• Tidak ada hasil yang ditemukan

RPH SN Tahun 5 Unit 2 Manusia

N/A
N/A
iSaH LuN CHin

Academic year: 2024

Membagikan "RPH SN Tahun 5 Unit 2 Manusia"

Copied!
13
0
0

Teks penuh

(1)

KOD STANDARD

KANDUNGAN 2.1 STANDARD

PEMBELAJAR AN

2.1.1

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Diakhir pdp, murid akan dapat :

Menyatakan 2 fungsi sistem rangka kepada manusia dengan betul

KRITERIA KEJAYAAN

1.

Menunjukkan contoh sistem rangka dengan

menggunakan perlakuan

STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN

AKTIVITI

PERMULAAN 1. Murid ditunjukkan gambar x-ray dada. Murid menyatakan perkara yang boleh diperhatikan.

AKTIVITI UTAMA

2. Murid ditunjukkan gambar cacing dan ayam. Murid menyatakan perbezaan rangka cacing dengan ayam.

3. Dengan menggunakan powerpoint, murid ditunjukkan dengan 5 jenis tulang yang membentuk sistem rangka.

4. Murid dalam kumpulan membina peta buih fungsi sistem rangka.

5. Murid bergerak ke kumpulan lain untuk memerhatikan hasil kerja kumpulan lain.

6. Perbincangan bersama guru.

AKTIVITI PENUTUP

7. Murid melalui proses pentaksiran bilik darjah.

8. Murid membuat refleksi pembelajaran hari ini.

PEMBELAJARAN ALAF 21

 P.

Koperatif

 PBL

 P. Masteri

 Inkuiri Pen.

 PM.

Masalah

Round Table

Think, Pair – Share

Hot Seat

Peta I-Think

Role Play/Main Peranan

Gallery walk

Three Stray, One Stay

Pembentanga n Hasil Sendiri

Deklamasi Sajak/Nyanyi an

Lain – lain :

_______________________________

BAHAN BANTU

BELAJAR (BBB)

Buku teks

Kad manila

Powerpoi

Internet

Eksperimen

Gambar /cerita

Radio / TV

Bola

Field Marker

Lain-lain :

________________________

__________________________________

_________________________________

(2)

nt

KECERDASAN

PELBAGAI

Interpersonal

Intrapersonal

Muzikal

Verbal Linguistik

Kinestatik

Logik Matematik

Naturalis

Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI KURIKULUM

(EMK)

Kreativiti & InovasiTMKKeusahawanan

KEMAHIRAN BERFIKIR

Membanding beza

Mengkategori

Menjana Idea

Menghubungkait

Menginterpretasi

Mencipta Analogi

Membuat Inferens

Membuat Ramalan

Mentafsir

Membuat Keputusan

Membuat Rumusan

Menilai

PENILAIAN PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

Lembaran Kerja

Pemerhatian

Kuiz

Projek

Hasil

Pembentangan

Tugasan individu / kumpulan

Ujian

 Lisan

folio

Perbincangan

Senarai semak

Lain – lain : ____________________

ELEMEN 6K

Komunikasi

Kolaboratif

Karektor

Pemikiran Kritikal

Kreativiti dan inovatif

Kebangsaan

REFLEKSI

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

Aktiviti pengajaran &

pembelajaran ditangguhkan kerana ….

 Mesyuarat / Kursus

 Program Sekolah

 Mengiringi Murid Keluar

 Aktiviti Luar

 Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Cuti Bencana / Cuti Khas

 Cuti Peristiwa / Cuti

Aktiviti PdP dibawa ke :

KERJA SUSULAN UNTUK MURID

PEMULIHAN

PENGAYAAN

(3)

KOD STANDARD

KANDUNGAN 2.1 STANDARD

PEMBELAJAR AN

2.1.2, 2.1.3

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Diakhir pdp, murid akan dapat :

Mengenalpasti kedudukan sendi dengan betul.

Menjelaskan fungsi sendi dalam sistem rangka manusia.

KRITERIA KEJAYAAN

1.

