RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS
MASA
TARIKH HARI
TAJUK
4.0 Penghasilan Projek
STANDARD KANDUNGAN
4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN 4.3.1 – 4.3.3
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menyatakan bahan yang akan digunakan seperti polivinil klorida (PVC) dan perspeks dengan betul. 2. Menyatakan nama dan fungsi alatan tangan seperti gergaji tangan, gergaji lengkung halus, gergaji kerawang (scroll saw), pahat,pisau pemotong perspeks, pistol pengokot (stapler gun) dan pistol perekat panas (hot glue gun) dengan betul.
3. Menyatakan bahan pengikat dan pencantum seperti dawai kokot dan rod perekat panas (hot melt glue) dengan betul. 4. Menggunakan alatan tangan dengan cara yang betul. RINGKASAN
Murid dapat menyatakan bahan yang digunakan, nama dan fungsi alatan tangan serta memahami bahan pengikat dan pencantum
KEMAHIRAN
1. Mengenalpasti bahan yang akan digunakan
2. Menggunakan alatan tangan dengan cara yang betul. 3. Membezakan penggunaan bahan, pengikat dan pencantum. ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
i-THINK
Keusahawanan :
Ek4 Pengetahuan tentang teknologi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
BBM
1. Polivinil Klorida (PVC) dan perspeks. 2. Alatan tangan
3. Contoh pengikat dan pencantum AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Set Induksi
Guru mempamerkan contoh projek atau gambar berkaitan dan bersoal jawab mengenai beberapa bahan yang boleh digunakan untuk membuat projek tersebut.
Langkah 1
Murid diperkenalkan bahan yang boleh digunakan untuk membuat projek seperti Polivinil Klorida ( PVC ) dan perspeks.
1. Murid diperkenalkan alatan tangan yang digunakan untuk membina model seperti gergaji tangan, gergaji lengkung halus, gergaji kerawang (scroll saw), pahat, pisau pemotong perspeks, pistol pengokot (stapler gun) dan pistol
perekat panas (hot glue gun) serta fungsinya.
2. Murid diperkenalkan bahan pengikat dan pencantum seperti dawai kokot dan rod perekat panas (hot melt glue).
Langkah 3
Murid belajar cara menggunakan alatan tangan pada bahan mengikut kesesuaian dan cara menggunakan bahan pengikat dan pencantum dengan bimbingan guru.
Penutup
1. Murid menjawab soalan dari lembaran kerja.
2. Murid membanding beza bahan pengikat dan pencantum (KBAT). 3. Guru merumus pelajaran pada hari ini.
PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Guru bertanya secara lisan
Mengedarkan lembaran kerja
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
Teori dan amali
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid telah mempelajari dan menggunakan alatan tangan pada tahun 4 dan 5. REFLEKSI
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS: 6 BIJAK
MASA 60 minit
TARIKH: HARI:
TAJUK
4.0 Penghasilan Projek
STANDARD KANDUNGAN
4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN 4.3.4
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat menyatakan sistem asas elektromekanikal iaitu: i. motor dan gear;
ii. motor, takal dan tali sawat; dan iii. motor, gegancu dan rantai. RINGKASAN
Mengenalpasti tiga sistem asas elektromekanikal
i-THINK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
KEMAHIRAN
1. Memilih sistem asas elektromekanikal.
2. Membanding beza sistem asas elektromekanikal. ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
BBM
1. Polivinil Klorida (PVC) dan perspeks.
2. Alatan tangan 3. Contoh pengikat dan pencantum
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Set Induksi
Guru mempamerkan contoh projek atau gambar berkaitan dan bersoal jawab mengenai beberapa bahan yang boleh digunakan untuk membuat projek tersebut.
Langkah 1
Murid diperkenalkan bahan yang boleh digunakan untuk membuat projek seperti Polivinil Klorida ( PVC ) dan perspeks.
1. Murid diperkenalkan alatan tangan yang digunakan untuk membina model seperti gergaji tangan, gergaji lengkung halus, gergaji kerawang (scroll saw), pahat, pisau pemotong perspeks, pistol pengokot (stapler gun) dan pistol
perekat panas (hot glue gun) serta fungsinya.
