PROGRAM TAHUNAN (PROTA)
Mata Pelajaran : Bahasa Jawa Kelas : IV
Tingkat Pendidikan : SD/MI CV Mediatama Tahun Pelajaran : 2014/2015
No. Alokasi Waktu Bab/Subbab
sandhangan swara
sandhangan swara
sandhangan panyigeg wanda
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
PENDIDIKAN KARAKTER
Nama Sekolah Mata Pelajaran Kelas/Semester Alokasi Waktu
A. Standar Kompetensi
B. Kompetensi Dasar
C. Indikator
D. Tujuan Pembelajaran
1. Dengan studi pustaka tentang teks nonsastra pada PAKEM 1, siswa dapat:
2. Dengan tanya jawab tentang suatu objek pada PAKEM 2, siswa dapat:
3. Dengan diskusi tentang cara membaca nyaring pada PAKEM 3, siswa dapat:
4. Dengan praktik menulis dialog pada PAKEM 4, siswa dapat:
E. Materi Ajar
F. Metode Pembelajaran
G. Kegiatan Pembelajaran
1. Pertemuan Pertama (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan a. Eksplorasi
Nandur Pari
a) Ing mangsa apa para tani biasane nandur pari?
b) Apa sing diarani mangsa rendheng lan apa sing diarani mangsa ketiga? c) Jlentrehna apa kang diarani “panca usaha tani” iku?
d) Apa wae ama kang bisa nrajang pari?
e) Jlentrehna kepriye carane nandur pari wiwit winih nganti panen?
2. Pertemuan Kedua (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan
Religius secara santun
Disiplin
Apersepsi
Motivasi
Kegiatan Inti a. Eksplorasi
Indah nduwe pepinginan dadi dhokter. Miturut dheweke kanthi dadi dhokter dheweke bisa nulung wong akeh kang nandang lara. Kanggo nggayuh pepinginane iku, Indah banjur sregep sinau.
Ukara pepinginane : ...
b. Elaborasi
c. Konfi rmasi
Apresiatif)
3. Pertemuan Ketiga (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan
Wiwit Pari Tumekaning Sega
Kegiatan Inti a. Eksplorasi
Wiwit Pari Tumekaning Sega
a) Apa irah-irahane wacan ing ndhuwur?
b) Apa bedane nandur pari karo nandur kembang ana ing latar?
c) Unen-unen “dadia kaya pari, yen saya isi saya ndhingkluk” iku tegese apa? d) Kenangapa gabah sawise dipanen kudu dipepe?
e) Kepriye beras yen kesuwen anggone nyimpen? f) Kepriye supaya beras resik sadurunge dimasak?
g) Critakna kanthi ringkes kepiye prosese pari bisa dadi sega!
b. Elaborasi
Wiwit Pari Tumekaning Sega
Wiwit Pari Tumekaning Sega
c. Konfi rmasi
reward
4. Pertemuan Keempat (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan a. Eksplorasi
a) Sapa wae paraga kang ana sajrone pacelathon ing dhuwur? b) Ana ngendi lan kapan pacelathon mau ditindakake? c) Pak Sapto iku sapa?
d) Kepiye watake Yanuar iku?
e) Kenangapa kebon mburi sekolahan dibabati sukete?
f) Basa apa sing digunakake Yanuar marang Pak Sapto lan basa apa sing digunakake Pak Sapto marang Yanuar? Wenehana pawadanmu!
g) Wenehana tanggepan marang isine pacelathon ing ndhuwur!
b. Elaborasi
c. Konfi rmasi
Kegiatan Penutup
2. Sumber Pembelajaran
I. Penilaian Hasil Belajar
Indikator Pencapaian Kompetensi
Teknik
Penilaian InstrumenBentuk Instrumen/Soal Soal No.
Aspek Kognitif/
Afektif/ Psikomotorik
Kunci Jawaban
Mangsa rendheng y ai ku m a n gs a nalika akeh udan, d e n e m a n g s a k e t i g a y a i k u mangsa nalika ora ana udan utawa mangsa terang antarane ana ama ti kus, w ereng, walang sangit, uler lan liya-liyane
Pedoman Penskoran
1. Pedoman Penskoran Tes Tertulis
a. Pedoman Penskoran Soal Pilihan Ganda
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama CV Mediatama,
Nama Siswa Butir Soal Total Skor
Skor Total =
b. Pedoman Penskoran Soal Isian Singkat
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama,
Nama Siswa Butir Soal Total Skor
1 2 3 ...
Skor Total =
c. Pedoman Penskoran Soal Uraian
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
Nama Siswa Butir Soal Total Skor
1 2 3 ...