Menunjukkan pada gambar kedudukan sendi manusia dan menjelaskan fungsinya.

STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN AKTIVITI

PERMULAAN 1. Murid dipanggil ke hadapan. Murid diminta melipat lengan dan kaki. Murid disoal tajuk pelajaran hari ini.

AKTIVITI UTAMA

2. Murid dibahagikan dalam kumpulan..

3. Murid dalam kumpulan dibahagikan kepada 1 kumpulan 1 kedudukan sendi.

4. Setiap kumpulan diminta membuat pergerakan menggunakan kedudukan sendi tersebut.

5. Murid diterangkan dengan kedudukan sendi dan fungsi sendi menggunakan powerpoint.

6. Perbincangan.

AKTIVITI PENUTUP

7. Murid melalui pentaksiran bilik darjah.

8. Murid membuat refleksi pembelajaran hari ini.

PEMBELAJARAN ALAF 21

 P.

Koperatif

 PBL

 P. Masteri

 Inkuiri Pen.

 PM.

Round Table

Think, Pair – Share

Hot Seat

Peta I-Think

Role Play/Main Peranan

Gallery walk

Three Stray, One Stay

Pembentanga n Hasil Sendiri

Deklamasi Sajak/Nyanyi an

Lain – lain :

_______________________________

(4)

Masalah

BAHAN BANTU BELAJAR (BBB)

Buku teks

Kad manila

Powerpoi nt

Internet

Eksperimen

Gambar /cerita

Radio / TV

Bola

Field Marker

Lain-lain :

________________________

__________________________________

_________________________________

KECERDASAN

PELBAGAI

Interpersonal

Intrapersonal

Muzikal

Verbal Linguistik

Kinestatik

Logik Matematik

Naturalis

Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI KURIKULUM

(EMK)

Kreativiti & InovasiTMKKeusahawanan

KEMAHIRAN BERFIKIR

Membanding beza

Mengkategori

Menjana Idea

Menghubungkait

Menginterpretasi

Mencipta Analogi

Membuat Inferens

Membuat Ramalan

Mentafsir

Membuat Keputusan

Membuat Rumusan

Menilai

PENILAIAN PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

Lembaran Kerja

Pemerhatian

Kuiz

Projek

Hasil

Pembentangan

Tugasan individu / kumpulan

Ujian

 Lisan

folio

Perbincangan

Senarai semak

Lain – lain : ____________________

ELEMEN 6K

Komunikasi

Kolaboratif

Karektor

Pemikiran Kritikal

Kreativiti dan inovatif

Kebangsaan

REFLEKSI

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

Aktiviti pengajaran &

pembelajaran ditangguhkan kerana ….

 Mesyuarat / Kursus

 Program Sekolah

 Mengiringi Murid Keluar

 Aktiviti Luar

 Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Cuti Bencana / Cuti Khas

 Cuti Peristiwa / Cuti

Aktiviti PdP dibawa ke :

KERJA SUSULAN UNTUK MURID

PEMULIHAN

PENGAYAAN

(5)

KOD STANDARD

KANDUNGAN 2.1 STANDARD

PEMBELAJAR AN

2.1.4

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Di akhir pdp, murid akan dapat :

Menyatakan 1 kepentingan sistem rangka dengan betul

KRITERIA KEJAYAAN

1. Menunjukkan contoh kepentingan sistem rangka dengan perbuatan.

STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN AKTIVITI

PERMULAAN 1. Murid diminta bangun dan duduk berkali-kali. Jawapan murid dikaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini.

AKTIVITI UTAMA

2. Murid dibahagikan dalam kumpulan.

3. Murid membina rajah yang menunjukkan kepentingan sistem rangka kepada manusia.

4. Seorang wakil bergerak ke kumpulan lain.

5. Murid yang bergerak berbincang dengan ahli kumpulan berkenaan dengan jawapan kumpulan lain.

Aktiviti Ria – Model Rangka Manusia (ms27)

6. Setap kumpulan diberikan gambar rangka dan sticky pad.

7. Murid menulis pada sticky pad fungsi rangka dan menampal pada gambar.

8. Murid bergerak ke kumpulan lain untuk memerhatikan hasil kerja kumpulan lain.

AKTIVITI PENUTUP

9. Murid melalui proses pentaksiran bilik darjah.

10. Murid membuat refleksi pembelajaran hari ini.

PEMBELAJARAN ALAF 21

 P.

