Mata Pelajaran dan
Kelas Bahasa Malaysia Tahun 3B
Tema/Tajuk Keluarga Kita – Unit 6 : PROGRAM PIBG Tarikh/Masa Isnin (15 Februari 2016) / 0845-0945 Standard Kandungan
1.4 – Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.
Standard Pembelajaran
1.4.1 – Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata panggilan dengan tepat dalam pelbagai situasi secara bertatasusila.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Membaca teks dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Langkah 1
Set Induksi
1. Murid melihat gambar dalam petikan teks.
2. Guru mengaitkan cerita yang disampaikan murid dengan tajuk pelajaran hari ini – Program PIBG
Langkah 2 1. Murid membaca petikan teks. 2. Murid mencari makna perkataan. Langkah 3 1. Murid membaca secara individu .
2. Murid membaca kuat dalam setiap kumpulan.
Langkah 4 1. Murid memberi respons secara lisan terhadap petikan yang dibaca. 2. Murid berdialog spontan
Penutup 1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini. Sistem Bahasa Tatabahasa: Simpulan bahasa
Kosa kata: sumbangan
Pengisian Kurikulum
Ilmu: Pendidikan Moral Nilai: bekerjasama EMK:TMK: Visualiser Kreativiti dan inovasi : -Bahan Bantu Belajar Buku teks, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas Bahasa Malaysia Tahun 3B
Tema/Tajuk Keluarga Kita – Unit 6 : MEMBUKA GERAI Tarikh/Masa Selasa (16 Februari 2016) / 0815-0915
Standard Kandungan 3.5- Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber. Standard
Pembelajaran
3.5.1- Mencatat maklumat yang betul daripada pelbagai sumber untuk membuat susunan.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Mencatat susunan proses pembukaan gerai minuman dengan betul. Langkah 1
Set Induksi
1. Guru menayangkan teks petikan di dalam kelas. 2. Guru mengaitkan teks dengan pembelajaran hari ini.
Langkah 2 1. Murid membaca dan memahami isi penyampaian dalam teks. Langkah 3 1. Murid memahami maklumat dalam bahan multimedia.
Langkah 4 1. Murid membuat simulasi jual beli
Penutup Murid Mencatat susunan proses pembukaan gerai minuman dengan betul 2. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini. Sistem Bahasa Tatabahasa: Simpulan bahasa
Kosa kata: sumbangan
Pengisian Kurikulum
Ilmu: Pendidikan Moral Nilai: bekerjasama EMK:TMK: Visualiser Kreativiti dan inovasi : -Bahan Bantu Belajar Buku teks, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
Kelas Bahasa Malaysia Tahun 3B
Tema/Tajuk Keluarga Kita – Unit 6 : MINUMAN JUMADU
Tarikh/Masa Rabu (17 Februari 2016) / 1215-1315
Standard Kandungan 4.2- Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan secara kreatif semasa bercerita secara didik hibur.
Standard Pembelajaran
4.2.1- Mengujarkan ayat tentang sesuatu perkara dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas serta mimik muka yang sesuai melalui penceritaan yang dipersembahkan secara didik hibur.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
mengujarkan ayat yang terdapat dalam buku teksyang dibaca tepat,sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
Langkah 1 Set Induksi
1.Guru menayangkan teks petikan di dalam kelas. 2. Guru mengaitkan teks dengan pembelajaran hari ini.
Langkah 2 1.Murid membaca dan memahami isi penyampaian dalam teks. Langkah 3 2.Murid memahami maklumat dalam bahan multimedia.
Langkah 4 2.Murid membina ayat tunggal dan ayat majmuk
Penutup Murid bercerita tentang aktiviti kemasyarakatan yang pernah diadakan di temapat tinggal mereka.
Sistem Bahasa Tatabahasa: - imbuhan awlan dan akhiran Kosa kata: mengusik
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : bekerjasama, kerajinan EMK :TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi : -
Bahan Bantu Belajar Buku teks, Buku aktiviti, Bahan grafik.
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran dan
Kelas Bahasa Malaysia Tahun 3U
Tema/Tajuk Keluarga Kita – Unit 6 : EMEL
Tarikh/Masa Khamis (18 Februari 2016) / 1215-1315 Standard Kandungan 4.2 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan
secara kreatif semasa bercerita secara didik hibur. Standard
Pembelajaran
4.2.1 Mengujarkan ayat tentang sesuatu perkara dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas serta mimik muka yang sesuai melalui penceritaan yang dipersembahkan secara didik hibur.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Mencatat maklumat berdasarkan teks dan gambar. Langkah 1
Set Induksi
1. Guru memaparkan bahan grafik.
2. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan gambar yang dipaparkan.
Langkah 2 1. Murid membaca dan memahami maklumat yang terdapat pada bahan grafik. 2. Murid menceritakan perkara yang dibaca.
Langkah 3 1. Murid melayari internet untuk mencari maklumat. Penutup 1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.
Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata kerja terbitan Kosa kata : memujuknya
Pengisian Kurikulum
Ilmu : keusahawanan
Nilai : Bekerjasama, baik hati EMK :TMK : Visualiser Kreativiti dan inovasi : - Bahan Bantu Belajar Buku teks, Bahan grafik.
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan
Pengayaan
SJKC KEPONG 1, KUALA LUMPUR RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Tarikh/Masa Jumaat (19 Februari 2016) / 12`5-1315
Standard Kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
Standard Pembelajaran
5.1.3 Memahami dan menggunakan kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan panggilan mengikut konteks.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Membina ayat menggunakan kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan panggilan.
Langkah 1 Set Induksi
1. Murid menyalin nota yang ditulis guru di papan tulis.
2. Guru memberi contoh kata ganti nama diri merujuk kepada gelaran dan panggilan.
Langkah 2 1. Murid membina ayat di papan tulis (pilihan guru). Langkah 3 1. Murid membina ayat di daam buku latihan. Penutup 1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini. Sistem Bahasa Tatabahasa :
Kosa kata : berjiran
Pengisian Kurikulum
Ilmu : tatabahasa
Nilai : semangat kemasyarakatan EMK : TMK : Visualiser
Kreativiti dan inovasi :
-Bahan Bantu Belajar Buku teks, Buku aktiviti, bahan grafik
Refleksi
Pentaksiran
Pemulihan