Skor Total =
2. Pedoman Penskoran Tes Lisan
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
3. Pedoman Penskoran Afektif
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
Kriteria Skor
4. Pedoman Penskoran Psikomotorik
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
Kriteria Skor
Lembar Pengamatan Karakter Karakter yang Diamati
No. Nama Siswa Peduli Tekun Tanggung Jawab Ikhlas Kritis Berani
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
A. Standar Kompetensi
B. Kompetensi Dasar
geguritan
wulu, suku, pepet, taling, taling tarung C. Indikator
geguritan
geguritan
sandhangan swara D. Tujuan Pembelajaran
1. Dengan studi pustaka tentang geguritan pada PAKEM 1, siswa dapat: geguritan
geguritan
2. Dengan diskusi tentang suatu gambar pada PAKEM 2, siswa dapat:
3. Dengan tanya jawab tentang membaca pemahaman pada PAKEM 3, siswa dapat:
4. Dengan praktik menulis menggunakan aksara Jawa pada PAKEM 4, siswa dapat: sandhangan swara
E. Materi Ajar
Sandhangan Swara F. Metode Pembelajaran
G. Kegiatan Pembelajaran
1. Pertemuan Kelima (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan a. Eksplorasi
2. Pertemuan Keenam (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan
Religius Santun
Disiplin
Apersepsi
Kegiatan Inti a. Eksplorasi
b. Elaborasi
c. Konfi rmasi
reward
3. Pertemuan Ketujuh (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan
Religius Santun
Disiplin
Apersepsi
Motivasi
Kegiatan Inti a. Eksplorasi
a) Studio MD Animation iku manggon ana ing ngendi?
b) Film Timun Emas sing diputer ing Studio MD Animation kuwi mau sapa sing gawe?
c) Doni Purwosulistio iku sapa?
d) Kepriye panemune Doni babagan industri animasi ing Indonesia?
e) Kepiye wujude fi lm sing lagi digarap Doni lan para animator ing Studio MD Animation kang bakal digiyarake ing televisi?
b. Elaborasi
c. Konfi rmasi
reward
4. Pertemuan Kedelapan dan Kesembilan (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan a. Eksplorasi
sandhangan swara
2. Sumber Pembelajaran
I. Penilaian Hasil Belajar
Indikator Pencapaian Kompetensi
Teknik
Penilaian InstrumenBentuk Instrumen/Soal Soal No.
Aspek utawa saya berkembang
sandhangan swara
Pedoman Penskoran
1. Pedoman Penskoran Tes Tertulis
a. Pedoman Penskoran Soal Pilihan Ganda
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama,
Nama Siswa Butir Soal Total Skor
1 2 3 ...
b. Pedoman Penskoran Soal Isian Singkat
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama,
Nama Siswa Butir Soal Total Skor
1 2 3 ...
Skor Total =
c. Pedoman Penskoran Soal Uraian
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
Nama Siswa Butir Soal Total Skor
1 2 3 ...
Skor Total =
2. Pedoman Penskoran Tes Lisan
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
Kriteria Skor
3. Pedoman Penskoran Afektif
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
4. Pedoman Penskoran Psikomotorik
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
Kriteria Skor
Lembar Pengamatan Karakter
Karakter yang Diamati
No. Nama Siswa Sungguh-Sungguh Tekun Kreatif Kritis Tanggung Jawab Semangat
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
PENDIDIKAN KARAKTERNama Sekolah Mata Pelajaran Kelas/Semester Alokasi Waktu
A. Standar Kompetensi
B. Kompetensi Dasar
sandhangan swara wulu, suku, pepet, taling, taling tarung
C. Indikator
sandhangan swara.
D. Tujuan Pembelajaran
1. Dengan studi pustaka tentang teks nonsastra pada PAKEM 1, siswa dapat:
2. Dengan diskusi tentang suatu objek pada PAKEM 2, siswa dapat:
3. Dengan tanya jawab tentang membaca huruf Jawa pada PAKEM 3, siswa dapat: sandhangan swara.
4. Dengan praktik menulis dialog pada PAKEM 4, siswa dapat:
E. Materi Ajar
F. Metode Pembelajaran
G. Kegiatan Pembelajaran
1. Pertemuan Kesepuluh (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan
Religius Santun
Disiplin
Apersepsi
Motivasi
grebeg sekaten saksama.
Kegiatan Inti a. Eksplorasi
b. Elaborasi
c. Konfi rmasi
reward
2. Pertemuan Kesebelas (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan
Religius secara santun
Disiplin
Apersepsi
Motivasi
Kegiatan Inti a. Eksplorasi
a) Arep tuku buku ing koperasi. b) Ngaturake layange kanca sing lara. c) Lara weteng arep menyang UKS.
d) Ngeterake kanca kang lara menyang UKS. e) Ngaturake buku marang Kepala Sekolah.
b. Elaborasi
c. Konfi rmasi
Apresiatif)
3. Pertemuan Kedua Belas (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan
Religius Santun
Disiplin
Apersepsi
Motivasi
Kegiatan Inti a. Eksplorasi
b. Elaborasi
sandhangan swara
sandhangan swara
c. Konfi rmasi
reward
sandhangan swara
4. Pertemuan Ketiga Belas (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan
Religius Santun
Disiplin
Apersepsi
Motivasi
pacelathon pacelathon
pacelathon
Kegiatan Inti a. Eksplorasi
b. Elaborasi
c. Konfi rmasi
Kegiatan Penutup
H. Sumber Pembelajaran 1. Media Pembelajaran
I. Penilaian Hasil Belajar
Indikator Pencapaian
Kompetensi PenilaianTeknik InstrumenBentuk Instrumen/Soal Soal No.