Koperatif

 PBL

 P. Masteri

 Inkuiri Pen.

Round Table

Think, Pair – Share

Hot Seat

Peta I-Think

Role Play/Main Peranan

Gallery walk

Three Stray, One Stay

Pembentanga n Hasil Sendiri

Deklamasi Sajak/Nyanyi an

Lain – lain :

_______________________________

(6)

 PM.

Masalah

BAHAN BANTU BELAJAR (BBB)

Buku teks

Kad manila

Powerpoi nt

Internet

Eksperimen

Gambar /cerita

Radio / TV

Bola

Field Marker

Lain-lain :

________________________

__________________________________

_________________________________

KECERDASAN

PELBAGAI

Interpersonal

Intrapersonal

Muzikal

Verbal Linguistik

Kinestatik

Logik Matematik

Naturalis

Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI KURIKULUM

(EMK)

Kreativiti & InovasiTMKKeusahawanan

KEMAHIRAN BERFIKIR

Membanding beza

Mengkategori

Menjana Idea

Menghubungkait

Menginterpretasi

Mencipta Analogi

Membuat Inferens

Membuat Ramalan

Mentafsir

Membuat Keputusan

Membuat Rumusan

Menilai

PENILAIAN PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

Lembaran Kerja

Pemerhatian

Kuiz

Projek

Hasil

Pembentangan

Tugasan individu / kumpulan

Ujian

 Lisan

folio

Perbincangan

Senarai semak

Lain – lain : ____________________

ELEMEN 6K

Komunikasi

Kolaboratif

Karektor

Pemikiran Kritikal

Kreativiti dan inovatif

Kebangsaan

REFLEKSI

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

Aktiviti pengajaran &

pembelajaran ditangguhkan kerana ….

 Mesyuarat / Kursus

 Program Sekolah

 Mengiringi Murid Keluar

 Aktiviti Luar

 Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Cuti Bencana / Cuti Khas

 Cuti Peristiwa / Cuti

Aktiviti PdP dibawa ke :

KERJA SUSULAN UNTUK MURID

PEMULIHAN

PENGAYAAN

(7)

KOD STANDARD

KANDUNGAN 2.2 STANDARD

PEMBELAJAR AN

2.2.1

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Di akhir pdp, murid akan dapat :

Menyatakan organ yang terlibat dengan sistem darah dengan betul Menjelaskan fungsi orang yang terlibat dengan sistem peredaran darah dengan betul.

KRITERIA KEJAYAAN

1.

Membina rajah sistem peredaran darah dengan betul

STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN AKTIVITI

PERMULAAN 1. Murid ditunjukkan dengan gambar poster derma darah. Murid disoal

berkenaan poster tersebut. Jawapan murid dikaitkan dengan tajuk pelajaran.

AKTIVITI UTAMA

2. Murid diterangkan dengan sistem peredaran darah manusia menggunakan powerpoint dan video.

3. Murid dalam kumpulan membina peta ithink organ yang terlibat dengan peredaran darah.

4. Murid membentangkan hasil kerja kumpulan masing-masing.

5. Perbincangan.

AKTIVITI PENUTUP

6. Murid melalui proses pentaksiran bilik darjah.

7. Murid membuat refleksi pembelajaran hari ini.

PEMBELAJARAN ALAF 21

 P.

Koperatif

 PBL

 P. Masteri

Round Table

Think, Pair – Share

Hot Seat

Peta I-Think

Role Play/Main Peranan

Gallery walk

Three Stray, One Stay

Pembentanga n Hasil Sendiri

Deklamasi Sajak/Nyanyi an

Lain – lain :

_______________________________

(8)

 Inkuiri Pen.

 PM.

