapersonal Verbal linguistik Kinestatik Nilai Murni • Kebersiha n Pembelajaarn kontekstu al • Menghubun gkaitkan dengan kebersihan diri EK • EK 2: 2.2 Gosok gigi Cuci muka sebab akibat
Kata nama am konkrit
Lirik Lagu: Bangun Pagi Bangun pagi, Gosok gigi, Cuci muka, Pakai baju. Sikat rambut, Pakai kasut, Badan bersih, ke sekolah. Lirik lagu [mengandungi kata nama am konkrit] Sapu lantai, Cuci tingkap, Susun meja, dan kerusi, Bilik bersih, Otak cergas, Guru tiba, Baca buku. Kata nama am konkrit : objek dalam kelas
Langkah 2 ( 15 minit) Aktiviti i
• Guru mengedarkan seni kata lagu [berpasangan]
• Murid-murid diminta menggarisi dan menyebut perkataan yang menunjukkan objek yang dapat disentuh atau dipegang dan dilihat berdasarkan lirik lagu.
• Murid diminta memberikan contoh kata nama am konkrit berdasarkan objek yang ada di dalam kelas.
Aktiviti ii
• Guru memilih beberapa perkataan yang disebut oleh murid.
• Murid dibimbing untuk menyambung rangkap ketiga lirik lagu dengan cara memilih kata kerja yang sesuai untuk menjaga kebersihan setiap objek.
• Guru memaparkan rangkap keempat.
• Murid dan guru menyanyikan lagu sambil melakukan gerak kreatif yang sesuai dengan maksud lagu. BBB • Lirik lagu Pendekatan • Induktif Teknik Nyanyian Penyoalan KP Intrapersonal • Verbal linguistik Nilai Murni • Kebersiha n fizikal dan mental PAS • Bertanggu ngjawab EK • EK1: 1.4 • EK 5: 5.1 Penilaian objektif • Pemerhati an [lembaran kerja : kata nama ama konkrit yang digarisi dan disebut] dalam seni kata lagu. Kata Nama Am Konkrit Soalan kuiz Langkah 3 ( 25 minit) Aktiviti i BBM • Gamba r kanak-kanak
Bangun Pagi Contoh: 1. Setiap hujung minggu saya mengetip anggota ini supaya kotoran tidak ada di bawahnya. Siapa saya? 2. Selepas bermain di luar kelas anggota badan yang perlu dibersihkan ialah ... . 3.Putik kapas sesuai digunakan untuk membersihkan saya. Siapa saya? 4. Sapulah saya setiap pagi supaya kelas anda tidak berhabuk. Siapa saya? Jangkaan jawapan kuiz i. kaki ii. kuku iii. tangan iv. rambut v. telinga vi. kerusi vii. meja viii. tingkap ix. lantai Jangkaan jawapan pengayaan i. kaki - sabun ii. rambut -syampu iii. gigi - ubat gigi iv. lantai - penyapu v. tingkap - 1. Guru mempamerkan gambar tubuh kanak-kanak dan gambar bilik darjah
2.Guru mengadakan kuiz kata nama am konkrit mengikut kumpulan untuk tujuan penilaian. Murid dikehendaki menjawab menggunakan kata nama am konkrit Murid menjawab dalam tempoh 30 saat
Satu set kad perkataan anggota badan dan
peralatan kelas diberikan kepada setiap kumpulan.
Setiap orang ahli mendapat satu kad perkataan. Murid diminta menampal kad perkataan pada anggota badan dan peralatan kelas yang perlu dijaga kebersihan berdasarkan soalan kuiz. Pemenang pertama, kedua dan ketiga ditentukan berdasarkan jumlah markah. Aktiviti ii Pengayaan 1. Murid diminta menamakan bahan-• Gamba r bahan pembersih • Kad perkataan anggota • tubuh dan peralatan/ objek bilik darjah • Borang penilaian rakan sebaya. KP Verbal Linguistik Intrapersonal EK • EK 1: 1.10 Penilaian objektif Pemerhatian : Borang penilaian skor[kuiz]
kain Jangkaan jawapan pemulihan i. mata ii. kaki iii. meja iv. buku v. gigi vi. muka
bahan yang digunakan untuk membersihkan anggota badan 2. Murid diminta menyesuaikan bahan yang digunakan membersihkan anggota badan dengan anggota badan berdasarkan gambar bahan pembersih dalam lembaran kerja. 3. Murid menulis nama
bahan pembersih dalam lembaran kerja.
Pemulihan
Membaca dan mengeja kv + kv
1. Melengkapkan petak kosong untuk membina kata nama am konkrit. Lembaran kerja aktiviti pemulihan Kognitif Rumusan isi pelajaran
Objek yang boleh dilihat dan dipegang : di luar bilik darjah Kepentingan
menjaga kebersihan diri dan persekitaran [ bilik darjah]
Sosial :
Pujian atas usaha dan kejayaan. Penutup 5 minit • Murid diminta menyebut kata nama am yang telah dipelajari dan ciri kata nama am konkrit.
• Murid diminta memberi satu contoh kata nama am konkrit yang terdapat di dalam bag sekolah. • Guru memberi
pujian atas sikap murid menjaga kebersihan diri dan persekitaran BBB • LCD • Skrin • Lirik lagu KB • Merumus Nilai • Kebersi han • Kesyuk uran PAS • bertang gungjawab KP: • Verbal linguistik • Intraperso nal m _ t _ k _ k _ m _ j _ b __ k __ k __ k __