2. Murid diperkenalkan bahan pengikat dan pencantum seperti dawai kokot dan rod perekat panas (hot melt glue).
Langkah 3
Murid belajar cara menggunakan alatan tangan pada bahan mengikut kesesuaian dan cara menggunakan bahan pengikat dan pencantum dengan bimbingan guru.
Penutup
1. Murid menjawab soalan dari lembaran kerja.
2. Murid membanding beza bahan pengikat dan pencantum (KBAT). 3. Guru merumus pelajaran pada hari ini.
Keusahawanan : Ek4
- Boleh mencipta sesuatu
- Berorientasikan masa depan (berimaginasi) Nilai murni Bertanggungjawab, sistematik dan berhati-hati Kreativiti dan
inovatif - Berfikiran kreatif dan kritis- Boleh mereka cipta
TMK Pencarian maklumat menerusi internet Nilai murni Bekerjasama, berdisiplin dan kebersihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Guru bertanya secara lisan
Mengedarkan lembaran kerja
Teori dan amali
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid telah mempelajari dan menggunakan alatan tangan pada tahun 4 dan 5. REFLEKSI
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS: 6 BIJAK
MASA 60 minit
TARIKH: HARI:
TAJUK
4.0 Penghasilan Projek
STANDARD KANDUNGAN
4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN 4.3.5 – 4.3.7
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Mengenalpasti satu daripada tiga projek elektromekanikal.
i-THINK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
2. Menjana idea kreatif dalam bentuk lakaran yang baik. 3. Memilih satu lakaran projek elektromekanikal yang terbaik. RINGKASAN
Murid akan dapat mengenalpasti, menghasilkan lakaran penjanaan idea dan memilih lakaran projek elektromekanikal. 2. Pengajaran Berbantu Komputer
3. Bahan edaran AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi
Guru mempamerkan beberapa contoh gambar projek elektromekanikal. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai projek elektromekanikal yang dipamerkan.
Contoh soalan:
a) Di manakah kedudukan sistem elektromekanikal pada kenderaan tersebut? Langkah 1
Guru menunjukkan beberapa contoh lakaran sedia ada bagi projek lektromekanikal. Langkah 2
1. Murid membentuk beberapa kumpulan.
Setiap kumpulan berbincang untuk mengenal pasti projek yang hendak dibina. 2. Murid membuat lakaran secara berkumpulan dengan bimbingan guru. (KBAT) Langkah 3
Murid membuat pemilihan lakaran terbaik sebagai projek elektromekanikal yang hendak dibuat. Keusahawanan
EK1 Ek4
- Boleh mencipta sesuatu - Berorientasikan masa depan (berimaginasi)
- Boleh menggunakan teknologi untuk menghasilkan projek elektromekanikal.
Nilai murni Bertanggungjawab, sistematik dan berhati-hati Kreativiti dan
inovatif - Berfikiran kreatif dan kritis- Boleh mereka cipta
TMK Pencarian maklumat menerusi internet
Nilai murni Bekerjasama, berdisiplin dan bertanggungjawab
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
Penutup
Guru membuat rumusan terhadap topik pengajaran hari ini. PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Guru bertanya secara lisan
Mengedarkan lembaran kerja
Teori dan amali
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah membuat lakaran pada tahun 4 dan memahami sistem mekanikal semasa di tahun 5. REFLEKSI
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS: 6 BIJAK
MASA 60 minit
TARIKH: HARI:
TAJUK
4.0 Penghasilan Projek
STANDARD KANDUNGAN
4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN 4.3.8 – 4.3.9
OBJEKTIF
i-THINK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Menyediakan alatan dan bahan projek elektromekanikal berdasarkan lakaran dengan betul. 2. Mengukur menanda dan memotong bahan projek dengan tepat.
RINGKASAN
Murid menyediakan alatan dan bahan bagi melakukan aktiviti mengukur, menanda dan memotong bahan projek dengan bimbingan guru.