Aspek Kognitif/
Afektif/ Psikomotorik
Kunci Jawaban
sandhangan swara.
Pedoman Penskoran
1. Pedoman Penskoran Tes Tertulis
a. Pedoman Penskoran Soal Pilihan Ganda
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama,
Nama Siswa Butir Soal Total Skor
1 2 3 ...
b. Pedoman Penskoran Soal Isian Singkat
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama,
Nama Siswa Butir Soal Total Skor
1 2 3 ...
Skor Total =
c. Pedoman Penskoran Soal Uraian
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
Nama Siswa Butir Soal Total Skor
1 2 3 ...
Skor Total =
2. Pedoman Penskoran Tes Lisan
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
Kriteria Skor
3. Pedoman Penskoran Afektif
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
4. Pedoman Penskoran Psikomotorik
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
Kriteria Skor
Lembar Pengamatan Karakter
Karakter yang Diamati
No. Nama Siswa Semangat Disiplin Kreatif dan Inovatif Hormat Mandiri Berani
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP)
A. Standar Kompetensi
B. Kompetensi Dasar
geguritan
wulu, suku, pepet, taling, taling tarung C. Indikator
geguritan
sandhangan swara D. Tujuan Pembelajaran
1. Dengan studi pustaka tentang geguritan pada PAKEM 1, siswa dapat: geguritan
2. Dengan diskusi tentang suatu gambar pada PAKEM 2, siswa dapat:
3. Dengan tanya jawab tentang membaca pemahaman pada PAKEM 3, siswa dapat:
4. Dengan praktik menulis dengan aksara Jawa pada PAKEM 4, siswa dapat: sandhangan swara
E. Materi Ajar
Sandhangan Swara F. Metode Pembelajaran
G. Kegiatan Pembelajaran
1. Pertemuan Keempat Belas (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan a. Eksplorasi
2. Pertemuan Kelima Belas (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan
Religius secara santun
Disiplin
Apersepsi
Kegiatan Inti a. Eksplorasi
b. Elaborasi
c. Konfi rmasi
reward
3. Pertemuan Keenam Belas (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan a. Eksplorasi
a) Apa irah-irahan wacan ing ngarep?
b) Pak Darman lan kaluwargane arep lelungan menyang ngendi? c) Nalika ana ing dalan apa sing ditindakake Danu lan Dini? d) Apa sing nyebabake Ibune Dini lan Danu duka?
e) Rawa Pening iku ana ing dhaerah ngendi?
f) Kepriye kanoman sing ketabrak mau sawise polisi teka? g) Kepriye kahanane bocah sing ditabrak dening pak Darman? h) Apa sing koktindakake nalika arep lelungan?
i) Piweling apa sing bisa kojupuk saka wacan ing ngarep?
b. Elaborasi
c. Konfi rmasi
reward
4. Pertemuan Ketujuh Belas dan Kedelapan Belas (Alokasi Waktu: 2 × 35 Menit)
No Kegiatan Pembelajaran Waktu
Kegiatan Pendahuluan
Religius secara santun
Disiplin
Apersepsi
cermat selalu berlatih
Motivasi
Kegiatan Inti a. Eksplorasi
sandhangan swara
a) bodho dhewe b) sungu kebo c) kopi legi d) topi biru e) ora sengaja
b. Elaborasi
c. Konfi rmasi
I. Penilaian Hasil Belajar
Indikator Pencapaian Kompetensi
Teknik
Penilaian InstrumenBentuk Instrumen/Soal Soal No.
Aspek
Kapethik saka: http://blogbintang. com
sandhangan swara
Pedoman Penskoran
1. Pedoman Penskoran Tes Tertulis
a. Pedoman Penskoran Soal Pilihan Ganda
Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
Nama Siswa Butir Soal Total Skor
1 2 3 ...
H. Sumber Pembelajaran 1. Media Pembelajaran
Skor Total =
b. Pedoman Penskoran Soal Isian Singkat
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama,
Nama Siswa Butir Soal Total Skor
1 2 3 ...
Skor Total =
c. Pedoman Penskoran Soal Uraian
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
Nama Siswa Butir Soal Total Skor
1 2 3 ...
Skor Total =
2. Pedoman Penskoran Tes Lisan
Kriteria Skor
3. Pedoman Penskoran Afektif
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
Kriteria Skor
4. Pedoman Penskoran Psikomotorik
Buku Bahasa Jawa kelas IV SD/MI CV Mediatama
Kriteria Skor
Lembar Pengamatan Karakter Karakter yang Diamati
No. Nama Siswa Teliti Kritis Tanggung Jawab Disiplin Cermat Rukun