Masalah

BAHAN BANTU BELAJAR (BBB)

Buku teks

Kad manila

Powerpoi nt

Internet

Eksperimen

Gambar /cerita

Radio / TV

Bola

Field Marker

Lain-lain :

________________________

__________________________________

_________________________________

KECERDASAN

PELBAGAI

Interpersonal

Intrapersonal

Muzikal

Verbal Linguistik

Kinestatik

Logik Matematik

Naturalis

Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI KURIKULUM

(EMK)

Kreativiti & InovasiTMKKeusahawanan

KEMAHIRAN BERFIKIR

Membanding beza

Mengkategori

Menjana Idea

Menghubungkait

Menginterpretasi

Mencipta Analogi

Membuat Inferens

Membuat Ramalan

Mentafsir

Membuat Keputusan

Membuat Rumusan

Menilai

PENILAIAN PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

Lembaran Kerja

Pemerhatian

Kuiz

Projek

Hasil

Pembentangan

Tugasan individu / kumpulan

Ujian

 Lisan

folio

Perbincangan

Senarai semak

Lain – lain : ____________________

ELEMEN 6K

Komunikasi

Kolaboratif

Karektor

Pemikiran Kritikal

Kreativiti dan inovatif

Kebangsaan

REFLEKSI

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

Aktiviti pengajaran &

pembelajaran ditangguhkan kerana ….

 Mesyuarat / Kursus

 Program Sekolah

 Mengiringi Murid Keluar

 Aktiviti Luar

 Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Cuti Bencana / Cuti Khas

 Cuti Peristiwa / Cuti

Aktiviti PdP dibawa ke :

KERJA SUSULAN UNTUK MURID

PEMULIHAN

PENGAYAAN

(9)

KOD STANDARD

KANDUNGAN 2.2 STANDARD

PEMBELAJAR AN

2.2.2, 2.2.4

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Di akhir pdp, murid akan dapat :

Menjelaskan laluan peredaran darah manusia dengan betul.

KRITERIA KEJAYAAN

1) Menerangkan dengan rajah lukisan peredaran darah manusia.

STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN AKTIVITI

PERMULAAN 1. Murid ditunjukkan gambar jantung dan peparu. Murid menyatakan kaitan jantung dan peparu.

AKTIVITI UTAMA

2. Murid dalam kumpulan menjalankan penyiasatan berdasarkan buku teks ms32.

Aktiviti Ria – Melakar laluan peredaran darah

3. Murid dalam kumpulan diedarkan dengan gambar peparu dan jantung.

4. Murid menggunting dan menampal gambar tersebut pada kad manila dan menampal penyedut minuman untuk membentuk arah peredaran darah.

5. Wakil kumpulan membentangkan di hadapan kelas.

6. Murid diterangkan kembali dengan arah peredaran darah manusia oleh guru.

7. Perbincangan.

AKTIVITI PENUTUP

8. Murid melalui proses penilaian oleh guru.

9. Murid membuat refleksi pembelajaran hari ini.

(10)

PEMBELAJARAN ALAF 21

 P.

Koperatif

 PBL

 P. Masteri

 Inkuiri Pen.

 PM.

Masalah

Round Table

Think, Pair – Share

Hot Seat

Peta I-Think

Role Play/Main Peranan

Gallery walk

Three Stray, One Stay

Pembentanga n Hasil Sendiri

Deklamasi Sajak/Nyanyi an

Lain – lain :

_______________________________

BAHAN BANTU BELAJAR (BBB)

Buku teks

Kad manila

Powerpoi nt

Internet

Eksperimen

Gambar /cerita

Radio / TV

Bola

Field Marker

Lain-lain :

________________________

__________________________________

_________________________________

KECERDASAN

PELBAGAI

Interpersonal

Intrapersonal

Muzikal

Verbal Linguistik

Kinestatik

Logik Matematik

Naturalis

Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI KURIKULUM

(EMK)