KEMAHIRAN
1. Mengenal pasti bahan projek dan alatan tangan.
2. Mengukur bahan projek dengan menggunakan pembaris keluli.
3. Menanda bahan projek dengan menggunakan pensel tukang kayu dan sesiku L. 4. Memotong bahan projek dengan alatan yang betul.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
BBM
1. Lakaran kerja 2. Bahan bukan logam-papan lapis dan kayu beroti
3. Alatan tangan – pensel tukang kayu, sesiku L, pembaris keluli dan gergaji puting. AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Set Induksi
Murid diminta menjawab beberapa soalan yang berkaitan dengan pelajaran yang lalu. a. Apakah alatan dan bahan yang telah dipelajari pada pelajaran yang lepas?
Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran pada hari ini. Langkah 1
1. Murid diminta merujuk kepada lakaran projek elektromekanikal yang telah dibuat. 2. Murid diberi penerangan mengenai tiang projek (bahagian A).
Keusahawanan
EK2 boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian semasa Nilai murni Bertanggungjawab, sistematik dan berhati-hati Kreativiti dan
inovatif - boleh menggunakan cara dan teknik mengikutkaedah yang lebih baik. TMK Pencarian maklumat menerusi internet
Nilai murni - berdisplin, jimat cermat dan mematuhi peraturan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
3. Murid menyediakan alatan dan bahan yang diperlukan untuk membuat bahagian projek (bahagian A).
Langkah 2
1. Murid diajar cara menggunakan alatan untuk aktiviti mengukur, menanda dan memotong. 2. Murid melakukan aktiviti mengukur, menanda dan memotong berpandukan lakaran. (KBAT) 3. Murid melakukan aktiviti mengukur, menanda dan memotong dengan bimbingan guru. Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini. PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Guru bertanya secara lisan
Mengedarkan lembaran kerja
Teori dan amali
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melakukan aktiviti memotong dan menanda pada tahun 4. REFLEKSI
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS: 6 BIJAK
MASA 60 minit
TARIKH: HARI:
TAJUK
4.0 Penghasilan Projek
STANDARD KANDUNGAN
i-THINK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN 4.3.8 – 4.3.9
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Menyediakan alatan dan bahan projek elektromekanikal berdasarkan lakaran dengan betul. 2. Mengukur menanda dan memotong bahan projek dengan tepat.
RINGKASAN
Murid menyediakan alatan dan bahan bagi melakukan aktiviti mengukur, menanda dan memotong bahan projek dengan bimbingan guru.
KEMAHIRAN
1. Mengenal pasti bahan projek dan alatan tangan.
2. Mengukur bahan projek dengan menggunakan pembaris keluli.
3. Menanda bahan projek dengan menggunakan pensel tukang kayu dan sesiku L. 4. Memotong bahan projek dengan alatan yang betul.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
BBM
1. Lakaran kerja 2. Bahan bukan logam-papan lapis dan kayu beroti
3. Alatan tangan – pensel tukang kayu, sesiku L, pembaris keluli dan gergaji puting. AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Set Induksi
Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan aktiviti yang telah dilakukan minggu lepas. Langkah 1
Keusahawanan
EK2 boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian semasa Nilai murni Bertanggungjawab, sistematik dan berhati-hati Kreativiti dan
inovatif
- boleh menggunakan cara dan teknik mengikut kaedah yang lebih baik.
TMK Pencarian maklumat menerusi internet
Nilai murni - berdisplin, jimat cermat dan mematuhi peraturan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
Murid mendengar penerangan guru tentang bahagian projek (bahagian B) yang akan dilakukan pada hari ini.
Langkah 2
1. Murid mengambil bahan dan alatan yang diperlukan untuk melakukan aktiviti mengukur, menanda dan memotong bahagian tapak projek (bahagian B).
2. Murid melakukan aktiviti mengukur, menanda dan memotong berpandukan lakaran. (KBAT) 3. Murid melakukan aktiviti mengukur, menanda dan memotong dengan cara yang betul dengan bimbingan guru.
Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini. PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Guru bertanya secara lisan
Mengedarkan lembaran kerja
Teori dan amali
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melakukan aktiviti memotong dan menanda pada tahun 4. REFLEKSI
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS: 6 BIJAK
MASA 60 minit
i-THINK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
TARIKH: HARI:
TAJUK
4.0 Penghasilan Projek
STANDARD KANDUNGAN
4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN 4.3.8 – 4.3.9
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Menyediakan alatan dan bahan projek elektromekanikal berdasarkan lakaran dengan betul. 2. Mengukur menanda dan memotong bahan projek dengan tepat.
RINGKASAN
Murid menyediakan alatan dan bahan bagi melakukan aktiviti mengukur, menanda dan memotong bahan projek dengan bimbingan guru.
KEMAHIRAN
1. Mengenal pasti bahan projek dan alatan tangan.
2. Mengukur bahan projek dengan menggunakan pembaris keluli.
3. Menanda bahan projek dengan menggunakan pensel tukang kayu dan sesiku L. 4. Memotong bahan projek dengan alatan yang betul.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
BBM
1. Lakaran kerja 2. Bahan bukan logam-papan lapis dan kayu beroti
3. Alatan tangan – pensel tukang kayu, sesiku L, pembaris keluli dan gergaji puting. AKTIVITI
Keusahawanan
EK2 boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian semasa Nilai murni Bertanggungjawab, sistematik dan berhati-hati Kreativiti dan
inovatif - boleh menggunakan cara dan teknik mengikutkaedah yang lebih baik. TMK Pencarian maklumat menerusi internet
Nilai murni - berdisplin, jimat cermat dan mematuhi peraturan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Set Induksi
Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan dengan aktiviti yang telah dilakukan minggu lepas. Langkah 1
Murid mendengar penerangan daripada guru tentang bahagian lengan projek (bahagian C) yang akan dibuat pada pada hari ini.
Langkah 2
1. Murid mengambil bahan dan alatan yang diperlukan untuk melakukan aktiviti mengukur, menanda dan memotong bahagian projek (bahagian C).
2. Murid melakukan aktiviti mengukur, menanda dan memotong berpandukan lakaran. (KBAT) 3. Murid melakukan aktiviti mengukur, menanda dan memotong dengan bimbingan guru. Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini. PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Guru bertanya secara lisan
Mengedarkan lembaran kerja
Teori dan amali
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melakukan aktiviti memotong dan menanda pada tahun 4. REFLEKSI
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS: 6 BIJAK
MASA 60 minit
TARIKH: HARI:
i-THINK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
TAJUK
4.0 Penghasilan Projek
STANDARD KANDUNGAN
4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN 4.3.10
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat memasang bahagian projek menggunakan bahan pengikat dan pencantum seperti paku, skru dan glu panas
dengan betul. RINGKASAN
Murid dapat memasang bahagian tiang (bahagian A) dan tapak projek (bahagian C) dengan menggunakan bahan pengikat dan pencantum yang sesuai.
KEMAHIRAN
1. Memasang bahan projek bahagian A dan C.
2. Mencantum bahagian projek menggunakan pengikat dan pencantum yang sesuai. ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
BBM
1. Lakaran kerja 2. Bahan bukan logam-papan lapis dan kayu beroti
3. Alatan tangan - Tukul Warrington, ragum kakak tua, pistol Perekat Panas (hot glue gun) dan gerudi mudah alih 4. Bahan pengikat - skru, paku dan glu panas
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Set Induksi
Keusahawanan
EK2 boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian semasa Nilai murni Bertanggungjawab, sistematik dan berhati-hati Kreativiti dan
inovatif - boleh menggunakan cara dan teknik mengikutkaedah yang lebih baik. TMK Pencarian maklumat menerusi internet
Nilai murni - berdisplin, jimat cermat dan mematuhi peraturan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
Murid melihat dan menyatakan bahan pengikat dan pencantum pada projek yang ditunjukkan. Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran pada hari ini.
