Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran/Subjek:Sains ISNIN
Tarikh 18 April 2016
Masa 1000-1100
Darjah Tahun 5
Tajuk / Standard Kandungan/
Fokus pembelajaran
Cahaya
Standard Pembelajaran 6.1.1
Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan bahawa cahaya bergerak lurus.
2. Menyatakan bahawa cahaya tidak boleh menembusi objek legap.
Elemen Merentas Kurikulum
Kemahiran Berfikir,
ABM lampu suluh, kertas, buku teks
AKTIVITI
1. Murid ditunjukkan dengan lampu suluh.
2. Murid diminta menyatakan pemerhatian mereka terhadap lampu suluh. 3. Murid diagihkan dalam kumpulan.
4. Murid diminta membuat lubang pada 3 kertas dan menyusun pelbagai keadaan.
5. Murid diminta menyuluhkan lampu suluh tersebut pada kertas tersebut. 6. Murid membuat kesimpulan.
7. Murid diterangkan bahawa cahaya bergerak lurus dan tidak dapat menembusi objek legap.
8. Murid menyelesaikan buku kerja.
9. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.
Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran/Subjek:Sains KHAMIS
Tarikh 21 April 2016
Masa 840-940
Darjah Tahun 5
Tajuk / Standard Kandungan/
Fokus pembelajaran
Cahaya
Standard Pembelajaran 6.1.2, 6.1.3
Objektif Di akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan bahawa saiz bayang dipengaruhi dengan jarak sumber cahaya.
2. Mengenalpasti bentuk bayang dipengaruhi bentuk objek. Elemen Merentas
Kurikulum
Kemahiran berfikir, nilai murni
ABM lampu suluh, bola, teko (objek lain), buku kerja
Aktiviti PdP
1. Murid berada di dalam kumpulan.
2. Murid diminta menyuluh lampu suluh pada bola dan menyatakan perubahan saiz bayang-bayang.
3. Murid diminta menyuluh lampu suluh pada objek pelbagai bentuk dan menyatakan bentuk yang terjadi pada bayang.
4. Murid membuat kesimpulan terhadap fenomena tersebut. 5. Murid menyelesaikan buku kerja.
6. Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.