Kreativiti & InovasiTMKKeusahawanan

KEMAHIRAN BERFIKIR

Membanding beza

Mengkategori

Menjana Idea

Menghubungkait

Menginterpretasi

Mencipta Analogi

Membuat Inferens

Membuat Ramalan

Mentafsir

Membuat Keputusan

Membuat Rumusan

Menilai

PENILAIAN PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

Lembaran Kerja

Pemerhatian

Kuiz

Projek

Hasil

Pembentangan

Tugasan individu / kumpulan

Ujian

 Lisan

folio

Perbincangan

Senarai semak

Lain – lain : ____________________

ELEMEN 6K

Komunikasi

Kolaboratif

Karektor

Pemikiran Kritikal

Kreativiti dan inovatif

Kebangsaan

REFLEKSI

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

Aktiviti pengajaran &

pembelajaran ditangguhkan kerana ….

 Mesyuarat / Kursus

 Program Sekolah

 Mengiringi Murid Keluar

 Aktiviti Luar

 Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Cuti Bencana / Cuti Khas

 Cuti Peristiwa /

Cuti

(11)

MATA

PELAJARAN Sains MINGGU

KELAS 5 MASA

TARIKH HARI

Manusia KOD STANDARD

KANDUNGAN 2.2

KOD STANDARD PEMBELAJAR

AN

2.2.3

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Di akhir pdp, murid akan dapat :

Menjelaskan kepentingan sistem peredaran darah kepada manusia.

KRITERIA KEJAYAAN

1) Menerangkan kepentingan sistem peredaran darah manusia

STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN AKTIVITI

PERMULAAN 1. Murid disoal tajuk pelajaran yang lalu.

AKTIVITI UTAMA 2. Murid ditunjukkan video peredaran darah manusia.

3. Murid disoal apakah yang diangkut melalui sistem peredaran darah.

4. Berpasangan, murid mencari maklumat berkenaan kepentingan sistem peredaran darah menggunakan internet.

5. Murid membentangkan maklumat masing-masing.

6. Murid diterangkan dengan kepentingan sistem peredaran darah manusia.

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN TS25

(12)

7. Perbincangan.

AKTIVITI PENUTUP

8. Murid melalui proses penilaian oleh guru.

9. Murid membuat refleksi pembelajaran hari ini.

PEMBELAJARAN ALAF 21

 P.

Koperatif

 PBL

 P. Masteri

 Inkuiri Pen.

 PM.

Masalah

Round Table

Think, Pair – Share

Hot Seat

Peta I-Think

Role Play/Main Peranan

Gallery walk

Three Stray, One Stay

Pembentanga n Hasil Sendiri

Deklamasi Sajak/Nyanyi an

Lain – lain :

_______________________________

BAHAN BANTU BELAJAR (BBB)

Buku teks

Kad manila

Powerpoi nt

Internet

Eksperimen

Gambar /cerita

Radio / TV

Bola

Field Marker

Lain-lain :

________________________

__________________________________

_________________________________

KECERDASAN

PELBAGAI

Interpersonal

Intrapersonal

Muzikal

Verbal Linguistik

Kinestatik

Logik Matematik

Naturalis

Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI KURIKULUM

(EMK)

Kreativiti & InovasiTMKKeusahawanan

KEMAHIRAN BERFIKIR

Membanding beza

Mengkategori

Menjana Idea

Menghubungkait

Menginterpretasi

Mencipta Analogi

Membuat Inferens

Membuat Ramalan

Mentafsir

Membuat Keputusan

Membuat Rumusan

Menilai

PENILAIAN PENGAJARAN &

PEMBELAJARAN

Lembaran Kerja

Pemerhatian

Kuiz

Projek

Hasil

Pembentangan

Tugasan individu / kumpulan

Ujian

 Lisan

folio

Perbincangan

Senarai semak

Lain – lain : ____________________

ELEMEN 6K

Komunikasi

Kolaboratif

Karektor

Pemikiran Kritikal

Kreativiti dan inovatif

Kebangsaan

REFLEKSI

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan

Aktiviti pengajaran &

pembelajaran ditangguhkan kerana ….

 Mesyuarat / Kursus

 Program Sekolah

 Cuti Rehat / Cuti Sakit

 Cuti Bencana /

Cuti Khas

(13)

Referensi