Langkah 1
Murid melihat tunjuk cara mencantum dan memasang bahan projek menggunakan paku, glu dan skru dengan cara yang betul.
Langkah 2
1. Murid mengambil bahan projek yang telah siap dipotong dan alatan yang diperlukan. 2. Murid mencantum dan mengikat bahagian A dan bahagian C menggunakan pengikat dan pencantum mengikut lakaran. (KBAT)
3. Murid melakukan aktiviti mencantum dan mengikat projek menggunakan bahan pengikat dan pencantum dengan bimbingan guru.
Langkah 3
Murid melicinkan permukaan projek bahagian A dan C yang telah siap dicantum mengunakan kertas las.
Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini. PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Guru bertanya secara lisan
Mengedarkan lembaran kerja
Teori dan amali
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melakukan aktiviti mencantum menggunakan paku dan glu pada tahun 4 dan tahun 5. REFLEKSI
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan
i-THINK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS: 6 BIJAK
MASA 60 minit
TARIKH: HARI:
TAJUK
4.0 Penghasilan Projek
STANDARD KANDUNGAN
4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN 4.3.10
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Mencantum bahagian A, B dan C dengan pencantum yang sesuai. 2. Memasang komponen takal pada projek dengan betul.
RINGKASAN
Murid memasang bahagian-bahagian projek yang telah siap dicantum mengikut lakaran kerja. KEMAHIRAN
1. Mencantum bahagian projek menggunakan bahan yang sesuai. 2. Menebuk lubang menggunakan gerudi.
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
BBM
1. Lakaran projek 2. Bahan bukan logam-papan lapis dan kayu beroti.
3. Alatan tangan - Pemutar skru, playar muncung tirus, pistol perekat panas (hot glue gun) dan gerudi mudah alih.
4. Bahan pengikat - skru, paku dan glu. Keusahawanan
EK2 boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian semasa Nilai murni Bertanggungjawab, sistematik dan berhati-hati Kreativiti dan
inovatif - boleh menggunakan cara dan teknik mengikutkaedah yang lebih baik. TMK Pencarian maklumat menerusi internet
Nilai murni - berdisplin, jimat cermat dan mematuhi peraturan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Set Induksi
Guru menunjukkan projek contoh yang telah siap serta bersoal jawab dengan murid tentang langkah kerja yang telah dibuat pada minggu lalu.
Langkah 1
1. Murid melihat guru menunjukkan cara memasang bahagian A, B dan C.
2. Murid melihat guru menunjukkan cara memasang takal pada projek yang telah siap dicantum dengan betul.
Langkah 2
1. Murid mengambil bahagian A, B dan C serta takal dan alatan tangan yang diperlukan.
2. Murid membuat pemasangan bahagian A, B, dan C menggunakan paku, glu serta bolt dan nat. (KBAT)
Langkah 3
1. Murid menebuk lubang pada tiang dan lengan kren.
2. Murid memasang takal pada lubang yang telah ditebuk menggunakan bolt dan nat. Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini. PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Guru bertanya secara lisan
Mengedarkan lembaran kerja
Teori dan amali
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melakukan aktiviti mencantum menggunakan paku dan glu pada tahun 4 dan tahun 5. REFLEKSI
Objektif tercapai
i-THINK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS: 6 BIJAK
MASA 60 minit
TARIKH: HARI:
TAJUK
4.0 Penghasilan Projek
STANDARD KANDUNGAN
4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN 4.3.10
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat memasang sistem elektromekanikal pada projek dengan betul.
RINGKASAN
Murid memasang komponen elektromekanikal pada projek. KEMAHIRAN
Memasang sistem elektromekanikal takal dan tali sawat pada projek kren. ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
BBM
1. Lakaran projek 2. Bahan bukan logam-papan lapis dan kayu beroti.
Keusahawanan
EK2 boleh merealisasikan idea untuk kesesuaian semasa Nilai murni Bertanggungjawab, sistematik dan berhati-hati Kreativiti dan
inovatif
- boleh menggunakan cara dan teknik mengikut kaedah yang lebih baik.
TMK Pencarian maklumat menerusi internet
Nilai murni - berdisplin, jimat cermat dan mematuhi peraturan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
3. Alatan tangan - Pemutar skru, palayar muncung tirus, pistol perekat panas (hot glue gun) dan pelucut wayar 4. Bahan pengikat - skru, paku dan glu
5. Komponen elektromekanikal - suis, motor,takal dan tali sawat. AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Set Induksi
Guru menunjukkan projek contoh yang lengkap dengan sistem asas elektromekanikal. Murid bersoal jawab dengan guru tentang sistem pergerakan pada projek.
Langkah 1
Guru menunjukkan cara memasang sistem elektromekanikal pada projek. Langkah 2
1. Murid mengambil komponen elektromekanikal, bahan dan alat tangan yang diperlukan. 2. Murid memasang pengikat motor.
3. Murid meletakkan motor pada pengikat motor. 4. Murid memasang takal pada tiang.
5. Murid memasang pemegang bateri di bahagian bawah tapak. 6. Murid memasang suis dan membuat pendawaian. (KBAT) 7. Murid memasang tali sawat pada motor dan takal.
8. Murid memasang tali sawat pada kren. Penutup
Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada hari ini. PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Guru bertanya secara lisan
Mengedarkan lembaran kerja
Teori dan amali
i-THINK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid pernah melakukan aktiviti komponen ada kit model. REFLEKSI
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS: 6 BIJAK
MASA 60 minit
TARIKH: HARI:
TAJUK
4.0 Penghasilan Projek
STANDARD KANDUNGAN
4.3 Mereka bentuk projek bertema berasaskan bahan bukan logam, bahan logam dan elektromekanikal.
STANDARD PEMBELAJARAN 4.3.11 – 4.3.12
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Menguji kefungsian projek elektromekanikal.
2. Melakukan kemasan pada projek elektromekanikal dengan bahan yang sesuai. RINGKASAN
Murid boleh menguji kefungsian dan membuat kerja kemasan projek elektromekanikal. KEMAHIRAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
Memasang sistem elektromekanikal takal dan tali sawat pada projek kren. ELEMEN MERENTAS KURIKULUM
BBM 1. Projek
elektromekanikal yang telah siap.
2. Cat sembur dan kertas pasir AKTIVITI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Set Induksi
Guru menunjukkan contoh projek elektromekanikal yang telah siap dan berfungsi kepada murid. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai kemasan yang ada pada projek elektromekanikal yang ditunjukkan oleh guru.
Langkah 1
Murid menguji kefungsian projek elektromekanikal di dalam kumpulan masing-masing. Langkah 2
1. Murid melihat guru menunjuk cara melakukan kemasan menggunakan cat sembur dengan cara yang betul.
2. Murid menyediakan bahan dan peralatan untuk membuat kemasan projek elektromekanikal yang telah berfungsi.
3. Murid melakukan kemasan pada projek elektromekanikal secara individu. (KBAT) Penutup
1. Guru membuat rumusan dan memberi penghargaan kepada murid.
2. Penyelengaraan bengkel – murid membersihkan bengkel, menyelenggara dan menyimpan alatan serta bahan projek secara teratur dan kemas.
PENIILAIAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Guru bertanya secara lisan
Mengedarkan lembaran kerja
i-THINK
Keusahawanan
EK4 - menilai pelaksanaan projek
Nilai murni Bertanggungjawab, sistematik dan berhati-hati Kreativiti dan
inovatif - boleh membuat keputusan dan mengambiltindakan susulan TMK Pencarian maklumat menerusi internet
Nilai murni Bekerjasama dan berkolaborasi dalam tugasanyang diberikan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2016
Teori dan amali
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid berpengalaman menguji kefungsian produk dan membuat kemasan semasa di tahun 4 & 5. REFLEKSI
Objektif tercapai
_____ Orang murid dapat menyelesaikan masalah. _____ Orang murid memerlukan bimbingan